DORN-Schatten Der Vergangenheit (CD-2002, CCP Records / Metal Age)

Hodnotit tři roky staré album může být velmi ošemetné. Zvláště proto, že rakouská dvojka DORN nedávno dotvořila nového následovníka, ale ten k nám do redakce zatím nedorazil. A možná ani nedorazí. Mé následující řádky totiž nebudou příliš vítězoslavné. Proč tedy psát recenzi na tři roky staré album? To máte tak. Tahle placka se k nám dostala teprve nedávno a proto nebude od věci, když se o DORN v několika větách zmíním. Dvojice hudebníků (Roberto a Stefan) se tu prezentuje v nepříliš oduševnělém stádiu uměleckého rozpoložení. Jestli se tedy dá o nějakém umění vůbec mluvit. Hudba DORN jakoby ztrácela jiskru a potřebnou osobitost. Jak z bludného kruhu ven? Klávesově-orchestrální metal bez orchestru, na THERION padá prach, stará díla CREMATORY také fanoušci dobře znají a pustit se do křížku s HAGGARD?

Podobné pocity mnou cloumají a nemohu se jich zbavit. Všechny skladby se povětšinou valí střední rychlostí. Beze změny, bez silnějšího nápadu, který by posluchače nějak zvlášť upoutal. Nevím, jestli je to pro DORN velký kompliment, ale na druhou stranu musím připustit, že jsem už slyšel větší průsery. Ve svém okolí však znám stále spoustu lidí, kterým se podobná hudba líbí. DORN neschází načechraná atmosféričnost ani pompéznost, ovšem dlouhosáhlé kompozice jsou na můj vkus až příliš jednoduché.

Hudba je navíc postavena až příliš na klávesách, kytary dotvářejí jen prostý „cajdák“ rytmus (když zrovna hrají), ale to bych snad i překousl. Největší bolestí je nesnesitelná rozvleklost a z ní vyplívající nuda. Kolegové z FOBIA zinu vymysleli pro tento druh hudby škatulku schwarz metal. Tohle označení sedí na všechny klávesovo-doom-blackové bandy z Německa.Teď bych k nim však přiřadil také jednoho rakouského účastníka. S určitostí to ale tvrdit nelze. Třeba nové CD přinese spoustu změn a především více pozitivního. V této chvíli však není o co stát…

PS: Zakoupit si toto CD můžete u hlavního distributora CCP Records pro ČR a SR – Metal Age Productions => web: http://www.metalage.sk, e-mail: info@metalage.sk.

ALL

http://www.ccprecords.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *