HYPERBOREAN DESIRE- …v kruhu Veškerenstva… (CD-2006, Naga Productions)

Často se spekuluje o tom, zda české kapely mohou konkurovat těm zahraničním. Některé hlasy se mi zdají až příliš kritické, některé zas naopak nešetří optimismem. Já osobně se domnívám, že pravda leží někde uprostřed. Velmi si cením kapel, které se snaží vyhnout zajetým kolejím, touží po vytvoření své vlastní tváře a i za cenu více než složitých začátků. Podobný náklad si na svá záda naložila severomoravská formace HYPERBOREAN DESIRE a jsem opravdu zvědav, kterak se česká veřejnost vypořádá s jejich debutovým albem „…v kruhu Veškerenstva…“. Kapela svůj black metalový projev povýšila na „vyšší“ umělecký stupeň, a to všechno bez namalovaných tváří a smrtících póz. Našli klíč k otevření nezměrné brány progresivity a uchopili ji vskutku majestátním způsobem. Téměř každá skladba skýtá spoustu zajímavých nápadů, zvratů, ale také pestrých zpěvů a recitací. Nechtěl bych zde malovat Satana na víka rakví, ale mám pocit, že HYPERBOREAN DESIRE se vydali podobnou cestou jako kdysi FORGOTTEN SILENCE. Jsem opravdu moc zvědav, kam až je další hudební vývoj zavede. Nicméně na tomto albu si zákonitě musí pošmáknout především náročnější posluchači, kteří se stále pídí po neotřelých a osobitých nahrávkách. Zároveň však nedokáži zcela odhadnout, kterak se na tento počin budou tvářit příznivci klasického black metalu. Přece jen těch změn a přetočených nálad je zde nespočet a ne každý fanda bude tímto návalem pořádku a chaosu nadšen.

Osobně tleskám nad touto stylovou pestrostí. Deska je z hlediska promyšlenosti dotažená na jedničku a možná máme co dočinění s vůbec nejosobitější black metalovou nahrávkou, které byla kdy na našem území stvořena. Skladba „Demiurg: Bílí antikrist“, nechť je toho čistým důkazem! Jedná se totiž o naprosto stěžejní dílo, které může celý tento opus charakterizovat, ale především reprezentovat! Z pohledu hitovosti pak kapela nabízí nebezpečně chytlavou píseň „Manifest vědomí“, jejíž ústřední motiv nelze jen tak lehce vymazat z paměti. Jak už vám asi došlo, HYPERBOREAN DESIRE sázejí výhradně na české zpěvy, což je v tomto případě obrovské plus. Naše mateřština do hudby skvěle zapadá a dává skladbám ještě více alegorický nádech. Obsah lyriky jde navíc ruku v ruce s hudbou, a tak není nouze o barevná slovní spojení.Posuďte sami: „Konání ku Pravdě jako zlatá nit se pnoucí – střídmostí prozářit stíny / v hrobkách snící nefilimy / probudit vně niternosti – ideály jsoucí“ (skladba „Manifest vědomí“). „…v kruhu Veškerenstva…“ je navýsost zajímavé a avantgardní album. Podobný počin už naše scéna potřebovala jako sůl.

A jestli má tohle album nějaké výrazné mínusy? Rezervy bych viděl především ve zvuku kytar. Žel stále ještě naše kapely nemají takové zázemí, které by jim dovolovalo své dobře nalajnované produkty dotáhnout do výsostné dokonalosti. Jinak opravdu všechna čest! Z tohoto alba mám obrovskou radost a rád se k němu budu vracet. HYPERBOREAN DESIRE jsou tímto pro mě nejperspektivnější českou kapelou! Velmi se těším na (doufám) dokonalejšího následovníka!

ALL

http://bandzone.cz/hyperboreandesire

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *