LAKUPAAVI

laku_band Tak zas trochu grindu! Pro jednu silnou dávku se stavíme ve Finsku, kde od roku 2005 funguje rozverný projekt LAKUPAAVI. Dohromady ho dali členové pagan metalových MOONSORROW, a to v době natáčení výtečného alba „Verisäkeet“. Většina fans teď bude zřejmě malinko v šoku, ovšem tihle finští chlapíci jsou v civilu velmi veselí a právě díky novému projektu se tak trochu ukázala jejich druhá tvář.

Tady se jen potvrzuje, že ne všechny pagan/black metalové kapely musí být vyloženě „zlé“, i když je pravda – málo která horda by si dovolila „hazardovat“ se svým jménem tímto způsobem. I když hazard! LAKUPAAVI je sice projekt vytvořený s nadhledem a laku_covernezbytným humorem, ale rozhodně nelze nepostřehnout jeho kvality. Především jde o to, že Finové jsou velmi šikovní instrumentalisté a pokud se už rozhodli udělat „bordel“, vrhli se do úplně těch největších hudebních extrémů. Z fleku by tedy mohli vystupovat na tuzemském Obscene Extreme festu, rozhodně by se neztratili a mám pocit, že některé tradiční spolky by z fleku zastínili. Ve dvou dubnových dnech roku 2005, vytvořili debutovou nahrávku „Raah Raah Blääh“ a bez nějakých obštrukcí ho umístili na své webové stránky. Nahrávka je volně ke stažení a můžete si ji tedy opatřit vcelku jednoduše, a to i s přiloženým obalem. Když je to hudba pro radost, proč se tedy upisovat nějakému labelu? Tahle myšlenka rozhodně není od věci a LAKUPAAVI ji dotáhli bez nadsázky k dokonalosti! CD čítá třiadvacet drtivých songů, které mají hodně blízko dokonce až ke crust coru, někdy jsem měl dokonce pocit, že poslouchám nějaký „zvláštní“ druh CRIPPLE BASTARDS.

laku_deadUrčitě tomu dopomáhá finská „hatlamatilka“, dodávající všem skladbám jasný punc osobitosti. Hodně zajímavé jsou také časté metalové vyhrávky, doplňující a zároveň prozrazující : „pozor, chlapci jsou přece jen z trošku jiných „luhů a hájů“. K popukání jsou ovšem názvy písní. Tak např. „Saatanan lehma“, „Matti Vanhanen on homo joka el kesta viina“, „Homo Jeesus“ apod. Právě posledně jmenovaná šleha je čistý punk rock s naprosto úchylným zpěvem, ovšem nebyli by to LAKUPAAVI, kdyby celou pointu malinko instrumentálně neokořenili. Naopak techno grindovka „Vapauttakaa Matti Nykänen je humorná pocta slavnému skokanovi na lyžích, který proslul svými opileckými eskapádami, a to třeba i v průběhu závodu (vřele doporučuji shlédnout autobiografický film Matti). Další veselou písní je jasně „kriplovská“ „Kumipaskiainen“ , kde posluchač objeví širokou škálu navzájem se překřikujících vokálů. Největší úchylárna číhá na posluchači na samém konci nahrávky, kde se objevují dva bonusy, přičemž závěrečný industriál punk „Kuolema taidehomoille“ je skutečně na hranici mentální únosnosti. Když jsem takhle krásně tvorbu LAKUPAAVI rozpitval, nemohu se nezastavit u textové náplně, která jde v ruku v ruce s image. Finové si dělají legraci především ze společensky „horkých“ témat, často rýpou do politiky, zesměšňují historické a současné osobnosti a třeba i představitele církví. laku_fotoNaprosto unikátní je přiložený cover, kde zajisté poznáváte tělo hajlujícího německého vůdce s hlavou Ježíše, dřímajícího v rukou logo největší americké „hamburgrárny“. Na zbylé dvě postavičky už se raději podívejte bez mého popisu….

LAKUPAAVI je zkrátka jedna velká „ujetina“, u které se však otevření posluchači skvěle pobaví. Na své si nejvíce přijdou uctívači grind coru, věrní fanoušci MOONSORROW budou zřejmě v šoku! Ale proč ne! Myslím si, že je velmi sympatické, když se black metalové kapely dokáží odvázat (a vůbec to nemusí znamenat zásah do jejich tvorby). LAKUPAAVI je zkrátka projekt pro nikoho a pro všechny. Nuže, nezbývá nic jiného, než navštívit oficiální stránky!

PS: Doporučuji přečíst sestavu kapely pod tímto článkem!
PS II: Zatím není vůbec zřejmé, zda bude mít tento projekt své pokračování. Zatím si tedy musíte vystačit s „Raah Raah Blääh“. Myslím, že to na dlouhou dobu stačí…

Sestava:
The Sieg Heil Man – kytary
Dead Editor – basa/vokály
Pave Perestroika – bicí
Luxus Kristus – vokály
Vitun Mitu – kytary/vokály
Pentti Orvokki – vokály

Diskografie:
Raah Raah Blääh (2005)

http://www.lakupaavi.tk/

2 thoughts on “LAKUPAAVI”

 1. Zdarec RUM,
  myslim, ze nez Karel by bylo lepsi Delvitak, tak me zna vice lidi:o). Ja jako vernej fanousek Moonsorrow me rozhodne Lakupaavi nerozhodi, pac drive jsem Grindcore poslouchal, ted taky, ale uz v mensi mire, pac mam rad Finsko a folkmetalovou scenu a kompletne folk/pagan/viking scenu a do toho jeste Deathbound, Inferia a Rootten Sound:o). No jako trochu me urazi, ze finstinu nazyvate hatlamatilkou, protoze se finstinu ucim tretim rokem:o). Pro me to zadna hatlamatilka neni, ale je to zajimavej jazyk.
  Nicmene kdyz jsem Lakupaavi objevil, tak jsem psal Moonsorrow, jestli vezmou na Pganfest pro me jedno CD, pac mam rad originaly, ale napsali mi, ze je jen na netu:o(. Kazdoppadne je to fakt dobra uchylarna, to mate pravdu. Treba od Immortal by jsme se neceho podobnyho ztezi dockali:o).
  PS:Vis, co znamenaji nazvy skladeb;o)??
  PS2:Kdyz mi budes chtit napsat, tak na mail nebo na Myspace. Je v RUMu jeste Marek nebo ne?
  PS3:Suomen kieli on mielenkiintoinen kieli, mutta vaikea. Opiskelen kolmatta vuotta suomea kielikurssille Prahassa:o). Suomi on kaunis maa varsinkin Lappi. Suomessa olin viime vuonna 14:ksi päiväksi lomalla esimerkiksi Helsingissä, Espoossa, Savonlinnassa, Rovaniemelle ja Kemijärvelle. Suomalaiset eivät ole agressiivi ihmiset kuin Tsekissä. Olut siellä heillä hyvää:o). Staci;o)?

 2. Cau! to s tou hatlamatilkou není myšleno nijak vážně 🙂 Jinak Marek už nepíše …..jinak samozřejmě já finsky neumím, takže nemůžu sloužit ani překladem textů…:) Jinak jak píšeš, je paráda, že i takovéhle kapely jako jsou MOONSORROW, můžou vytvořit takovej úlet…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *