LEDO TAKAS RECORDS

TADAS KAZLAUSKAS, vedoucí vydavatelské firmy LEDO TAKAS records, naší redakci pravidelně zásobuje svými novými nahrávkami a nutno podotknout, že se nejedná o žádné rychlokvašky. Nebylo nic snazšího, než Tadase kontaktovat a trošku ho proklepnout. Z odpovědí poznáte, že se jedná o člověka do metalu velice zapáleného, skoro by se slušelo říci až oddaného do morku kostí. Rozhovor vznikl těsně před mým odjezdem do Estonska a paradoxně jsem si ho přečítal zrovna v době, kdy jsem se nacházel v jeho rodné vlasti. Přijměte tedy maličkou pozvánku do litevského metalového podhoubí…

Zdravím tě, Tadasi! Tvé vydavatelství se v poslední době hezky rozjelo! Stačil sis vůbec uvědomit, jak je těžké se do takovéto práce pustit? Jak dlouho se v undergroundu vlastně pohybuješ? Byl jsi na scéně ještě nějakým způsobem aktivní, ještě předtím, než si rozjel svůj label?
Zdravím i já tebe! Dobře! Ale abys věděl, vše nešlo až tak rychle, jak by se na první pohled mohlo zdát. Pod značkou LEDO TAKAS působím od roku 1996. Tehdy jsem šířil spíše lokální nahrávky a teprve až pak přišlo to další. O metalovou hudbu se však zajímám mnohem déle. Odhaduji, že tak od roku 1992. Vydával jsem svůj vlastní časopis BRAINSTORM. Poté jsem se začal zabývat také distribucí undergroundových nosičů. O existenci labelu se dá hovořit až v rozmezí let 2000 a 2001, kdy jsem vydal 7´EP DISSIMULATION – „Miglose“ a CD OBTEST – „Auka Seniems Dievams“. Následně jsem se podílel na vydání LP NECROMANTIA „iv: mAliCe“, ze kterého jsem byl skutečně nadšen! Stálo to velké úsilí i čas, ale výsledek mě nakopl k další práci. Od minulého podzimu jsem však veškeré úsilí začal dávat do klasických CD. Nemůžu sice říct, že je to můj hlavní cíl, ale za posledních patnáct let se hudební průmysl rapidně změnil. Alba mohou vydávat i malé labely a já jsem rád, že je to i můj případ. Přeji si, abych dál mohl vydávat kvalitní nahrávky kapelám, které si rozhodně zaslouží pozornost pro svou zajímavou hudbu. Zároveň chci nabídnout metalovému undergroundu kvalitní produkty a ne žádné polotovary. Určitou inspirací jsou pro mě MOONFOG, kteří sice mají v katalogovém listu spoustu kapel, ale pro vlastní vydávání si vybírají přece jen ty nejzajímavější. Přeji si, aby stejná kvalita byla spojena s LEDO TAKAS!

Člověk musí mít hudbu především hodně rád, aby se do činnosti podobné té tvojí sám pustil. To znamená, že i dopředu počítá s nějakými prodělky. Peníze na další činnost jsou však také potřeba a tak by mě zajímalo, jak moc těžké bylo v počátku vydělat peníze, alespoň tak, aby se ti nějaká část vrátila?
Obtížné to samozřejmě bylo a to především díky původu. Někteří lidé se totiž ještě nedávno dívali (a možná stále dívají) na nás z východního bloku jako na ne příliš solventní partnery. Buď jsem byl pro někoho příliš undergroundový a lidi, které jsem oslovil o spolupráci, nejevili zájem, a nebo mi někteří nabízeli podmínky, které byly naprosto prodělečné až směšné, takže by mě to zruinovalo. Všechno je však odvislé od vlastního rozhodnutí. To znamená, že i já si mohu vybírat, koho např. vydám a nebo s kým budu případně spolupracovat. To máš asi tak, jako když se rozhoduješ, zda si koupit třeba dům a nebo naopak drahé auto. Samozřejmě se budu snažit, aby má rozhodnutí byla vždy ta nejlepší a aby přinesla patřičné prostředky na chod vydavatelství. Prvotní je však kvalita nahrávek a proto se vůbec neohlížím nato, jestli jsem prodělal. Jestli je to tak správné, to ukáže až čas. Pevně věřím, že tahle cesta je ta správná.

Jaké předpoklady musí kapela splnit, aby o ní LEDO TAKAS projevili zájem?
Zpravidla si kapely vybírám dle toho, jak se mi skutečně líbí. Záleží tedy na hudební dovednosti a také jakési osobitosti, která mě musí zaujmout. Dále ale i dotyčná kapela by měla být patřičně zaujatá tím, že vydává pod mojí hlavičkou. Když totiž zařadím kapelu do své stáje, tak si připadám jako takový její kapitán, který se ji snaží klestit cestu. Nadšení a zaujetí pro věc je to nejdůležitější. Samozřejmě je v dnešní době velice těžké přijít s něčím novým. Někdy to ale není potřeba až tak za každou cenu. Jako příklad mohu uvést třeba švédské excelentní death metalisty BLOODBATH. Stále se jedná o ten pravověrný old school metal, ale stále to funguje.

Na chodu LEDO TAKAS se podílíš sám a nebo máš ještě nějaké další spolupracovníky?
Většinu organizačních a zásadních věcí dělám já sám. Pomáhají mi ještě další lidé, kteří se tak starají o propagací LEDO TAKAS. Především je to můj dlouholetý přítel Rosvaldas a dále pak webmaster Alvyda. Jinak je ale LEDO TAKAS čistě mojí záležitostí. Ale určitě by nebylo špatné mít nějakého pomocníka (nebo pomocnici :-))! Je ale těžké najít někoho, kdo bude mít stejné představy o směřování labelu. Myslíš, že bych měl někoho vyzkoušet? No, uvidíme, jestli někoho v budoucnu potkám.

Jak to vypadá s distribucí produktů LEDO TAKAS? Ptám se proto, že u nás není příliš dister, kde by se dali najít tvá CD…
Distribuční činnost LEDO TAKAS je založena na undergroundových kontaktech. To znamená, že většina objednávek chodí přes internet. Co se týče dister, tak s těmi většími je problém v pomalé spolupráci. Do distra jen tak někdo zcela neznámé tituly nevezme a já si nemůžu dovolit nechat svoje produkty jen tak ležet. Většinou to tedy chodí tak, že jsem nucen udělat pro někoho jakousi sračkovou protislužbu (třeba v oblasti propagace) a ten dotyčný člověk mi pak slíbí, že mnou vydaná CD vyzkouší. Jinak právě na distribuční síť se chci v těchto měsících zaměřit co nejvíc. Je to však hodně zdlouhavý proces. Pokud bys však od LEDO TAKAS něco sháněl, tak většinu věcí najdeš u českého vydavatelství LONG AGO records.

Do PAYA nám pravidelně zasíláš várku promáčů. Posíláš takhle CD všem zinům, které tě kontaktují?
Přirozeně se na všechny nedostane. Rovněž i mé možnosti jsou limitovány. Taky bych nerad posílal promáče různým vychcánkům a nebo lidem, jejichž podpora není pro mě až tak zajímavá, nebo se jeví jako nedostatečná. Když se však ozve člověk, jehož jednání je korektní a já poznám, že to myslí upřímně, není problém dát nové spolupráci šanci.

Co říkáš na rozmach web zinů? Sleduješ je? Máš nějaké oblíbené? Můžeš se samozřejmě zmínit také o klasických magazínech…
Myslím si, že tento cyber-infikovaný prostředek jednadvacátého století má svůj význam. Je skutečně vzrušující se prodírat tou spoustou informací, které internet nabízí. Čím více informací, tím objektivnější obrázek si člověk může udělat. Opravdu oceňuji práci lidí, kteří weby denně aktualizují, přidávají novinky, rozhovory, recenze a nebojí se vyjádřit svůj názor třebas i ostřejším způsobem. Také čtení klasických magazínů má své kouzlo, ovšem tolik času, abych mohl všechno přečíst, nemám. Ještě bych chtěl podotknout, že lidé píšící do tištěných barevných časopisů psali ještě do nedávných chvil profesionálně, ovšem dnes by ses tím těžko uživil. Jinak jsem fanouškem irského metalového magazínu METALWORKS. Ti kluci dávají do psaní skutečně část svých duší. Taky byste asi u vás nevěřili, jaký fešný časopis dokáží dát dohromady Bělorusové, he, he… LEGION je dobře udělaný časopis a kdybys uměl rusky, určitě bys ho nemohl přehlédnout. Tamtéž funguje ještě jeden velmi kvalitní zine, ale žel si teď nemohu vzpomenout na jeho jméno.

Velké labely zpravidla pořádají pro své kapely delší šňůry, pro menší už je to určitě mnohem složitější. Jak to chodí v případě LEDO TAKAS?
Prozatím jsem se podílel společně s ostatními promotéry na dvou šňůrách. První se zúčastnili OBTEST, SKYFORGER, SEAR BLISS, BESTIAL MOCKERY a GRIEF OF EMERALD, a té následující LOITS, HORNA, SALACIOUS GODS a BEHEXEN. Musím se přiznat, že to byla velmi tvrdá práce to všechno kolem časově sladit tak, aby to alespoň z části vyhovovalo všem. Hodně jsem se však při této činnosti naučil a ještě více jsem se dozvěděl. Příště už třeba budu v některých věcech mnohem důslednější a budu se vyvarovávat předešlých chyb. To víš, větší labely si mohou dovolit nechat pracovat agenturu, kdežto v undergroundových podmínkách si musíš všechno zařídit sám a někdy se jedná o skutečně nadlidské výkony. Jinak na příští rok plánuji turné pro OBTEST, které bude mimochodem zahrnovat koncerty jak v Čechách, tak i na Slovensku.

Můžeš nám něco speciálního prozradit o své zemi? Chystám se na cestu vedoucí přes tři pobaltské republiky, takže sháním co možná nejvíc informací, ať už ohledně stylu života, kultury, ale třeba i metalové scény…
He, he, možná bude nejlepší, když si vše potřebné najdeš na netu… nemůžu nic speciálního říct, ale pokud poprvé navštívíš mou zem, vždycky tu najdeš něco vzrušujícího a nečekaného. Jako když jsem v roce 1996 cestoval stopem do Prahy. Ohledně metalové scény bych si přál, aby byla více profesionálnější a ještě více se rozrůstala. Podobně tomu však bylo i před 15-20 lety. Všechno chce svůj čas. Já opravdu věřím tomu, že v dohledné době budeme mít více profesionálních umělců, více zajímavějších nahrávek a že Litva bude brzy silnější zemí na metalové mapě.

Super! Znáš nějaké české kapely?
Příteli, no samozřejmě! MASTER´S HAMMER jsou ryzí kult. Hodně mám rád také ROOT. Neznám však příliš vaší novou nastupující generaci. Dobře však vím, že máte velice silnou death-grindovou scénu. Pro mě jsou nejznámější HYPNOS, stejně jako předtím KRABATHOR. Jejich nahrávky jsou skutečně velmi dobré!

Tadasi, moc ti děkuji za rozhovor a skvělé odpovědi. Měj se skvěle!
Díky za tvůj zájem a podporu! Věřím, že čeští fandové budou díky tomuto rozhovoru vést LEDO TAKAS v patrnosti a že se budou rovněž zajímat o naše nahrávky. Nenechávejte ocel zreznout a bojujte za metal! JAMA PEKEL!!!

ALL

http://www.ledotakas.net

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *