FOBIA INC. – Astral Seasons (CD-2016, Green Lungs Records)

Astral SeasonsPocházejí z polského města Bialystok, jsou čtyři a hrají instrumentální post-rock/metal. Vítejte u výletu za další nesmírně talentovanou skupinou od našich severních sousedů. Je to opravdu neuvěřitelné, ale „Astral Seasons“ je legitimní debut této party, ale proč mám sakra pocit, že zní naprosto profesionálně a vyspěle? Je sice pravda, že kapela následuje takový ten současný trend, kdy se mnohé formace vyhýbají zpěvu a místo „písniček“ sázejí na roztroušenou kompozičnost, ovšem to je tak jediné, co lze FOBIA INC. vytknout.

Kapela do své tvorby vpravila nejen křehkost a cit, ale také nezbytnou sílu a razanci, přičemž ústřední náplní desky se stalo střídání ročních období – každé části roku jsou zde věnovány dvě konkrétní skladby. FOBIA INC. se však nedívají na tento nezaměnitelní cyklus z hlediska přírodních krás, ale spíše z pohledu astrálního. Ostatně název titulu hovoří ledacos napovídá. Přiznám se bez mučení, že zrovna v tomto oboru nikterak školený nejsem, ovšem i polo nahluchlý tvor si při poslechu CD musí všimnout, že ony „tajemné síly“ velkou měrou ovlivňují náladu všech skladeb, a dále pak naprosto směle definují jejich „vzájemnou rozdílnost“.

Fobia IncPrvní eso FOBIA INC. vyložili na stůl hned na úplném začátku, neboť „Lost“ je vpravdě strhující post-metalová záležitost, jejíž největší devízou jsou neuvěřitelně chytlavé melodie. Přiznám se, že když jsem tuto píseň slyšel poprvé, téměř jsem se bál poslouchat dál, protože v daných mantinelech bych si dost dobře nedokázal představit, že by hoši tuhle „nádheru“ ještě nějakým způsobem dokázali překonat. Ve skladbě „Spring“ však představují poněkud odlišnější tvář, řekněme hodně disharmonickou, méně chytlavou a o to více intimní. V „Solstice“ přichází na řadu silná avantgardní porce psycho-rocku a extravagance, aby posléze z popela vyvstaly neuvěřitelně razantní coreové riffy, prostřednictvím kterých se hudba vrací do stavu úvodní skladby. V letním partu „Summer“ však Poláci znovu mění tvář a bezstarostnost období prezentují v režimu plném klidu a vlídnosti. Úplně si představuji to obrovské parno, auto bez klimatizace a nějací PRIMUS stopující na jedné z polských silnic. 🙂

Možná bude pro někoho tento ryzí experiment až příliš „nebezpečná pohoda“, ovšem mě tento krok přijde naprosto logický a v podstatě i vtipný. S „Equinox“ však veškeré rozmařilosti končí, nemluvě o nástupu podzimu, jenž v metalové hudbě nikdy nevěstí nic moc pozitivního. A je tomu tak i na „Astral Seasons“. Vlídnou atmosféru tepla nahradili FOBIA INC. vpravdě úctyhodnou bouří chladu, jenž se nejprve plíží, aby posléze explodoval v důsledku syrové post-metalové razance, kterou známe i od jiných (známějších) kapel. „Winter“ pak přináší obdobný „styling“, nicméně zvuk kytar je ještě mnohem syrovější, a když pominu spíše goticky laděný úvod, vychází mi tento track jako ten vůbec nejtvrdší a obecně metalově „tradičnější“. Nu a poté už jenom zvuková roztodivnost „Hollow“ a spánek ve víře možného probuzení. „Astral Seasons“ je hodně příjemná nahrávka a pozornost si každopádně zaslouží. Po BESIDES další velmi nadějná parta z Polska, kterou vám později ještě jednou představím ve formě rozhovoru.

ALL

https://www.facebook.com/FobiaInc/

One thought on “FOBIA INC. – Astral Seasons (CD-2016, Green Lungs Records)”

  1. Mě tyhle kapely přijdou všechny na jedno brdo, ale řekl bych, že to má většinou celkem vysoký standard.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *