INCALM-Save My Sou (CD-R-2004)

Pokud čeští fanoušci tak trochu žehrají na ústup tuzemského doom metalu, tak právě kapela INCALM materiálem „Save My Soul“ ukazuje, že by opět mohlo hřmít na lepší časy. Pětice muzikantů sice nepřináší nic, co by neobjevili slavnější předchůdci, ovšem svůj gothic/doom metal nabízí v opravdu vytříbené kvalitě. Až se člověk diví! Pokud tedy milujete starou tvorbu finských AMORPHIS, případně novější tvář germánských CREMATORY, rozhodně si název souboru zapamatujte. Velkým plusem celé kolekce je naprostá líbivost všech zastoupených skladeb. V podobném duchu tvořila dnes už nefungující plzeňská MYTHOPOEIA.

Úvodní „A Pretty Good Fuck“ je nádherná houpavá hitovka, jejíž ústřední motiv se mi nacpal do hlavy takovým způsobem, že jsem poté při jízdě autem ani nebyl schopen vnímat zprávy, které tradičně při jízdě poslouchám. Také se vám někdy stává, že z hlavy nemůžete vymazat určitou melodii nebo rif? INCALM jsou opravdovou melodickou infekcí! V podobném duchu se nesou i další skladby. Střední tempo, houpavé melodie, klavír… když nuda začne pomalu klepat na dveře, přichází šestý track „Revolver“. INCALM dokazují, že se nebojí ani modernějšího vyjádření. „Bublají“ tu „,mašinky“ o 106! Bylo by skvělé, kdyby se soubor vydal právě touto cestou. Ovšem tím nejvýstavnějším trumfem INCALM je vskutku velmi podařený sound. Studio Šopa v čele se Stanislavem Valáškem se opět ukázalo v tom nejlepším světle. Z této nahrávky mám opravdu radost. Často se stává, že některým kapelám prostě zaniknou skvělé nápady jen pro nedostatečný zvuk.

„Save My Soul“ ale tepe horkou krví. Vůbec se nebojím toho, že by si tento matroš nenašel své příznivce, i když třeba v současnosti příliš „neletí“. Od této chvíle budu INCALM pečlivě sledovat a jsem věru zvědav, jak bude vypadat nahrávka příští. Jen ještě připomenu, že album nepostrádá barevný obal ani texty, i když samotné CD je vypalované. Klukům přeji, aby do příště narazili už na pořádného vydavatele. Blahopřeji ke skvělém debutu!

ALL

http://www.incalm.xf.cz/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *