INSANIA-Rock ‚N‘ Freud (CD-2007, Redblack Production)

Dneska za KULT můžeme označit kdeco, kdekoho a především lecjakou kapelu. Česká metalová (rocková) scéna má odnepaměti silné kořeny, ovšem když budeme hovořit otevřeně, minulost v současné době moc lidí nezajímá. To, co bylo kdysi tajemstvím, dnes se jeví jako nudná šeď. Životnost legend jako (ROOT, ARAKAIN, TÖRR) je sice obdivuhodná, ovšem vymýšlet neustále něco nového, to už je sakra velký problém. Jak tedy docílit toho, aby další album nebylo jen tím „dalším“? Odpověď na trvanlivost a zároveň vývoj hledejte ZDE!

Brněnská INSANIA totiž už také patří k hudebním legendám! Zároveň však nestojí na místě a snaží se hledat další nové a nové cestičky ve svém vlastním astrálnu! Dokáže zaujmout mladší ročníky a přitom si uchovat věrné fandy, kteří vždy poctivě čekají na novou nahrávku. Bude na nové desce INSANIA tou starou INSANIÍ? Odpověď zní – ano i ne! A právě tento rozpor je na celé kolekci možná vůbec to nejčerstvější! Důkazem samotným je už samotný obal.Pokud byly ostatní motivy INSANIE nejednoznačné, někdy až chaotické, CD „Rock ‚N‘ Freud“ nabízí bestiálně romantický obrázek, a to bez jakýchkoli okolků. Ruku v ruce s obalem však jdou i nové skladby, zabalené do vskutku nevšedního zvukového hávu. Nová tvorba INSANIE je mnohem nadýchanější, možná i atmosféričtější. Ještě více se tak zvýrazňují protiklady, kterými je kapela pověstná. Některé skladby jsou hudebně velmi pochmurné, ovšem Polyho opět políbila velmi silná textařská múza a společně se svým vokálem dokáže dorůžova vybarvit i pohřební procesí (viz. třeba skladba „Je mrtvá“).

Ústřední hit alba na posluchače pak čeká na páté položce. Skladba „Večer, kdy Freud zpíval basem“ si nijak nezadá s nejlepšími tracky minulosti. Příznivci sloganů ala „Rouhání je pro nás evergreen“ si mou do svého deníčku napsat další skvost – „My nevěříme v ďábla, ďábel věří v nás“. Naopak překvapivým tahem je zařazení balady „Tenhle vesmír je jen náš“, kde najednou vyvstane určitá podobnost s neméně kvalitními JOLLY JOKER AND PBU. Brněnští lídři si ale na „Rock ‚N‘ Freud“ dovolili ještě mnohem více! „Noční motýl“ zavání skoro až mystickým black metalem. Zde se Poly asi nejvíce položil do svých hlasivek, čímž celé písni nasadil až infernální podobu. INSANIA zkrátka natočila velice „barevnou“ desku. Skladby jsou naprosto odlišné, ale zároveň dohromady tvoří logický a velmi pečlivě sestavený kolorit. Je vskutku obdivuhodné, že kapela i po tolika letech dokáže natočit moderně znějící desku a zároveň si dokáže udržet punc vlastní osobitosti. INSANII si prostě nemůžete splést ani na novém CD! „Rock ‚N‘ Freud“ funguje a baví (a Klíma se může opět v klidu usmívat)! PS: Album obsahuje také bohatý CD EXTRA bonus, nezapomeňte!

ALL

http://insania.freemusic.cz/Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *