GET AWAY – Ruins Of Wrath

getawayGET AWAY je nový objev na české metalové scéně, i když sestavu tvoří poměrně ostřílení hudebníci. Tím nejzkušenějším je kytarista a vokalista Flagin, který působil v kapelách jako SUCCUBUS, DESTROYING DIVINITY či SINCERY PAIN. Vytrvalost tohoto chlapíka je vskutku pozoruhodná. Pamatuji si dobře na dobu, kdy jsem hltal především valivý death metal jeho prvně jmenované kapely a v duchu jsem si říkal: „tihle hoši by mohli něco dokázat“. Tohle už je ale všechno minulost. Časy devadesátých let dávno uletěly komínem a dobře si to uvědomují i GET AWAY, byť jejich hudební vyjádření tomu příliš nenasvědčuje. Stylově totiž jakoby právě volně navazovali na SUCCUBUS.

Kapela se drží čistého death metalového vyznění, ovšem o žádný masakr se také nejedná. Hudba GET AWAY zní hodně hutně a pokud bylo cílem vytvořit atmosféru buldozeru, valícího před sebou zatuchlou černou hlínu, určitě se to zainteresovaným borečkům vydařilo. Problém vidím spíše v osobitosti všech skladeb. Když pominu, že jsou precizně zahrané, tak mi tu schází nějaká větší invence či nápad, který by GET AWAY odlišoval od spousty jiných kapel. I když ono v death metalovém ranku se toho příliš vymyslet nedá (výjimkou budiž soubory, které se od death metalu vzdálily díky neustálému experimentování). Je ale potřeba vzít v potaz fakt, že tato trojice rozhodně nechce hledat nové stylové cestičky, ale naopak se chce držet „svého kopyta“. Osobně s tím nemám problém, ovšem přiznat musím, že v dnešní době preferuji spíše progresivní alba a ne zrovna ty, která opakují to, co už bylo dávno jednou a několikrát vyřčeno.

Když jsem CD poprvé vložil do přehrávače, málem jsem se složil. Ústřední kytarový riff ve skladbě „Triumph Of Pure Hatred“ hodně silně připomíná světoznámou pecku „Roswell 47“ od HYPOCRISY. I přes tu podobnost (která by asi neměla být až tak okatá) se však „otvírák“ skvěle poslouchá a možná málo kdy by uhodl, že se jedná o českou kapelu. Totéž mohu tvrdit o „Fiery Baptism“, jež dává vzpomenout na bombastické album „The Fourth Dimension“. Přesně v tomto stádiu se pohybují GET AWAY. Občas lze zaslechnout také „výlety“ do trashových dob, kdy kytary vybrují poctivé slayerovské riffy. Ovšem nejsilnější devízou jsou kytarová sóla, která jsou opravdu hodně „švédská“. Chuťovkou pro všechny fanoušky tohoto metalového odvětví bude dozajista kytarový úsek ve skladbě „Ruins Of Wrath“. Co se týče vokálů, tak ten příliš variabilní není, drží se klasického growlingu, což je na druhou stranu i pochopitelné.

GET AWAY natočili poctivou death metalový fošnu. V dnešní době sice nikoho neoslní, ovšem stále věřím, že se mezi metalisty najde celá řada oddaných kovotepců, kteří se nespokojí s nahrávkami starými, ale dají také šanci novým objevům. Zvláště pak proto, že debutová nahrávka GET AWAY má hodně slušný zvuk a o instrumentálních schopnostech není třeba pochybovat. Pro mě osobně však tento druh hudby už jaksi není. Ale to už jsem koneckonců o odstavec výše deklaroval. Pokud bych to tedy měl shrnout jednou větou, tady je: slušná death metalová práce (pouze pro skalní)….

http://www.getaway.ic.cz/

ALL

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *