EZPERANZA-Kilt The Konvention (CD-2005, Rockparade Records)

Hypnotický pohled krásné slečny se zeleným jablkem vyvolává spoustu pochybností. Její hypnotický výraz jakoby měl posluchače ukolébat a zviklat. To jen úvodní poznámka k obalu alba „Kilt The Konvetion“, které má na svědomí německá sebranka EZPERANZA. Nová krev na scéně přichází vcelku se zajímavým, tvrdě kytarovým pojetím. Přichází rozbít veškeré konvence dnešní pokrytecké doby. Matroš má blízko k emo-hard coru a vlivy, především amerických pionýrů LIFE OF AGONY, jsou naprosto nepřeslechnutelné. Také tito Němci ve svých textech popisují trpké životní zkušenosti. Melancholie, smutek a zároveň satira a nefalšovaný výsměch.

Další hudební zdroj byl smeten z truhličky s přízviskem grunge a to dosti velkou měrou. Např. skladba „Another Lulla-Bye“ by určitě potěšila každého příznivce NIRVANY, případně FOO FIGHTERS. Velice silnou písní je „Die Young“! Tohle je pocta nepřekonatelným ALICE IN CHAINS s naprosto nezakrytým výrazem.Vokalista Racek se v ní výrazem hodně přiblížil legendárnímu Layne Staleyimu a to tak silně, až mi z toho přejel mráz po zádech. Naštěstí břemeno odkazu není až tak silné, aby začalo nudit. Zároveň nedává ani podnět k tomu, abych kapelu podezíral z naprostého „pirátství“.

Němci svůj kytarový zvuk přece jen okořenili metalovou příchutí a zákonitě nezapomněli ani na několik hard coreových přísad. Nejvíce mě však fascinuje nálada a atmosféra celého počinu. Z desky sálá melancholie a jakási zvláštní ponurost. Těžko se tyto pocity dají popsat slovy. Je třeba se do jednotlivých skladeb zaposlouchat a nechat se pozvolna unášet. Je vcelku zajímavé, že i při těchto krkolomných dojmech nepůsobí album nikterak složitě. Skladbám vévodí nosné, snadno zapamatovatelné melodické postupy, které však nejsou nikterak vtíravé. Výjimku tvoří snad jen popěvek „Shake It“. Reputace je naštěstí zachráněna výtečnou písní „Save Yourself“, vracející koncept desky malinko zpět do vytyčených kolejí. Jediným otazníkem jsou pro mě tři vstupy v podobě inter. Deska tak přece jen trošku ztrácí na intenzitě a dynamičnosti. To je však z celkového pohledu menší detail. Naopak závěrečná „Generation Sick“ je EMO „kornovka“ se vším všudy a nechybí ji k dokonalosti takřka nic.

„Kilt The Konvention“ je příjemné album s kvalitními skladbami a nezaměnitelnou atmosférou. Jde jen o to, jestli budete naladěni na stejnou vlnu jako členové z tábora EZPERANZA. Závěrem připomínám, že disk je zabalen do skvostného digipaku, kterým vás provede právě ta tajemná slečna z obalu. Povedené a příjemné dílko. Kousněte si do zeleného jablka!

ALL


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *