KORPIKLAANI-Tales Along This Road (CD-2006, Napalm Records)

Spojení folku a metalu je v současné době velmi populární a dokonce bych si dovolil tvrdit, že to je dnes jedna z největších zbraní, kterak se vyhnout zavedeným metalovým klišé. Finští uctívatelé severských tradic patří k předním nositelům tohoto žánru a rozhodně bych za jejich počínáním neviděl ani zrnko možného kalkulu. Členové KORPIKLAANI se totiž ještě angažují v dalších hudebních projektech, které se zabývají čistým folkem (např. POROPETRA). Novinka „Tales Along This Road“ úspěšně navazuje na předchozí počiny „Spirit Of The Forest“ a „Voice Of Wilderness“, a dovolil bych si tvrdit, že v některých ohledech ji i předčí. KORPIKLAANI se totiž ještě mnohem více ponořili do folku a někdy mám skutečně pocit, že ona metalová valivost je už jen jakýmsi doplňkem. Na druhou stranu je album neskutečně rychlé a rozhodně mu nechybí „tah na branku“.

Všechny kytarou podpořené „lidovky“ jsou hrnuty hezky od podlahy. Příkladem budiž hned úvodní „Happy Little Boozer“. Stačí si ji dvakrát pustit a už vám bude hlava sama cukat dopředu, a k tomu si ještě budete prozpěvovat naprosto vtíravě jednoduchý refrén. KORPIKLAANI šli však dál i v nástrojovém obsazení. Mandolína, akordeon, housle, píšťaly… zkrátka folk se vším všudy.Další plus vidím v pozvolném zakomponování mateřského jazyka do vlastní tvorby. Skladby jako „Vakirauta“ a „Tuli Kokko“ (jediná pomalejší skladba) patří vůbec k nejlepším. Finština s hudbou výborně koresponduje a je úplně cítit, kterak k sobě právě tyto složky pasují. Pokud jste někdy dumali nad tím, co vlastně znamená název KORPIKLAANI, tak máte možnost tuto tajenku rozlušti ve stejnojmenné skladbě, další úderné hymně. „Tales Along This Road“ tedy můžeme považovat za povedené album.

Na příští desce by to však už chtělo zabrousit malinko někam jinam. Domnívám se totiž, že z této studny vyndali KORPIKLAANI už dostatečné maximum vody. Bylo by mi docela líto, kdybychom s další deskou museli konstatovat, že se pánové opakují. Nicméně toto album má náboj i atmosféru a zatím podobnými nemocemi naštěstí netrpí. Doporučuji poslouchat při manuální práci, případně grilování kuřat a podobných pochutin!

ALL

http://www.korpiklaani.com/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *