HAKKA MUGGIES

„HAKKA MUGGIES je pražská kapela, založená v roce 2002. Ve své tvorbě kombinuje lidové melodie Irska, Skotska a Bretaně s rockem a občasnými odbočkami k metalu a punku (zkráceně a nepřesně někdy „celtic rock“), využívá mužský i ženský vokál a texty jak vlastní v češtině, tak i původní folklorní zejména v angličtině“. Tato charakteristika je psána perem samotných HAKKA MUGGIES a já osobně se pod tyto slova mohu podepsat oběma rukama. Ještě upozorňuji, že recenzi na album „„Feed The Fairies“ najdete v našich aktuálních recenzích. A nyní už má slovo vokalista Martin…

Jakým způsobem vlastně HAKKA MUGGIES vznikli? Jak jste vlastně došli k tomu, že bude tvořit hudbu, která je pro českou kapelu dosti netradiční?
Tenkrát jsme hráli, a stále ještě hrajeme, s Markétou (housle) ve folkové kapele FIANNAN, která to „Irsko“ hraje tradičním způsobem. A protože jsme se při tom chtěli trochu vyřádit, běhat po pódiu, řvát, skákat do lidí a tahat se s těžkými věcmi, přibrali jsme Erika i s jeho el. kytarou a pak i další lidi a šli jsme do toho.

Jakým způsobem vlastně skládáte hudbu, a kde např. berete lidové písně ze zahraničí? To musí být docela dost náročné?
Sehnat lidovou píseň zase takový problém není, procházíme třeba různé archivy na webu, výzva je spíš najít věc dostatečně silnou a nosnou, která zároveň není příliš „profláklá“. Pak se přeme, co je dobré a co méně, co jsme schopni zahrát a co vůbec ne, a pak z toho všeho něco vznikne. V případě našich skladeb většinou Erik s Markétou přinesou základní kytarový riff a základ houslové nebo kytarové melodie a společně zaranžujeme do konečné podoby.

Evidetně vás nejvíce zajímá folk irský, anglický a skotský. Proč jste si vybrali právě toto teritorium? Zajímají vás třeba i jiné destinace?
To je částečně dané tím FIANNANEM. Melodika irských nebo skotských věcí je dost specifická a má náladu, která nám sedí. Na nové desce máme třeba kousek ze středověkého Španělska a výhledově pošilháváme po Skandinávii.

Jak moc lidové písně vlastně upravujete (když tedy pomineme texty, které jdou povětšinou z vašeho pera)?
To záleží na lidovce, z některé použijeme pouze nápěv a zbytek je naše práce, ale jak říkám, záleží na dané písni a náladě. Kolikrát se taky stane, že něco uděláme, párkrát s tím vyjdeme před lidi, a pak vše úplně předěláme, popřípadě uložíme na horší časy.

Ovšem nejen lidovky jsou součástí HAKKA MUGGIES. Tak třeba skladba „Tam kde teče řeka Fleet“ je jasnou hitovkou a přitom se jedná výhradně o vaše autorství. Čeho se hodláte držet v budoucnu? Vlastních skladeb či lidovek?
Myslím si, že obojí. Ono kolikrát člověka něco napadne, je tím úplně nadšen, než mu někdo později zkazí radost tím, že „jo to znám“. Ale určitě bychom chtěli zapojit více našich vlastních autorských písní. Ale to uvidíme…

Používáte spousty lidových nástrojů. Dělá vám třeba problém se na ně naučit hrát? Jak tyto nástroje vlastně sháníte?
Všichni jsme v době příchodu do kapely na svůj nástroj víceméně hrát uměli. A pokud jsme daný nástroj chtěli a nikdo na něj neuměl, tak jsme si pozvali hosta. A jestli nám někdy dělal nějaký nástroj problém, co se týče hraní, tak většinou všechny, je to všechno o cvičení a o čase a toho není mnoho.

Působí někdo z vaší kapely ještě v nějakém čistě folkovém tělesu? Docela bych si vsadil, že ano…:)
Zmiňovaný FIANNAN je prakticky čistě folkový, prvky folku měla i Albrechtova (flétna, zpěv) metalová kapela Vlastní Tvorba 1984, Erik před Hakkou hrál taky s nějakými folkaři. Původní Bureš, kde hraje Markéta, je označován jako psychedelic-punk-folk-rock, Jirka (bicí) zase hraje na akordeon v pub-folkovém Neúspěšném Atletovi, takže s folkem je ve styku většina kapely prakticky pořád.

Album „Feed The Fairies“ obsahuje několik výtečných skladeb, ovšem přiznávám se, že mě ve vaší tvorbě příliš nesedí angličtina. Naopak čeština skladbám sluší mnohem víc. Nemáš pocit, že deska je používáním těchto dvou jazyků jaksi zbytečně rozháraná?
Tak takový pocit nemám. Je pravda, že čeština nám sedí lépe, ale myslím si, že některým lidovkám by český text neslušel. Možná by stálo za zvážení probrat některé cizojazyčné texty s domorodými mluvčími. Další album plánujeme naopak jako koncepční a celé česky, těš se na něj.

Tak to jsou dobré zprávy! Ale teď trochu jinam.V poslední době se především s folk metalem doslova roztrhl pytel a některé kapely jsou si skutečně hodně podobné. HAKKA MUGGIES však znějí přece jen malinko odlišně. Ve vaší hudbě cítím vlivy čistě rockové, ale také punkové atd. Jak vlastně vnímáte vlastní produkci? Sledujete třeba i ostatní podobné kapely v tomto žánru?
Že je u nás cítit více vlivů, čistě rockových nebo punkových, to je dáno asi taky členy a jejich oblíbenou hudbou. Každý z nás poslouchá něco jiného a na něčem jiném vyrůstal apod. My se za čistě folk metalovou kapelu nepovažujeme. Samozřejmě máme rádi, mimo jiné, i kapely jako CRUACHAN, SKYCLAD, KORPIKLAANI, ale i LEVELLERS, REAL McKENZIES, POGUES, staré IN EXTREMO. K tomu i ty tradiční spolky – ALTAN, SLIOTAR, CHIEFTAINS, BRAN, Káťu García…

Osobně mám pocit, že spousta slavných folk metalových kapel nedokázala navázat na své počáteční vydařené počiny a v současnosti se dostavuje už jen pouhá stagnace. Nebojíte se toho, že by něco podobného mohlo postihnout i vás? Existuje vůbec recept, jak se z této slépé uličky dostat?
Tak toho se myslím obává spousta kapel, já zastávám názor, že pokud se hrají koncerty, jsme schopni skládat, nehádáme se, vydržíme spolu i přes noc a lidi (posluchače) to baví, tak se není čeho bát. Pokud nám začne připadat, že se opakujeme, je podle mě na řadě zkusit nějakou změnu ve způsobu tvorby, přidat nový nástroj…

Obraťme list. Sledujete např. hudbu k historickým filmům? Troufli byste si třeba na podobný úkol?
Ne. Aspoň vzdáleně se přiblížit špičkám filmového žánru, jako Basil Poledouris a Barbar Conan, Danny Elfman a Nightmare Before Christmas, je naprosto mimo naše ambice. Ale nějaký nezávislý avantgardní projekt…je to otázka poptávky.

Dokázal bys nějakým způsobem čtenářům charakterizovat podobenství vašich koncertů? Pro zvukaře jste určitě těžkým kalibrem..
Většina zvukařů z nás příliš nadšená není, ale nějak jsme se naučili zvučit efektivně. 15 minut na zvučení už je velký luxus, umíme nazvučit třeba za pět. A to zas zvukaři a organizátoři oceňují, především, když je na koncertě nebo festivalu časový skluz. Tam, kde to jde, se snažíme koncerty doplnit o fireshow nebo irské tance.

Jaké jsou vaše plány do budoucích let? Co třeba nějaké to hraní na britských ostrovech?
Plány máme. Na ostrovy bychom rádi, ale zatím nás nikdo nepozval. Těšíme se na práci na novém CD, které, pokud se nám podaří vše, jak bychom rádi, by mohlo být pecka. Na podzim a na jaře chceme trochu víc projet republiku, přeci jen jsme zatím hráli hlavně v Praze, příští léto nějaké festivaly. A asi poslední velký plán je, aby nám to stále dobře hrálo a lidé chodili na koncerty a odcházeli z našich koncertů dobře naděni.

Děkuji moc za odpovědí! Zdraví ALLeš… Pokud byste měli cokoli na srdci, máte prostor 🙂
Díky za rozhovor a těšíme se, že aspoň někdo ze čtenářů dorazí na nějaký náš koncert. Zejména doporučujeme akci 29.10.10 v Exitu Chmelnice v Praze, kde budeme hrát společně s folk metalovými CRUADALACH!

ALL

http://bandzone.cz/hakkamuggies

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *