IMPERCEPTUM – Collapse Of Existence (CD – 2016)

Collapse of ExistencePo všech těch příšernostech, které se v Německu dějí, je nahrávka „Collapse Of Existence“ docela výstižnou provokací. Alespoň tedy s ohledem na název. Umělec Void by nám však patrně vysvětlil, že jeho inspirací nejsou ani tak pohnutky pozemské, jako spíše faktory ovlivňující chod vesmíru. Pokud jsou mezi vámi příznivci švýcarských kosmologů DARKSPACE, zbystřete svoji pozornost. Rovněž projekt IMPERCEPTUM nabízí hodně zajímavý exkurz do centra „černých děr“, a to prostřednictvím funeral doom metalu s blackmetalovými prvky.

Kdepak. Tohle dílo není ani náhodou určeno hudebním masám v ranku metalovém. Někdo by dokonce mohl namítnout, že se v podstatě nejedná ani tak o hudbu, jako spíše o „zvukovou černou lávu“, která pozvolna teče a kape. Nicméně IMPERCEPTUM nejsou jen o pomalosti, jak by se na první pohled mohlo zdát, ale i o občasných rychlejších tempech, přičemž do obou těchto poloh vstupuje Void svým neskutečným chraplákem. Člověk má při poslechu pocit, jako když se celé galaxie zmocnil jakýsi démon a s velkou radostí provádí s vesmírem pokusy všeho druhu. Co se týče jednotlivých kompozic, tak v podstatě každá představuje naprosto kolosální trip po neprobádaných končinách nekonečna.

ImperceptumI z toho důvodu očekávejte opravdu dlouhosáhlé kompozice (celkově jsou čtyři), které jsou překvapivě docela rozličné, avšak zastřešuje je naprosto nemilosrdný a hrubijánský sound. Pokud si budete skutečně přát do hudby IMPERCEPTUM proniknout i navzdory této zásadní překážce (ta určitě v úvodu cesty vystraší nejednoho dobrodruha), musíte se z počátku obrnit trpělivostí. Jestliže si však dopřejete poslech „Collapse Of Existence“ na kvalitních sluchátkách, předpokládám, že možná lépe pochopíte princip tohoto nevšedního experimentu, jehož pointa se s největší pravděpodobností dotýká totální zkázy vesmíru (viz. poslední stejnojmenná skladba). Naprosto parádním kouskem je však už předchozí výpravná sága „Vast Fields Of Emptiness“, jejíž začátek je postaven na nenápadném ambientním preludiu, pomalu přecházejícím do roviny atmosférického funeral doomu. Z toho stádia hudba prakticky nevycouvá až do samotného konce, ovšem i tak je obklopena celou řadou zvukomalebných „pikodetailů“. Tato kozla ale oceníte až při několikanásobném poslechu. Alespoň tak jsem to měl (a mám) já sám.

„ Collapse Of Existence“ je soundtrack k něčemu, co nikdy neprožijeme, k něčemu, co nikdy neuvidíme. Už dnes si však můžeme mnohé představit! A protože je metal svým způsobem žánr úžasný :), lze do člověčích představ zapustit i tento pochmurný (místy děsivý) hudební doprovod, jehož fluidum mě dokonale pohltilo. Void není nikterak brilantním instrumentalistou, ovšem v jeho případě to až tak nebolí. Je totiž schopen své vlastní představy dokonale vpravit do samotné hudby. Tohle hned tak každý nedokáže. Materiál pro úzkou skupinu „trpělivců“, ovšem stojí to za to!

ALL

https://www.facebook.com/imperceptum/

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *