FREE FALL

Na konci minulého roku mě velice mile překvapila aktuální nahrávka od doom-rock-metalové formace FREE FALL. Když jsem takhle o Vánoce pouštěl nějaké české zástupce svému otci, povídá mi: „tak zas po nějaké době posloucháš normální písničky“? Možná trochu úsměvná otázka na má bedra, ovšem ne až tolik od věci. Aktuální deska „Double Meanings“ je skutečně hodně o „písničkách“… o písničkám vyvedených, vitálních a do moderního kabátku zabalených. Více však už Jindra Hráček (basa, zpěv).

Zdravím FREE FALL! Nemůžu se na úvod nezeptat na současnou situaci spojenou se sněhovým kolapsem! Jak se obecně snášíte poměrně rychlý nástup zimy? Metaloví hudebníci mají ve větší míře tohle období rádi, působí na ně inspirativně! Jak jsou na tom FREE FALL? Zrodil se v poslední době ve vašich hlavách nějaký zajímavý hudební nápad?
Ahoj.Pokud můžu mluvit za sebe, tak já si ze sněhem moc nerozumím.:-) Mám radši to období před, a to podzim.Ten je pro mě maximálně inspirativní. Mám už v hlavě pár motivů, které se pokusím nějak rozvinout a uvidí se, nakolik budou zajímavé a pokračování hodné. Ne vždy jsou všechny po „přetřídění¨“ takové, jaké bych si představoval. Tak uvidíme…

Nyní už k vaší novince „Double Meanings“, která mě skutečně velmi mile překvapila a osobně se přiznávám, že jsem rozhodně nečekal, že se mi bude až tolik líbit. Jakého posluchače, dle vás, by mohla vaše produkce zajímat?
Těší mě, že se ti naše nová deska líbí. Myslím si, že se kromě našich fanoušků, kteří nás poslouchají, se bude líbit těm, co mají rádi pestrou, temnou a pocitovou muziku.Každý si tam najde to svoje.

Když jsem tak album poslouchal, získal jsem dojem, že v podstatě každá zde zastoupená skladba má svůj osobitý základ, a tak se rozhodně nemůže stát, že by jednotlivé kousky splývaly? Dbali jste na členitost skladeb zvláštní důraz? Domnívám se, že tohle „kouzlo“ dnes chybí většině kapel u nás…
Vůbec jsme se nesnažili docílit toho, aby každá věc na desce byla jiná. U nás je to zcela přirozené už od první desky „Difference“. Je to dáno tím, že každý z nás je ovlivněný něčím jiným, a když někdo přijde s nějakou melodickou linkou, tak s ní pracujeme a něco z toho vyjde. A až je toho víc, tak ve finále je z toho nová deska. Třeba jako „Double Meanings“. A paradoxně celkem často slyším názory, že všechny naše písničky jsou úplně stejné.:-) Muzika u FREE FALL není o virtuozitě. Tím myslím, když se kapela snaží během jedné písničky ukázat co všechno umím zahrát, má deset změn rytmů a tempa a jedna věc stejná jako druhá. Bohužel mi to přijde dnes takový trend… Já radši písničku stavím na jednoduchém přímočarém motivu, a pak si hraju s aranžema, se zvuky a se zpěvem. Toto si myslím, že je ´´ ksicht ´FREE FALL, u kterého chci zůstat a nenechat se ovlivnit tím co zrovna frčí 🙂 .

Nahrávka mě kromě povedených skladeb omráčila i výsostným zvukem a skoro mě to nutí zeptat se, „kolik tahle sranda asi musela stát“ 🙂  Nicméně jak vlastně hodnotíte výsledný sound s odstupem času? Splňuje konečná podoba stále vaše představy, a nebo dnes už úplně všechno „neladí“?
„Double Meanings“ jsme nahrávali, stejně jako naše všechny desky, v Lipově ve studiu Šopa u Stani Valáška. Během nahrávání vždycky panuje ve studiu „domácí“ atmosféra, na kterou se pokaždé těšíme, a protože jsme se Staňou za ty léta už sžití (nebo on s náma?), tak je to taky i kopec srandy 🙂 Je to člověk, který dá vždy maximum do toho, aby byl výsledek co nejlepší. A v neposlední řadě mu není jedno i to, jaký výsledek opustí jeho studio, což bohužel není případ mnohých současných studií… Nejinak to bylo i teď. Zkoušeli jsme tentokrát experimentovat se zvukem kytar a myslím, že se nám to i podařilo. Jsou „chemičtější“ a celkový sound je syrovější a hutnější. I s odstupem času jsem s nahrávkou spokojený. Samozřejmě, že bychom mohli pořád něco upravovat a přehrávat, ale pak by z toho mohlo být i celoživotní dílo a skončili bychom hned u prvního CD 🙂

V recenzi na desku jsem psal, že jste ovlivněni skupinami jako jsou PARADISE LOST, LACUNA COIL, DARKSEED, nebo mě třeba v této chvíli napadají i TIAMAT. Máš rád tvorbu těchto kapel? Je totiž evidentní, že do své „zadoomané“ tváře dokážete dostat čisté rockové či dokonce popové prvky…
Mám pocit, že máme tendence pořád všechny k někomu přirovnávat. Pokaždé ti někdo řekne, že ta věc mu připomíná to a tomu zase něco jiného. Já to vůbec neřeším. Nesnažím se napodobovat kapely jako třeba tebou jmenované. PARADISE LOST, TIAMAT jsou však zrovna moje srdcové záležitosti, mám rád tu jejich náladu a atmosféru, kterou umí do svých písniček dostat. A o to se snažím i já, i když je ta věc třeba zrovna popová nebo rocková.

O čem obecně pojednávají texty vašich skladeb? Existuje nějaká ucelená nit/myšlenka, která všechny písně spoje dohromady?
Společným jmenovatelem našich textů je náš pohled na různá dění kolem nás a v nás. Náladově musí korespondovat s hudbou, takže žádné veselá témata. Mám rád v textech tajemno a ponuro. Chtěl bych jenom zmínit že na „Double Meanigs“ mi s texty hodně pomohla kamarádka Alis, která je i autorkou některých textů. Spolupráce s ní byla výborná, takže určitě ne poslední.

Když jsem tak vaší hudbu poslouchal, tak nějak mi přišlo na mysl, proč třeba některé skladby neudělat v češtině? Něco mi říká, že by to nemusel být zrovna špatný tah! Zkoušeli jste už naší mateřštinu do hudby zakomponovat?
Před několika lety jsme se pokoušeli udělat nějaké věci s českým textem, ale moc se nám to neosvědčilo. Moc nám nefungovala čeština s naší muzikou. Možná to bylo textem samotným. Myslím, že udělat dobrý text v našem rodném jazyce umí jenom pár jedinců, což ale není obhajoba pro naši angličtinu, ale prostě se mi s ní pracuje líp. Ale nic není nemožné a třeba na další desce už budou nějaké věci v češtině.

Jaké ohlasy jste zatím na „Double Meanings“ zaznamenali? Pídíte se takhle po recenzích svých vlastních oblíbenců? Kdy naposledy vás některý z publicistů rozzlobil 🙂 ?
Do dnešního dne nám zatím vyšlo pět recenzí, které mě velmi potěšili a mám z nich velkou radost. Byly totiž kladné 🙂 Jinak se kromě pár výjimek zajímám jen o recenze tuzemských a spřízněných kapel, abych zůstal trochu v obraze domácího dění. Nevzpomínám si, že by nás někdy nějaký recenzent naštval. Třeba na nás někde nějaký čeká :-).

Vícero skladeb bylo vyztuženo barevným samplingem, přičemž zhotovené zvuky do jednotlivých míst dokonale sedí. Jak vlastně vypadal proces zakomponování vámi vytvořených zvuků do samotných skladeb?
Tvoření našich skladeb probíhá dvěma způsoby. A to buď že máme kytarovou kostru skladby, do které doděláváme elektroniku, nebo je hotový elektronický podklad, do kterého pak děláme ostatní nástroje. Všechny tyto ruchy má na starost Dan Prajs, který u nás dříve působil jako bubeník a po letech neaktivního hraní se rozhodl, že s námi začne hrát i naživo, a to v roli klávesisty. Tak se sehráváme a připravujeme na novou sezónu.

Na CD se mimojiné nachází předělávka od MADONNY. Nabízí se otázka, proč zrovna tato popová hvězda? Pro vaši bývalou vokalistku to musel být skutečný křest ohněm, nemýlím-li se?
Asi před dvěma lety jsme byli osloveni naším vydavatelstvím RedBlack k natočení nějakého coveru pro kompilační CD, které mělo vyjít v rámci jejich výročí. Měli jsme pár tipů pro vhodný song, ale nakonec nám nejvíc sedla „Frozen“. Upravili jsme si ji k obrazu svému tak, aby to byl pořád FREE FALL a aby se Monice i dobře zpívala.Myslím, že se nám povedla a nemáme se za co stydět. Nicméně k finální realizaci kompilace dodnes nedošlo, tak jsme se ji rozhodli dát alespoň jako bonus na „Double Meanings“ .Bylo nám líto ji nechat jen tak ladem…

Další otázka se samozřejmě nemůže nedotknout již výše zmíněného ženského vokálu. Původní vokalistku Monishu (která album nazpívala) okamžitě nahradila zpěvačka Laura, která je s vámi dokonce vyfocena na desce. Jak jste tak rychle objevili patřičnou náhradu? Je Lauřin projev podobný tomu Monishy, a nebo se posluchači mohou těšit na úplně jinou obdobu FREE FALL ?
Před přijetím Laury do našich řad proběhl takový minikonkurz. Trval asi tři měsíce a zajímavé je, že všechny zpěvačky měli 17 roků. Asi nová generace zpěvaček.:-)
V určitých polohách se Lauřin hlas podobá tomu Moničinému, ale je to hlavně nová krev, která doufám bude znamenat posun kupředu. Nakolik její projev ovlivní FREE FALL ukáže čas.

Nicméně FREE FALL nejsou jen o dívčím zpěvu, ale i o tom mužském, což je rozhodně dobře. Mám dokonce takový pocit, že v současné době, pokud je v kapele za mikrofonem žena, dostává prostor absolutní, a to je v některých případech zbytečně limitující…
Já mám radši, když jsou role zpěváků vyvážené.Myslím si, že pokud zpívá jen zpěvák nebo jen zpěvačka, působí to časem monotónně. Dávám přednost pestrosti, která dává daleko víc možností a variant vokálů. Ale sto lidí, sto názorů…

Často se zabývám otázkou: „mládež x hudba“. Není žádným tajemstvím, že mladí lidé poslouchají hudbu většinou z YouTube, nemají chuť si shánět celá alba a ještě ke všemu potřebují k samotné hudbě „obrazový doprovod“ (samozřejmě ne všichni, ale určitě většina). Čím si tohle vysvětluješ? Existují vůbec nějaké nástroje, které by tohle mohly změnit?
Řekněme si upřímně, že v dnešní době bez internetu nelze fungovat. Minimálně já. Ale nikdy žádný YouTube ti nenahradí živé koncerty a radost z koupeného CD na koncertě. Už delší dobu lidi na koncerty moc nechodí. Může to být i velkou nadprodukcí kapel, tak akcí a festivalů.U cédeček je to podle mě mnohdy přemrštěnou cenou. Na druhou stranu si můžou lidi přes internet najít cestu k novým kapelám. Je to taková dvojsečná zbraň a pravda bude asi někde mezi tím.Věřím tomu, že je to otázka času a návštěvnost akcí bude větší než teď.

Jaké plány mají FREE FALL do budoucích časů, roků, let… Máte už připravené nějaké nové skladby? Mohou posluchači čekat nějaký razantní vývoj ve vašem hudebním projevu?
Samozřejmě chceme hrát a pomalu skládat nové songy pro novou desku. Ale vzhledem k tomu, že někteří z nás mají rodiny a jiné závazky, tak to s časem není zrovna nejlepší. Budeme ale proto dělat maximum. Musíme ještě zapracovat na vypilování našeho „ksichtu“ a tím možná dojde i k našemu vývoji… možná… 🙂

Velice děkuji za rozhovor a přeji vše dobré v roce 2011…
My děkujeme za zájem a třeba se potkáme 23.4. v Brně na Melodce na předávání cen ankety Břitva 2011, kde jsme byli na základě recenzí na „Double Meanings“ pozváni coby účinkující. Tak se mějte pohodově a naviděnou…vlastně naslyšenou… 🙂

ALL

http://bandzone.cz/freefall

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *