IMMUNOLOGY

immunologyLepší čas na rozhovor s IMMUNOLGY jsem si opravdu nemohl vybrat. Prahou se valila velká voda, všude zmatek a chaos. Přesto se předák kapely Kryštof Peterka snažil k interwiev přimět všechny členy, kteří mu však udělali čáru přes rozpočet a odjeli na dovolenou. Jak Kryštof potvrdil…už jsem nechtěl čekat. Připomenu jen, že IMMUNOLGY jsou dalším zástupcem EBM scény, kterou krok po kroku hodlám mapovat. Zde jsou postřehy jak Martina tak samozřejmě Kryštofa.

Zdravím IMMUNOLOGY! Nejprve taková nevděčná otázka…Mohli by jste se přestavit našim čtenářům ? Něco málo z historie, nahrávky a nějaké pikantnosti o členech souboru atd.
Martin: Projekt IMMUNOLOGY vznikl kolem roku 1996 a od té doby prošel vším možným i nemožným. Odehráli jsme spoustu bizardních divadel, naposledy na Zyllfestu, kdy nám padesát minut blikal do obličeje stroboskop, jediné světlo v sále. Od roku 1999 hrajeme v pevné sestavě, kterou tvoří : Kryštof, já, brusič Radim Brom, bubeník Míša a klávesista Mulfia. Nahrávek pár máme. Z poslední doby to jsou dvě CD dema, jedno s várkou starších věcí, druhé s kousky novějšími. Dají se sehnat na našich koncertech, nebo přes internet. Pikantní je moje nová kytara.

IMMUNOLOGY se zabývají hodně tvrdou formou elektronické hudby, čím Tě tento hudební styl tak upoutal ? Máš (měl si) nějaké vzory, kterým ses chtěl alespoň trošku přiblížit ?
Kryštof: Odmala hraji na bicí, které mám rád když hudba řádně šlapa. Ve Slováči mýval vždycky ve středu Daniel Mynár alias Papouch večírky tvrdé elektronické hudby, což pro mne bylo inspirující.
Martin: Ve skutečnosti je naše kapela velice romanticky založená. Co se týče šatníků jsou to G´n R.

Když jsem dělal rozhovor se SECTOREm X shodli jsem se na tom, že EBM scéna se u nás netěší moc velké popularitě…(hl. co se týče médií)Čím si to vysvětluješ ? Jak je to např. s fanoušky ? Považuješ IMMUNOLOGY za undergroundovou kapelu ?
Kryštof: Z hlediska komerce jsme jasně undergroundová kapela. V médiích se hraje především pop-music, do které má EBM daleko. Posluchači EBM jsou progresivní lidé, kteří mají otevřené receptory schopné dekódovat sound moderní hudby

Existuje vůbec v našich poměrech nějaký okruh EBM kapel, které spolu spolupracují, dělají koncerty atd. Mám pocit, že se vždy vynoří nějaká zajímavá kapelka, která však ukončí činnost převážně pro nezájem veřejnosti nebo vydavatelských firem…Jak jste na tom vy z tohoto pohledu ?
Kryštof: Existuje určitý okruh kapel, které spolupracují. Např. pořádají výměnné koncerty, ale jedná se většinou o nekomerční akce. Velké firmy operující na našem trhu nemají o tento druh hudby zájem. Co se veřejnosti týče, máme vybudovanou posluchačskou základnu.

Můžeš mě a našim čtenářům dát nějaké typy na nějaké nadějné EBM spolky v ČR nebo třeba na Slovensku ? (plus nějaký ten netový kontakt) ?
Kryštof: E-WIRE – Molthia, THE LAST DAYS OF JESUS- c/o poorm.,K.I.F.O.T.H.-mirC,k, DYSHARMONY-ryby,lord shadow

Náš fanzin se orientuje především na metalové spolky, ovšem pokud třeba vezmu atmosféru vaší produkce je v něčem této hudbě taktéž blízká. Skladby „Confession“ nebo „King Of Demons“ toho budiž příkladem…Souhlasíš se mnou ?
Martin: Souhlasím…
Kryštof: Nesouhlasím…

Stejně tak tvůj brutální zpěv a lyrika jistě nebudou určeny pro „konzumní“ posluchače…Mohl by si tedy pár slov ztratit k textům ? Co tě při psaní inspiruje ? Byl bys ochoten pro „zkomerčnění“ vaší hudby ustoupit z Vašich klasických postupů ?
Kryštof: Texty se věnují archytepálním lidským pudům…Pro zkomerčnění hudby bych byl ochoten změnit místo jejího produkování, např. Německo.

Teď bych se vrátil opět k předchozím myšlenkám…Pro běžného človíčka, který přičichne ke kouzlu EBM je velice těžké přijít k nějakým nahrávkám, protože v běžných prodejnách k nalezení nejsou a pokud jistý človíček nevládne internetem, má smůlu. Víš o nějakém místě, kde nahrávky, časopisy a jiné materiály jsou k maní ?
Kryštof: U nás v republice jedině na internetu.

Dostáváme se k „živému“ hraní…Jak jste na tom s koncerty a kde vás posluchači můžou nejčastěji vidět a na co se mohou těšit ? Udělejte si trochu reklamu…
Martin: Nejčastěji nás lidé mohou vidět a slyšet v Rock Café, kde také v brzké době rozbijeme naše divadelní stany. To bude 19.9. Mezi tím se ještě zastavíme v krásném městě Teplice (14.9.). Myslím, že to bude s VANESSOU. A jelikož je to město plné zločinu, pasáků a lehkých běhen, bude to jistě zajímavé a přínosné pro naše životy.

Ještě abych se vrátil k hudebním časopisům. U nás v tom širším měřítku vládne ROCK A POP, BIG BENG! nebo SPARK, nic méně k Tvému uspokojení mají asi daleko…Co říkáš na jejich kvalitu ? Čteš je ?
Kryštof : Tiskopisy neodebírám, ale mám vřelý vztah k časopisu BIG BENG!, jehož reportéři občas zajdou na koncert a něco pěkného o nás napíší.

A ještě mám několik možná nudných otázek…snad Tě to neunudí ?!?! Některé metalové nebo rockové kapely se postupem času odklánějí od klasického pojetí (kytara,basa,bicí, zpěv, př.klávesy) a začínají do své tvorby přinášet prvky elektroniky ? Čím myslíš, že je to způsobeno ? Znáš např. poslední alba THEATRE OF TRAGEDY nebo PARADISE LOST ? Jak se ti to případně líbí ?
Martin: Jak řekl jeden nejmenovaný hudebník, kdyby mi dnes bylo sedmnáct, zakládal bych kapelu, koupil bych si dva gramofony a sampler. Tohle století charakterizuje hromada zvuků, které tebou vyjmenované nástroje asi jen tak nezmáknou. Vždyť tyhle zvuky vnímají a proto je asi také začínají používat. Zrovna nedávno jsem kráčel jednou noci u silnice a projel kolem mne veliký kamion. Tohle budiž příkladem.

Řítíme se do konce…Můžeš prozradit plány a přání IMMUNOLOGY do budoucích časů…?
Kryštof: Těšíme se na šňůru, která nás čeká a soustředíme se na přípravy…

Děkuji moc za rozhovor, můžete cokoliv vzkázat naši čtenářům (nebo případně sdělit něco podstatného na co jsem zapomněl. AŤ SE DAŘÍ !!!
Kryštof: Děkujeme za rozhovor !
Martin: Nekuřte, chcete-li zůstat zdraví!

Aleš

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *