LOST HORIZONT zine

Nastal čas představit zas nějaký UG plátek. Při brouzdání internetem jsem narazil na metal web s názvem LOST HORIZONT (http://www.sweb.cz/sleipnir.zine), který se orientuje především na black metal. Na oko jednoduchý portál v sobě skýtá opravdu zajímavé čtivo, a to mě také přimělo k následujícímu rozhovoru…

Srdečně zdravím! Na úvod se nevyhneme otázce, týkající se krátkého představení vašeho (nebo tvého) web zinu. Co tě k jeho založení vedlo? Spolupracuješ např. s nějakými dalšími ziny?
Taky zdravím. Původně měl tento web zin vyjit v tištěné podobě. Udělaly se rozhovory a dal dohromady materiál, ale nakonec jsem nějak na to neměl čas dokončit, a tak mi to zůstalo ležet rozdělané a bylo mi lito udělaných rozhovorů, a tak jsem po čase to dal na web pod názvem SLEIPNIR Zine a postupně jsem přidával další rozhovory, ale tvorbě stránek jsem moc nerozuměl. To byla hrůza od pohledu. Pracovně jsem o tom říkal, že ty stránky jsou „pohřeb“. Pak se vyskytly nějaké problémy s hostingem a SLEIPNIR přestal existovat, ale pak jsem si sedl za počítač a dal jsem znovu dohromady materiály a udělal jsem to znova a dál jsem to na net pod novým názvem LOST HORIZONT a pod tímto názvem tato stránka funguje již přes rok.

Přiznávám, že jsem si v tvém zinu opravdu skvěle početl. Takové správné UG čtivo jako dřív, ovšem tentokráte v PC verzi. Téměř všechny rozhovory jsou s ryze blackmetalovými kapelami. Je to náhoda a nebo se ještě v budoucnu vrhneš třeba na death, případně doom metal?
No jo vyrůstal jsem na časopisech, které vycházely dřív a věnovaly se UG a hlavně českému a tak na mne to asi má vliv při tvorbě LH. Jeee… Dík jsem rád, že sis početl. No co se tyče stylového ražení, tak black metal bude asi vždy hlavním směrem LOST HORIZONT. Tvorba tohoto zinu je můj koníček a funguje to tak, že si seženu demo a nebo CD nějak kapely a pak s ní udělám rozhovor a black hudba co poslouchám. Takže směřování mého zinu je jasný. O jiném stylu neuvažuji. A pokud bych v budoucnosti uvažoval o nějakém jiném stylu, tak bych udělal nějaký nový zine pod novým názvem.

Jak bys zhodnotil českou black metalovou scénu? Jaké jsou tvoji oblíbenci a proč?
Česká scéna je docela dobrá, ale mohla by být lepší. Kapely jsou u nás docela dobrý. Možná by mohlo být víc posluchačů. Moje oblíbené kapely jsou INFERNO, MANIAC BUTCHER, SVARDENVYRD, HEIDEN, SATOR MARTE, HYPERBOREAN DESIRE a další. A proč jsou moji oblíbenci? No protože se mi líbí.

Na stránkách Lost Horizont jsem si přečetl obsáhlý rozhovor s Vargem Vikernesem z BURZUM. Jaký máš na tohoto člověka vlastně názor? Já osobně tvrdím, že každý „šílenec“ je vždy geniální muzikant, což u něj platí dvojnásob. Můžeš se samozřejmě zmínit o jeho názorech…
Názor na Vikernese? Po stránce hudební, BURZUM mám moc rád a nejsem jediný. No a „Filozofem“ je úchvatné. Názory… No ono je těžké soudit, protože on je sem tam několikrát změnil. S některými se ztotožňuji a s některými ne. O některých bych si s ním docela rád pohovořil a řekl mu svoje argumenty. No jo, člověk s těží pozná druhého člověka, s kterým by se úplně ztotožnil. A materiály od tohoto člověka se na mém webu budou snad v budoucnu objevovat i na dále, i kdybych se s nimi třeba neztotožňoval. Myslím si, že jsou zajímavé a stojí za přečtení.

V Black metalu (nebo spíše pagan-metalu) se dnes dle mého soudu pohybují kapely, které mají až příliš extrémní názory (především na můj vkus). Nemám nic proti vlastenectví, patriotismu (ba naopak) atd. Ale obaly s hakovými kříži, to už je přece jen moc…Jaký je tvůj názor? Nemáš pocit, že podobné kapely black metalové scéně pouze škodí?
No NSBM, to bude asi věčné téma. Ono je to těžké. Znám spoustu lidí co o sobě tvrdí, že jsou NS a pokud vezmu dva lidi a budu jím pokládat otázky na různé téma, tak věřím, že ze 70% budou mít rozdílné odpovědi. Ono je otázka co je to vůbec NS. Rozhodně NS není germanofilství ve stylu „co je německé to je dobré“. NS je upřednostňování vlastního národa. Byla by to asi diskuse na dlouho. NSBM poslouchám a mnohé postoje mi jsou blízké, ale rozhodně mi nesedí na obalech vojáci SS a v hudbě proslovy a nebo hejlování a podobně. Takový BM neposlouchám. Někteří jedinci si nejspíš ještě dnes neuvědomují, že je už nějaký pátek po válce. A takové věci do black metalu podle mě nepatří a je to v tomto stylu mimo mísu.

Hodně podobných NS kapel se vyrojilo v Polsku. Nemáš ponětí, proč je to právě tam? Přece kdyby členové těchto kapel byli opravdu patrioty své země a svých předků, tak by přece výhradně bojovali proti všemu co pochází ze západu (tj. tedy z Německa). Proto mi jsou tito polští borci spíše k smíchu…
No to by byla spíše otázka pro nějakého historika. To je spíše otázka úhlu pohledu a konkrétního názoru jednotlivých lidí na konkrétní věc. Jak jsem již zmínil v předchozí odpovědi. Polsko během svojí existence neužilo samostatnosti. Během druhé světové války a po skončení této války bylo pod patronací Sovětského svazu a hodného strýčka Stalina, který si počínal velmi brutálním způsobem a krvavé čistky postihly všechny, co by mohli vykázat svobodu myšlení (známý model stalinovských čistek v Sovětském svazu) a přišlo při nich o život mnoho polských důstojníků, vlastenců ale inteligence. Nejznámější případ je asi masakr v Katynském lese, který byl zprvu připisován německé straně. Mnoho Poláků cítí ještě dnes nenávist ke všemu ruskému. Vzpomínám si, když jsem byl jako malý na taboře, kde byli i Polaci a jeden ke mně přišel a povídal mi o sovětské okupaci Polska a ptal se mě, proč jsou všude na komínech rudé hvězdy (ti co si tu dobu nepamatují, tak rudé hvězdy byly úplně všude a nejen na kominech)? Říkal mi, jak jeho strýc byl umlácen Sověty a to bylo docela odvážné se bavit na toto téma, protože to bylo asi před dvaceti lety, takže ještě za komunismu. Takže sklony k NS v Polsku jsou asi způsobeny tím, že mnoho Poláků vnímá NS jako jediný politický systém, který se dokázal postavit komunismu a Sovětskému svazu. No ale možná se pletu. Je to jen můj skromný názor.

Na druhou stranu zase existují lidé, kteří hned ve všem vidí fašismus. Dle mého soudu to je jen další okruh extrému. Setkal ses s podobným jednáním u těchto lidí?
Sem tam se objeví nějaký takový člověk v knize návštěv. Pokud je to rozumný člověk, tak se s ním dá bavit, ať má názor jakýkoliv. Pokud je to ale vyhrabaný blbeček, tak takového člověka je lepší ignorovat a diskuse s nim je zbytečná ztráta energie. Žádný argument pro takové lidi není dobrý, ať už je jakýkoliv.

O Češích se v EU říká, že patří k těm největším rasistům…Tvůj komentář?
Nevím… Mne EU nezajímá… Tak ať si říkají co chtějí. A když někdo něco říká to neznamená, že je to pravda. Říká… říká… hm… U nás v práci se říká, že Karel má největší čůro, a když jsem ho viděl ve sprše… Tak pokud Karel, tak už každý .

No jo, ono se taky říkalo, že Němci jsou rasisti, ale když nás osvobodili Amíci v roce 1945, tak v Plzni měli svůj důstojnický klub s nápisem „Pouze pro bílé“. No a ještě patnáct let po konci druhé světové války, nebyl v Americe černoch člověkem. No a zase otázka je to, co je rasismus. Pro někoho je rasismus, když člověk nechce mít nic společného s cikány, protože má plnou prdel špatných zkušeností s nimi. A pro někoho je pouhá úředničina, když cikánům brání britští úředníci odcestovat do Britanie, protože se tam nechovají podle místních mravů a jsou s nimi tam jen problémy.

OK. Podíváme se teď zas trochu na jiná témata. Tvůj web zine patří k těm malým podzemním…máš v úmyslu ho např. nějakým způsobem rozšířit či zvětšit, případně vylepšit?
No nějak mne nenapadá nic, čím by se dal vylepšit můj zin. Já jsem s jeho podobou spokojený. Já na to ani nemam moc času se tomu věnovat naplno. Rozhodně chci přidávat rozhovory s kapelami a představovat českou a slovenskou scénu. A přidat sem tam nějaký článek. No teď přemýšlím, že bych zavedl novou sekci. Název ještě nevím, ale byly by to fotky z mých výletů po České republice, protože jsem si koupil digitalák a dost jsem si ujel na lovech beze zbraní a česká krajina je nádherná.

Čteš třeba ostatní web ziny, které se třeba věnují více stylům?
No ostatní web ziny sleduji, ale převážně těm co se věnují black metalu. Více stylové mne moc nelákají. Převážně na nich skončím, když si chci přečíst rozhovor s konkrétní kapelou a odkaz se mi ukáže na vyhledávači.

Vzpomeneš si na rozhovor s nějakou kapelou, který považuješ za nejhodnotnější?
Tak na tuhle otázku ti nedokážu odpovědět. Já si vážím každé kapely, která je ochotná opovědět na moje otázky a pokud odpovědi jsou delší než otázky, tak jsem spokojený úplně .

Jak se ti líbí „velké“ black metalové kapely jako např. SATYRICON, EMPEROR atd. V současné době se např. objevují black spolky, které koketují s elektronikou. Máš rád podobné experimentátory v tak čistém stylu jakým black metal bezesporu je?
No jo, „velké“ black metalové kapely moc neposlouchám. Raději mám radost z nového dema nějaké nové české kapely, než další desky nějaké světoznámé kapely. Elektronika v hudbě… Jo to si poslechnu, ale je otázka do jaké míry je to ještě black metal. Docela mě dokážou vytočit kapely, které se označují za black a s black metalem nemají nic společného.

Black metal a Satanismus, nikdy nekonečná témata. Přispěj se svou špetkou do mlýna…
No satanismus nějak moc neuznávám a nejsem ani jeho zastance. Satanismus má však mnoho podob, ale budeme se bavit o tom co je popsaný v Satanské bibli a jak jsem satanismus mohl poznat já. Satanskou bibli jsem četl… to už je dávno a byl jsem poměrně mladý a docela mne zaujala. Později jsem zjistil, že ty nejzajímavější myšlenky, La Vey , čerpal od jinud jako třeba z díla Might Is Right od Redbearda Ragnar a podobně. A co se tyče satanismu samotného, tak jsem názoru, že satanista je vlastně křesťan a pokud je Satan opak Boha, tak křesťanství je jejich jednotou, protože pokud by nebylo pekla a Satana, tak by křesťanství nebylo křesťanstvím a to mluví samo za sebe.Mne oslovuje odkaz předků, přírodní zákony, dávné evropské kulty a prastaré vnímaní světa.

Zajímalo by mě jaké máš plány se zinem do budoucna. Máš představy jak by mohl vypadat LOST HORIZONT třeba za tři nebo čtyři roky?
No v tomto směru nemám moc plány… Budu pomaličky pokračovat ve své činnosti a jestli bude existovat za tři za čtyři roky, tak budu rad. No vlastně mám nějaký nápad jak vylepšit tyto stránky, ale ten nápad mě napadl nedávno a tak asi nemá smysl o tom moc ještě mluvit, ale bylo by to docela zajimavá. Ale myslím si, že LOST HORIZONT bude docela dost stejný i za čtyři roky – pokud ještě bude existovat, protože jsem dost velký lenoch, abych nějak radikálně měnil zaběhlé věci.

Skvělé! Díky za odpovědi! Můžeš cokoliv dodat na závěr! Případně se můžeš na něco zeptat mě …a nebo můžeš zmínit něco na co jsem se nezeptal! Zdraví ALL
Co říct na závěr? Hm… Já nevím Ale rozhodně Ti děkuji za Tvůj zájem. Přeji Ti hodně štěstí a úspěchů s tvým zinem a taky hodně pozorných a inteligentních čtenářů.
Fara med godanum!!! –lb-

ALL

Kontakt:

http://www.sweb.cz/sleipnir.zine

lost.horizont@volny.cz

One thought on “LOST HORIZONT zine

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *