HELEVORN – Compassion Forlorn (CD-2014, BadMoodMan Music)

Compassion ForlornNevzpomínám si, že by mě někdy zaujala nějaká španělská kapela. Pamatuji si, jak mi jeden z mých kamarádu jednou řekl: „Hele, tam kde je moc teplo, tam nikdo nemůže dělat metal dobře.“ Smál jsem se tomu a hned jsem mu připomněl, že i jeho oblíbené death metal hordy pocházejí z Floridy, kde se rozhodně nikdo po ledě neklouže. Ale jo, něco málo na té jeho tezi možná bude, ačkoliv jsem neskonale rád, že každá ortodoxní věta, může mít svého zdatného vyvratitele (to je slovo!).

Ano, jedním z nich jsou i španělští doomers HELEVORN, kteří letos oslavili patnáct let existence. Pokud si říkáte, že jste o nich nikdy neslyšeli, tak i já se musím přiznat k tomu samému. Navíc se mi zatím do rukou nedostaly ani dvě předchozí nahrávky, takže před premiérou „Compassion Forlorn“ jsem pochopitelně vůbec netušil, jaké krásy a strasti se na mě chystají. Budete se možná divit, ale naštěstí zůstalo jen u těch krás – nahrávka zkrátka baví od první do poslední minuty. Přitom Španělé nikterak nehýří extra originálním druhem umění, ovšem hodně silní jsou v jeho prezentaci. Klidně si představte debut našich REACTION ECSTASY TRANCE, k tomu PYOGENESIS v době „Waves of Erotasia“, LAKE OF TEARS, CREMATORY… a máte jakýsi první náhled na tvorbu HELEVORN.

Výraznější odlišností je poté určitý příklon ke gotice, jejímž reprezentantem je často využívaný čistý vokál, nesmírně chladný a naléhavý, nicméně stále ho lze označit spíše za doplňkový. Tím hlavním hybatelem je pochopitelně brutální murmur, vpravdě pečlivě ošetřený, neboť panu vokalistovi je rozumět každé slovo, čili i k lyrice se HELEVORN stavějí zodpovědně a s největší možnou péčí – ostatně i obal CD otevírá jedno ze zajímavých témat, o kterých mi ale dovolte pomlčet. Tady se opravdu vyplatí nejen poslouchat, ale i číst. Pojďme se však nyní raději podívat na některé z povedených skladeb, které rozhodně stojí za nejeden poslech.

HelevornAlbum otevírá skutečný doomový hymnus „The Inner Crumble“, jehož cílem je posluchače patrně šokovat, zvláště pak ty, pro které je doom metal denní obživou. Krása, melancholie, brutalita vs. něha, hutné kytary vs. klávesy, dokonalé galapředstavení. Následující „Burden Me“ přeskakuje na poněkud odlišnější větev, je zde více rychlejších pasáží a pokud jsem výše zmínil PYOGENESIS, tak tady je posluchač může získat v jakési verzi 2.0, přestože strhující kytarovou riffáž si Španělé (patrně nevědomě) vypůjčili ze skladby „Raistlin and the Rose“ od LAKE OF TEARS. Ale i tak… všechno sem dokonale pasuje. Neskutečně chytlavá věc, zvlášť ústřední kytarový riff je natolik poddajný, že si vaši mysl ochočí ve dne i v noci.

Naopak mnohem méně průchodný a o to více bolestný… to je track s názvem „Looters“, jenž představuje první menší vybočení z konceptu alba, zaboření se do poněkud depresivnějších linií. Podobně je na tom i útrpná elegie „Reason Diest Last“, vedená čistým vokálem a hypnotickými klávesami. Naštěstí však ani v této skladbě nedošlo k upozadění kytar, které mají opravdu primární podíl na výživném zážitku, předkládaným posluchačům na stříbrném podnose. Jak nad tím tak přemýšlím, dochází mi, že se na desce vlastně není jediného slabého místa. Možná, že někomu z vás bude vadit onen způsob, jakým se HELEVORN umějí dostat posluchačovi na ruku, dále jistá nepůvodnost a občasná podobnost se slavnějšími jmény, to je zkrátka fakt. Je jen otázkou, jestli se při cestě, kterou Španělé zvolili, dá vůbec manipulovat tak, aby se o jejich tvorbě dalo hovořit s větším respektem. HELEVORN zkrátka nevytvářejí vzorce ani rovnice, ovšem mají sakra talent na jejich řešení. Další důkaz? Slovutná kompozice „Els dies tranquils“ s bravurními kytarovými vyhrávkami a citlivě zvoleným dívčím vokálem. Jde tomu nepodlehnout?

Když odhrnu všechny možné úvahy spojené s puncem originality, mohu HELEVORN vystavit vysvědčení s velkou jedničkou.  „Compassion Forlorn“ je totiž opravdovou lahůdkou pro všechny milovníky doom metalu. Už teď je jasné, že kdyby tohle album vyšlo v době úsvitu žánru, logicky by muselo patřit do galerie těch vůbec neúspěšnějších hudebních děl. Dnes už je sice na tyhle tyjátry pozdě, ovšem i tak se kapela nemusí bát o přízeň posluchačů.

ALL

https://www.facebook.com/helevornband

http://www.helevorn.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *