EMBRACE THE DARKNESS – The Nameless (EP-2016)

The namelessNa počátku milénia se klasický death-doom metal ocitl ve slepé uličce. Většina zavedených formací buďto skončila svoji činnost, nebo se hudebně přetransformovala. Obyčejnost přestala bavit hudebníky, fanoušci dali červenou objevování nových jmen, vše důležité bylo řečeno. Vždyť vzpomeňte, kolik skvělých kapel v tuzemsku fungovalo ještě na konci devadesátých let! A pak? Trvalo to opravdu dlouhou dobu, ovšem nastupující ročníky patrně znovu vycházejí ze stínu na světlo a zároveň věří, že se jim povede oprášit starou slávu death-doomu. Čím byli mnozí ještě nedávno přejedeni, tím oni jsou nyní fascinováni!

Podobně jsou na tom i EMBRACE THE DARKNESS. I oni patří mezi úplně nové spolky a „The Nameless“ je jejich premiérovým počinem. Pokud jsem v úvodu nadhodil do pléna žánrovou škatulku, tj. death-doom metal, tak v případě této kapely bych se spíše klonil k melodickému death metalu, jež obsahuje nespočet doomových elementů. Zajímavé ovšem je, že si kluci (původně jsem si myslel, že v sestavě figuruje i slečna) nepomáhají krásami a kouzly kláves, ani dívčím zpěvem, ale naopak houslovými party a citlivými vybrnkávačkami. Motorem všech skladeb jsou ovšem valivé kytarové motivy a pochopitelně i nezbytné melodie severského střihu. Pokud vám v mé charakteristice chybí nezbytný hrdelní growling, stopujete podle přesně seřízené buzoly.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAAno, je tomu opravdu tak. EMBRACE THE DARKNESS postupují na svém debutu podle dávno předepsaných pravidel a záleží jen na úhlu pohledu jednotlivce, jestli se nechá zlákat neokoukaným spolkem z tuzemských luhů a hájů, anebo zůstane věrný svým miláčkům ze Skandinávie. U EMBRACE THE DARKNESS je to asi takto:  Podle hudebních parametrů mi ze všeho vychází silné ovlivnění finskými melodiky INSOMNIUM, zvláště ve vztahu k jejich starší tvorbě. To je ale „úděl“ každé nové party, jež premiérově vstupuje s kůží na trh. Takhle to zkrátka chodí všude na světě a osobně si myslím, že je na druhou stranu dobře, když si kapela vybere odvětví, které bezostyšně zbožňuje. Ono se totiž ukáže až v dalších letech, jestli se i v takto úzkém žánru dá vymyslet něco, co bude EMBRACE THE DARKNESS definovat.

Ale abych se ještě vrátil k samotnému obsahu nahrávky… Posluchač na ploše necelé půlhodinky najde pětici příjemných skladeb, které jsou sice vedeny jednotnou hudební i pocitovou linií, avšak každý track skýtá nějaké to ozvláštnění, nějaký ten pozoruhodný prvek, takže vlastně nejde říci, že by materiál splýval v jedno nezáživné klubko. Snaha o vytvoření členitých skladeb je tedy rozhodně cítit, což je fajn. Abych se ovšem přiznal, místy mám docela problém s houslovými úseky, resp. zvukem houslí (místo to tahá za uši). Jinak je zvuková kvalita nahrávky celkem obstojná, avšak s těmi nejlepšími ji pochopitelně poměřovat nelze (i v rámci naší scény). A vlastně by byla i zhovadilost takto uvažovat.

„ The Nameless“ je ale jinak vcelku příjemný debut, který by s trochou přimhouření oka mohl potěšit milovníky výše zmíněného žánru. Je sice pravda, že dnešní fans dávají primárně šanci pouze „originálům“ a jen minorita se pídí po nových jménech, ovšem i tak by bylo fajn, kdyby se tento produkt dostal na stůl povolaným, neboť kvalitní základ na „The Nameless“ bezpochyby je. Na dalším počinu by se však kapela měla snažit o širší vymezení se, neboť utopení se v zástupech „bezejmenných“, to je něco, z čeho se strašně těžko vybředává.

ALL

http://bandzone.cz/embracethedarkness

2 thoughts on “EMBRACE THE DARKNESS – The Nameless (EP-2016)”

  1. Zdravím!

    Za ETD díky za pěknej článek, má to ale jeden háček. V naší bandě není žádná slečna.. 😀

    Zdravím

    Jindra

  2. Uff, tak to je šotek, omlouvám se… nějak jsem si kdoví proč vsugeroval, že na housle hraje slečna 🙂 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *