ESAZLESA – Vyhlídky a konce (LP – 2010)

Nebývá zvykem, aby kapela debutovala vinylem, ale ESAZLESA si řekli, proč chodit kolem horké kaše. O skvělém přístupu kapely hovoří i ta skutečnost, že čtyři skladby dokáží poskytnout i v CD podobě, číli nejedná se o žádný extra radikalismus ani umíněnost, ale spíše o dotvoření patřičné atmosféry, kterou chtějí ESAZLESA posluchači předat. A nutno podotknout, že se jim to daří moc dobře! Hudba kapely představuje kytici všemožných negativistických nálad. Zmar, bolest, smutek, zlost…tohle všechno tu bezpochyby najdete. Důležité ovšem je, abyste přistoupili i na další vyjadřovací prostředky, to jest přímé hudební snažení. Kluci víceméně čerpají z hard coru a špinavé punk/ rock´n rollové syrovosti (především zvuk je skutečnou vazelínou na rozkodrcané kolečko u kočárku), která svým chladem připomíná tažení black metalových formací, kráčející ve své srdnatosti mimo rámec žánru (jako příklad uvádím islandské SÓLSTAFIR, jejichž poslední CD je skutečně grandiózní). Ukazuje se, že navlnách pocitů se hudební bárky mohou dostat mimo rámec svých tradičních teritorií a to je moc dobře.

ESAZLESA udivují především tím, kterak dokáží nakládat s naléhavostí v monotonním okleštění. Ani jedna ze čtyř skladeb neobsahuje žádnou chytlavou (lehce zapamatovatelnou) formulku, ale i přesto je zde přítomna jakási vnitřní aura, jenž vás donutí k poslechu opakovanému.V komplexní sklíčenosti a zlobě se totiž objevují záblesky „odpočinkové“ křehkosti, které jakoby dávaly prostor na přemýšlení (viz. skladba „Sobec“). Paradoxní ovšem je, že samotné texty neobsahují žádné abstraktní poselství jak by se na první pohled mohlo zdát, ale jdou přímo k jádru věci. Do jisté míry si člověk může myslet, že se to k samotné hudbě příliš nehodí, ale opak je pravdou. Největší „depky“ pramení z klasického každodenního stereotypu. Viz. třeba titulní skladba „Vyhlídky“. Jak až samotné názvy songů deklarují, ESAZLESA se rozhodli pro českou lyriku, což je další prvek v podstatě odjinud. Deset z devíti kapel by se v tomto případě určitě přiklonilo k jinému jazyku… inu, ona ta čeština příliš „neladí“, ale to je přesně ono – „udělat věci jinak“! K tomu si ještě připočtěte rozzlobený řev a nářek v jednom, rotátor nastupující bez ohledu na hudební složku. Schizofrenní, ale fungující…

ESAZLESA se zkrátka vytasili s nahrávkou, na které se dá stavět. Málokteré kapele se ve čtyřech kompozicích podaří definovat svou tvorbu s takovou razancí, tohle je zkrátka „know – how“ z nebe (či pekla?), a já jen doufám, že s ním kluci patřičně naloží. Tady totiž chemie funguje na jedničku! ESEZLESA = objev roku? Proč ne! FDK mají „příjemnou“ konkurenci…!!!

ALL

http://bandzone.cz/esazlesa

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *