GENIÁLNÍ ALBUM ???

Když jsem si nedáváno procházel svou sbírku CD, říkal jsem si: “sakra, to je desek?“. Ale kolik z toho kvanta je geniálních? Které nahrávky jsou úplně ten TOP ? Na tuto otázku jsem si nedokázal odpovědět, a proto jsem se na názory zeptal ostatních kompetentních lidí. Svou myšlenku jsem pak následně dotáhl do této podoby:

1) Domníváte se, zda je ještě možné ve stylové škatulce Hard And Heavy, vytvořit „geniální“ dílo, jenž bude udávat chod rockových či metalových dějin?

2) Jaká hudební nahrávka minulosti, dle Vás, by si zasloužila označení – geniální ?


george133George 13 (GALACTIC INDUSTRY)

1) Ano, stále je možno vytvořit ve škatulce Hard and Heavy geniální dílo, ovšem kdo to může takto hodnotit, když otázku vkusu a míry geniálnosti nelze nijak objektivně měřit, je na pováženou 🙂

2) FARMER BOYS – The world is ours


Dejvy (DESPISE)

dejvy71) Udělit něčemu nálepku „geniální“, není tak jednoduché – každý si totiž pod tímto pojmem představuje něco jiného – nebo jinak : každý z nás má jiná měřítka od kterých se může věc úžasná, báječná, nadčasová, brilantní či dech-beroucí přetavit na přívlastek geniální /bavím se v oblasti hudby/. Osobně si myslím, že nová hudba se samozřejmě může pyšnit tímto přívlastkem, nemůžeme to ale posoudit my – spíše generace nastupující. Pro nás zůstanou geniální kapely nahrávající své desky v 70tých, 80tých a90tých letech. Ty prověřil zub času a my si je osvojili. Poznali je, pronikli do nich a naučili se v nich číst. Přesto si myslím že geniální nahrávky vznikají a je logické, že vznikat budou – možná to již ale nebudou geniální nahrávky pro nás ale pro ty „po nás“.

2) Tak těch nahrávek bude samozřejmě povícero. Určitě je nalezneme v každém hudebním směru, odvětví – škatulce. Každý má ten svůj TOP 10 který se neustále mění, přesto ten letitý zůstává. Já za přelomové považuji vybrané desky od BEATLES, GOBLIN, ETNA, QUEEN, PINK FLOYD přes EXPLOITED, IRON MAIDEN, JUDAS PRIEST, SEPULTURA, ANATHEMA až po GOREFEST, OBITUARY, PESTILENCE, DEATH, NECROPHAGIST, DECREPIT BIRTH či BETWEEN THE BURIED AND ME, MNEMIC nebo MASTODON. Nesmím zapomínat ani na rock-pop, tady u mě bodují a vždy bodovali třeba KEANE, COLDPLAY, U2. Miluji tu husí kůži, která vám přebíhá po těle při pozorném poslechu té či oné desky. V některých nahrávkách si člověk uvědomí náznak geniality tvůrce, autora – chce to jen přemýšlet. Nestát se součástí konzumního stáda, ale hledat – bádat a posléze být odměněn objevem.


polyPoly (INSANIA)

1) Myslím, že JE to možné. Přestože úplně nezavrhuji názor, že v muzice už skoro všechno bylo řečeno, a to všechno se teď už jen omílá kolem dokola, současný vývoj ukazuje, že pořád ještě je tvrdý rock kam posouvat po zvukové a produkční stránce. A taky vidím velké možnosti v mísení vlivů a stylů.

2) Z tvrdého rocku? Dřív jsem za geniální považoval třeba „Ride the Lightning“ od METALLICY. Dnes bych za převratné asi označil některá alba FAITH NO MORE, potom celý „Seattle“, a v současnosti? Třeba nová deska KORN je ukázkou, že i dnes je ještě pořád prostor pro to udělat originální, zajímavou a přitom tvrdou muziku.


Olas (RHODIAN)

olas1) Ty máš ale starosti ve 13:47, asi volná hodina, co? Pokud beru škatulku Hard And Heavy jako všeobecné označení tvrdé hudby, potom si myslím, že ano. Stále totiž platí, že se zde neobjevují dílka, která by byla jinaká po stránce hudebně teoretické (hlavně infuzí jazzu moc nevidím) a přitom všeobecněji stravitelná – to jsou totiž 2 stejně důležitá kriteria! Zkuste se podívat na definici slova geniální…Otázkou je, zda někdo chce takové album natočit. Těžko si v roce 2008 představuji něco takového bez perfektní produkce. A tady bude i kámen úrazu. I tvrdá hudba se totiž produkuje pro přísně střeženou cílovou skupinu a tomu je celý produkt podřízen. Další věcí je fakt, že kapely, které v dřívějších dobách měly slušný potenciál něco takového v budoucnu ještě vytvořit, vydávají desky, o kterých sami říkají: „natočili jsme album, které obsahuje to nejlepší ze zkušeností za celou naší kariéru.“ Bože! Kolikrát jsem tuto větu v posledním roce slyšel? Jako by se ji tvrdé kapely učily nazpaměť. A přitom se nejedná o nic jiného, než o vykrádání sebe sama, vždyť ty kapely točí úplně zbytečné desky! (s vyleštěným zvukem samozřejmě). A řešení? Bohužel, v tvrdé hudbě mnoho nenacházím, a tak se obracím více do popu a rocku, kde se něco ulovit dá – rozuměj – ne do toho otřesného česko / amerického mainstreemu, ale třeba do Japonska, Ruska a tak. Občas se najdou věci! Taky si s Polym z INSANIE občas posíláme svoje objevy…slovo geniální se mi totiž pojí i se slovem nové, originální a to je těžké hledat.

2) Hudební nahrávka minulosti? Pokud beru celou historii, mohu jmenovat několik alb, každé bylo ve své době zásadní a při splnění kvalit výjimečnosti tedy geniální. MEGADETH – So far, so god….., PRODIGY – The Fat of the land, NIRVANA- Nevermind, MASSIVE ATTACK – Mezzanine, PINK FLOYD – The Wall, GOLDFRAPP – Supernature, METALLICA – Master of puppets …a určitě bych si vzpomněl na další, hlavně ta historická….


oblomov-honzaHonza Vaněk (OBLOMOV, PANYCHIDA)

1) Domnívám! Právě na něm pracujeme hehehe… :-))

2) Těch je strašně moc a není možné je všechny vyjmenovat. Momentálně mě napadá: AMORPHIS – Tales from the thousand lakes; AT THE GATES – Slaughter Of The Soul; ANATHEMA – Alternative 4; DARK TRANQUILLITY – The Gallery, PINK FLOYD – většina alb: DISSECTION – Storm Of The Lights Bane, IRON MAIDEN – všechno, MY DYING BRIDE – Angel and the dark River, IMMORTAL – At the heart of winter, TIAMAT – Wildhoney… tuny a tuny CD, každý má něco. I dnes vznikají geniální díla, ovšem až čas ukáže jejich geniálnost v celé kráse…


10 ( DARK GAMBALLE)

1021) Rád bych věřil,že je to ještě možné. Nicméně z mého !!! pohledu se vývoj zastavil v roce 1994, kdy vyšlo několik alb, které zbožňuji. Poté přišla doba různých stylových návratů a retro vln atd. Domnívám se, že debutní desky KORN a RAGE AGAINST THE MACHINE a černé album METALLICY, velmi ovlivnily zvuk i vývoj Hard And Heavy. Spíš si myslím, že se nic zásadního nestane ! Bohužel!

2) BEATLES -Abbey Road,Queen -Jazz Album, PRAŽSKÝ VÝBĚR – Straka v hrsti, FLAMENGO – Kuře v hodinkách, RAGE AGAINST THE MACHINE – debut, KORN-Korn, FAITH NO MORE – Angel Dust, FEAR FACTORY -Soul Of A New Machine, PEARL JAM -Ten, ALICE IN CHAINS – Dirt, NINE INCH NAILS – Fragile, SLAYER – Reign in Blood a určitě jsem ještě na někoho zapomněl, ale tyhle alba zbožňuji.


Matěj Lipský (NEGATIVE FACE, exANHEAD)

1) Určitě ano… jen netuším kdy to bude a kdo s tím přijde.

2) AYREON „Into the Eletric Castle“


radek_zabojRadek Zábojník (SIX DEGREES OF SEPARATION)

1) Myslím, že ano…

2) Nevím, zda alba, která mám na mysli, lze označit přímo za geniální (to ať rozhodnou jiní !), nicméně z mého úhlu pohledu se naprosto vymykají všemu, co jsem do té doby znal a v mém hudebním světě nastavily laťku do výše dodnes ničím nepřekonané. DEATH – Symbolic, 2. DEVIN TOWNSEND – a teď se nemůžu rozhodnout jestli album Infinity nebo Terria, MOONSPELL – Irreligious, ANATHEMA – Alternative 4


ank_pickardPickard (SIX DEGREES OF SEPARATION)

1) Ano (nemůžu napsat ne, protože bych zpochybnil všechno to naše současné snažení, nicméně taky neočekávám, že zrovna nám se to podaří :). Dle mého názoru V sedmdesátých letech ty dějiny psaly LED ZEPPELIN, BLACK SABBATH a JIMI HENDRIX, v osmdesátých METALLICA, SLAYER nebo IRON MAIDEN, v devadesátých třeba DEATH, SEPULTURA a RAGE AGAINST THE MACHINE, teď jsou to například TOOL nebo MESHUGGAH, kdo přináší „něco nového“. Všechno je to nicméně v uších posluchačů, věřím, že třeba i u těch výše zmíněných bys našel nemálo lidí, kteří by se dušovali, že právě ta a ta nahrávka jsou ty kameny, na kterých dnešní rock´n´roll stojí. Já to spíš vidím jako jednotlivé pramínky o různém pH a obsahu solí a kovů, které se slívají v jeden proud, a ty výraznější pak do značné míru určují chuť celé směsi. A nebo ještě jinak, nemyslím si, že by se v rámci rokenrólu vynořila natolik ojedinělá postava s tak neotřelou vizí, že by pro všechny ostatní byla nedosažitelná. Mám za to, že ve škatulce hard & heavy najdeš spoustu zajímavých věcí, chutí a tónů, které různí interpreti používají různě a s různým úspěchem, ale pořád je to relativně omezený rejstřík věcí, chutí, a tónů, které jsou pro tu škatulku charakteristické. A taky možná, když už se třeba nějaký ten génius najde, tak pravděpodobně nebude dělat rokenról, ale něco, v čem jsou prachy a skutečné sebeuplatnění, třeba dentistu :).

2) Rozhodně ta první, z nahrávacího studia Thomas Alva Edisona. Netuším, co na ní bylo zaznamenáno, tipl bych si nějaký recitativ a´ capella, nicméně jedině tato nahrávka skutečně předznamenává všechny ostatní. A pak možná DEATH – Human.


vlad_beelphegorVlad Beelphegor (HROMOVLAD)

1) V mojom hudobnom spektre sa sústredím hlavne na black Metal, pagan Metal, či ambient a málokedy zablúdim do iných vôd. Až donedávna som si myslel, že to možné nieje a dni slávy týchto stýlov pomynuli. O opaku ma však v roku 2006 presvedčil album „NEGURA BUNGET – Om“, ktorý ja osobne za takéto „geniálne dielo“ považujem.

2) Opäť subjektívna odpoveď s prihliadnutím na zmieňované hudobné spektrum: EMPEROR – Athems The Welkin At Dusk“

Pavel Merkl ( PAYO webzine, EXISTENCE)

1) ANO, myslím si, že lze ještě stále vytvořit v daném žánru „geniální“ dílo. I proto mě stále baví objevovat nové kapely, i se těšit na nové nahrávky zaběhlých kapel.

2) Tak tohle je hodně těžká otázka, pro mě „geniálních“ nahrávek je mnoho. Určitě bych mezi ně zařadil následující (od některých kapel bych zařadil mnohem více desek, ale nakonec jsem vždy vybral od každého pro mě tu nejmilejší):payo
AFTER THE BURIAL -Forging A Future Self
AMORPHIS -Tales From The Thousand Lakes
ANATHEMA – Crestfallen
ATHEIST -Unquestionable Presence
CARCASS -Heartwork
COPROFAGO – Unorthodox Creative Criteria
CULT OF LUNA- Salvation
CYNIC – Focus
DEATH – Symbolic
DISHARMONIC ORCHESTRA – Pleasuredome
DISMEMBER – Like An Ever Flowing Stream
EMPYRIUM – Weiland
ENTOMBED – Clandestine
IRON MAIDEN – Seventh Son Of A Seventh Son
ISIS – Panopticon
KATATONIA – The Great Cold Distance
KREATOR – Renewal
LOUDBLAST -Sublime Dementia
MASTER’S HAMMER – Ritual
MESHUGGAH – I
MOONSPELL – Irreligious
MY DYING BRIDE – Turn Loose The Swans
NECROPHAGIST – Epitaph
NEGLECTED FIELDS -Mephisto Lettonica
NILE – Black Seeds Of Vengeance
NOCTURNUS -The Key
NOEKK – The Water Sprite
NOVEMBRE -Materia
ON THORNS I LAY – Future Narcotic (Complete Version)
OPETH – Damnation
ORPHANAGE – Driven
ORPHANED LAND – El Norra Alila
PARADISE LOST – Gothic
PESTILENCE – Testimony Of The Ancients
PHLEBOTOMIZED – Skycontact
PYOGENESIS – Sweet X-Rated Nothings
SADDIST – Tribe
SATURNUS – Veronika Decides To Die
SEPTIC FLESH – Revolution DNA
SIKTH – Death Of A Dead Day
SLAYER- Seasons In The Abyss
SYSTEM OF A DOWN – Mezmerize
TEXTURES – Polars
The GATHERING- How To Measure A Planet?
TIAMAT – Wildhoney
TOURNIQUET -Microscopic View Of A Telescopic Realm


hiraxHirax (LUNATIC GODS)

1) Jasne ze ano. Nikdy nehovor nikdy. Dokazom je Nirvana, ktorá poslala do „čava“ celú vlnu street a glam rocku behom hodiny. A kto by cakal, ze to dokazu traja chlapci vo svetroch?

2) Je to toho strašne vela. Nenachadzam odvahu vyzdvihnut jeden album nad dalšiu desiatku skvostov. To by bola uražka.


vlada-prokosVláďa Prokoš (FLESHLESS)

1) Určitě je zde hodně seskupení, které mají takový potenciál a určitě se zde zase objeví nějaká dalši kapela, které tvou jmenovanou hudební škatulku doplní.

2) Za geniální a silně přelomový počítám první demosnímek CRYPTOPSY – Ungentle Exhumation.


Radim Póčik (RUM zine)

radim1)No tak jsem se na to podíval a vůbec nevím jak tě tohle zase napadlo a nevím, jestli si vůbec mám troufnout odpovědět. V takovéto společnosti samých muzikantů… no tak dobře. Takže k té první otázce: no mám v tomto směru jisté pochyby a i kdyby se taková deska vyskytla, dost pochybuju o tom, že by s něčím hnula. Ovlivnila by asi lidi, kteří se o scénu Hard and Heavy zajímají, a nebo právě taky vůbec ne. Je to těžké, ale já stále čekám a stárnu…i když je jasný, že určité milníky existují. Věci od DEATH, DEICIDE, CANNIBAL CORPSE, KATAKLYSM, BRUTAL TRUTH, NAPALM DEATH…. pro mě osobně je to split GRIDE/LIES & DISTRUSTS (trochu patriotismu neuškodí), a nebo LYKATHEA AFLAME – Elvenefris!

2) K druhé otázce: geniální – co to je? No, kdybych to bral podle sebe, tak se to každý měsíc bude jisto jistě měnit. Je těžké napsat jen jednu, bylo by jich spoustu. Od KING CRIMSON, TOOLl, PRIMUS, FAITH NO MORE, MR. BUNGLE, BAD BRAINS ….. až po české FLAMENGO, DUNAJ, MICHAEL’S UNCLE, PRAŽSKÝ VÝBĚR, PLUTO, PESHATA, MODRÝ EFEKT….fakt se nedá jedna určit. Pro každého je to jiná, ať už je to tím jak je starý, a nebo mladý. Člověku se časem začínají líbit věci, které se mu předtím nikdy nelíbily, a nebo je tvrdošíjně odmítal jako poslouchatelné vůbec připustit. Důležitý je hlavně zápal a chuť hledat, nutkání, které tě dostane a už se ho nezbavíš. Myslím, že víš o čem mluvím…


Igor Hubík (ROOT)

igor-hubik1) S něčím novým, podle mnohých geniálním přišli třeba RAMMSTEIN nebo KORN a asi lze říct, že jsou dostatečně „Hard and Heavy“. Každý to samozřejmě vidí jinak, pro mě je geniální nová INSANIA, i když chod rockových dějin udávat nejspíš nebude.

2) METALLICA – „Master Of Puppets“


ENDLESS (na názorech se podílela celá kapela)

1) Ahojte, myslíme si, že ano.

2) OPETH-Black Water Park a OCEAN MACHINE-Biomech


Krusty (FORGOTTEN SILENCE)

krusty1) Proč ne? Sice se říká a víceméně je pravdou, že už asi vše bylo zkomponováno, nahráno a nazvučeno….ale pár bílých míst by se ještě jistě našlo. Jen si vezmi jak scénou zamávala NIRVANA a grunge. Potom nu-metal… Já vím, že jsou to trendy, které se střídají jako jaro, léto, podzim a zima…ale „udávaly chod rockových či metalových dějin“. A o to tu jde. Tudíž určitě se jednou zase něco takového natočí. Ale budeme se samozřejmě pohybovat pořád v mantinelech rockového žánru.

2) Toho je hodně. Jde také o to, jestli ji za geniální považuji já osobně nebo celosvětová hudební žurnalistika. S klidným svědomím ale můžu jmenovat YES a jejich Close To The Edge, FAITH NO MORE a Angel Dust nebo třeba MORBID ANGEL „Blessed Are The Sick“. Z poslední doby rozhodně KORN a jejich „Untitled“. Záměrně uvádím alba, která posunula vůbec myšlení a nazírání na příslušný styl. Jmenovat svoje oblíbená „geniální“ alba – byli bychom tu do večera (tak dobrá….třeba TIAMAT – Clouds, BAHORY- Blood Fire Death, KING DIAMOND – Abigail, MERCYFUL FATE – Don´t Break The Oath, PORCUPINE TREE – In Absentia…


Lerry (SCENERY)

1) Možné je všechno :o) Zvláště,když muzika či umění je tak abstraktní pojem.

2) Kapela: MAGELAN a album Impossible figures.


Jirka Holub (Pigeonshit Agency)

pigeon51) Kdyby si to dříve nemysleli hudebníci, těžko bychom dnes poslouchali skvosty od PINK FLOYD, DOORS, LED ZEPELLIN, JOY DIVISION, IRON MAIDEN, CYNIC a spousty dalších.. moje odpověď je tedy ANO! Domnívám, pořád je co zlepšovat a vymýšlet. Jen to bude v oblasti rocku stále těžší..

2) Geniální? Můj favorit jsou šlágry od MASTER’S HAMMER. Dílo, které mě pokaždé překvapí, baví mě, je dostatečně vyšinuté, jiné..jinak asi první alba průkopníků rockových/ metalových stylů, na které všichni přísaháme. Můžeme najít daleko lepší součastníky, ale ti už první nikdy nebudou. Budoucnost možná vidím v prolínání stylů, zdánlivě nepropojitelných, kde však budou vždy zřejmé (a převládat) rockové základy, především by však měla hudba plnit svůj základní smysl: líbit se, bavit, vzdělávat, pomáhat komunikovat, obohacovat… genialita je pak myslím podružná..:-)


Siki (Euthanasia)

siki1) Jakmile si přečteš odpověď na druhou otázku, tak nebudeš překvapen, když napíšu, že bych žádné album „populární“ hudby nenazval geniálním…ale je spousta desek, které jsou pro mě nenahraditelné a tzv. věčné…

2) Geniální jsou díla mistrů klasické hudby – Beethoven, Mozart, Bach, Dvořák…, ale když mám zabrousit i do „rockové“ hudby, napadá mě Hendrix. Sice ho moc neposlouchám, bohužel, ale připadne mi, že se k té genialitě hodí…


Hrabě R.X. Thámo (BRATRSTVO LUNY)
rxtthamo1) Obecně vždycky je prostor pro vývoj a genialitu či její záblesk. Určitě i v okamžiku kdy se zdá prostor neskonale těsný. Je otázka škatulek, co si kdo pod jakým termínem představuje. Dnešní moderní záplava všemožných přívlastků a „originálních“ termínů pojmenovávajících stylové zařazení jednotlivých kapel narušuje zavedené pořádky jen na oko. Je to taková anarchie ve fungující demokracii:-)… Určitě se dočkáme přelomových děl, možná ale ty kategorie hudebních žánrů budou už nazývány jinak…

2) Nejsem hudební dějepisec, ani publicista či muzikant, který zná a dokáže označit skutečné žánrové zlomy, invenci či dokonce genialitu. Pokud zůstaneme u kategorie Rock, Hard And Heavy, jak asi zamýšlíš, nebojím se označit slovem geniální debutové album IRON MAIDEN. Bez nějaké hlubšího historického kontextu vzývám jako geniální nahrávky třeba tyto: TIAMAT – Wildhoney, ANATHEMA – The Silent Enigma a Eternity, PARADISE LOST – Icon, BLIND GUARDIAN – Somewhere Far Beyond, IRON MAIDEN – Sevent Son Of The Advent Son, HELLOWEEN – „Keeper of The Seven Keys,GUNS ´N ROSES – Use your Illusion, FAITH NO MORE – Angel Dust, BATHORY – Hammerheart, NIRVANA -Nevermind, THE SISTERS OF MERCY -First and Last And Always, MOONSPELL -Wolfheart, MY DYING BRIDE – The Angel And Dark River, KING DIAMOND -The Eye, METALLICA – Metallica, SAMAEL – Passage……a abych byl patriot u nás CITRON – Radegast….a co se týče rocku, tak XIII.STOLETÍ – Gotika…….


ALLeš (autor ankety)

all51) Ty si tedy vymýšlíš věci? A dokázal bys vůbec na ty svoje otázky odpovědět?
… I tohle byly postřehy od Vás, odpovídajících. Proto teď splácím svůj dluh a také já odpovídám na dvě položené otázky… K té první: osobně se těším na další hudební vývoj, který určitě přinese spoustu skvělých nahrávek, nicméně si myslím, že k nějakému „velkému třesku“ zřejmě nedojde. Spíše se objeví nové hudební trendy, které půjdou ruku v ruce s trhem.

2) A jaká hudební díla považuji za geniální? Bylo by jich opravdu strašně moc a některá jména tady už zazněla několikrát. Nicméně já osobně za geniální považuji alba, která výhradně položila kameny, jenž jsou charakteristické pro daný hudební styl. Proto bych vybral určitě alba od FAITH NO MORE, NINE INCH NAILS, ALICE IN CHAINS, DEATH, případně od THE SISTERS OF MERCY. U nás bych tento titul přisoudil PRAŽSKÉMU VÝBĚRU, ARAKAINU a v novodobé metalové době třeba kapelám jako DARK GAMBALLE, FORGOTTEN SILENCE a LYKATHEA AFLAME…. No a pak už by následoval výčet kapel a alb, jenž totálně sestřelili mě osobně….a ten by byl hodně dlouhý 🙂

Závěrem děkuji všem osobám, jenž jsem měl tu čest oslovit. Myslím, že jsme si touto anketou určitě vzájemně rozšířili obzory a předali nejeden hudební typ…

ALL

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *