HAUATAGUSED KARJED Vol.2 (CD-2005, Hexenreich Records)

Dalším pozdravem z mé pobaltské cesty je tato nenápadná kompilace, kterou jsem obdržel od Andrese z kapely BESTIA. Pod vydáním je podepsána maličká firma Hexenreich Records, přičemž celkový náklad je limitován 333 kusy. CD je určeno výhradně pro promo účely a tomu odpovídá také samotná vizáž. V krabičce je vložen pouze jednoduchý obal, obsahující nejpodstatnější informace o všech zúčastněných spolcích. Sice žádný luxus, ale účel světí prostředky. Úvodní slovo patří talentované kapele HUMAN GROUND, představující se dost vyzrálou death metalovou tváří. Skladba „It Grows Deep“ patří rozhodně k tomu nejlepšímu, co zde může metalové ucho zaslechnout. Tuhle partičku mohu doporučit všem příznivcům melodických kytarových vyhrávek. SYMBOLIC STATE pokračují ve stejném stylovém mámení, i když death metal v jejich podání je přece jen „old school“.

Pod tajuplným názvem VARI se schovává vcelku zajímavé seskupení, holdující atmosférickému black metalu. Nic extra originálního, ovšem kvalitu song „Manalateel“ rozhodně má. Následující LOITS jsem na stránkách R.U.M.u představil už dostatečně. Proto jen dodávám, že tady jsou zastoupeni pomalejší skladbou „Valge nagu“, která je navíc natočena jako „živák“.Nepřehlednou black sypanici prezentují URT a to v ne příliš důstojné zvukové kvalitě. Podobně jsou na tom NECRO STRIKE, kteří stejně jako LOITS představují tvář své živé produkce. Jedná se o death metal průměrné úrovně. SPELLBINDER jsou už mnohem přesvědčivější. Svižný death hard core šlape jako hodinky. Ještě zajímavější produkci představují RAUD-ANTS, míchající metal s estonským folkem. Za podpory jakési balalajky zní skladba „Karjasepoli“ naprosto neotřele a originálně. DEVOTUS REGNUM drtí velice melodický black metal a také oni naznačují, že o nadějné spolky není v Estonsku nouze.

LEEK jsou naproti tomu slabým odvarem. Ničím nezáživný thrash-black dnes nikoho příliš neohromí. Krkolomná partička s ještě krkolomnějším názvem KAMALOKA se představuje klasickým death metalem s opravdu nezaměnitelným kytarovým zvukem, který má v sobě jakési zvláštní vibrace. WINTER NIGHT OVERTURE a opět „černý kov“ plný zlosti a naštvanosti. Dobrá práce, ale ruku na srdce, podobných kapel existuje na tisíc. Vikingskou krví potřeštění válečníci BESTIA patří už k jistotám estonské scény a svým příspěvkem „Suremise teine tee“ to jen dokazují. Příjemným zpestřením kompilačky jsou MOONLIGHT DESCENDS, jejichž atmo-gothic-blackový příspěvek dýchá vražednou temnotou a chladem.

SURROGOAT mají určitě rádi CANNIBAL CORPSE, protože znějí jako jejich revival. Mizerně zahuhlaný track „Fecalchrist“ mají na svědomí GAS a upřímně přiznávám, že jejich příspěvek jsem jednoznačně nepochopil. Úplný opak platí o skvělých CATAFALC. Živý agresivní death´n core podpořený zvířecím vokálem mě doslova sestřelil ze židle! To vše zabaleno do té nekvalitnější zvukové kvality. Ke zkušenějším pardálům na estonské scéně patří také MUST MISSA, v jejichž tvorbě se prolíná black metal s deathem. Tahle šikovná partička v nedávné době vydala své třetí album „The Target Of Hate“ a také na tomto kotoučku se ukazuje v tom nejlepším světle. Oproti tomu D.N.R. jsou teprve na začátku své hudební cesty, což je také patrné ze skladby „Defiance To Aziel“. Trošku mi jejich hudba připomíná naše ISACAARUM, přičemž Estonci jsou ještě tak o tři třídy pod nimi.

Na úplný závěr dostala prostor melodic death metalové akvizice POSTMORTEM. Skladba „Lost Love“ překvapuje svou barevností, tkvící ve střídání growlingu a melodického vokálu. Také klávesy jsou za hradbou kytar velice dobře skryté a výborně doplňují kouzlo skladby. A to je vše přátelé! Estonci si libují v neustále nových kompilacích a proto jsem si skoro jist, že HAUATAGUSED KARJED – Vol.2 nebyla rozhodně poslední. Ochutnávky najdete na http://www.estonianmetal.com.

ALL

http://www.estonianmetal.com.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *