DOMINA IN

Kapela DOMINA IN, tak pod tím si představte gotiku, výborné texty v češtině kořeněné výborným zpěvem Andrei. Máte-li rádi kapely jako TIAMAT, MOONSPELL, THEATRE OF TRAGEDY a není-li vám jedno, jestli posloucháte „tuctovku“ nebo originální záležitost, tak je tahle kapela pro vás, alespoň si to myslím. Na otázky odpovídal basák Standa Bartošík.

Hoja Stando, nejste až tak známým pojmem, tak trochu té historie prosím…
Vznikli jsme asi před rokem a půl. Předtím jsme působili v jiném složení a pod jiným názvem. Také hudba byla trochu o něčem jiném. Dnes fungujeme v sestavě: Andrea Bůčková – zpěv, Pepa Katrňák – kytara, Zdeněk Surovec – bicí, no a já hraju na baskytaru.

Máte tedy debutní demo „První akt“, kam všude jste ho rozesílali a jaké jsou ohlasy?
Většinou všude, kam to šlo – jak do známých českých časopisů jako jsou SPARK, BIG BENG!, ale také do podzemních zinů. A ty ohlasy jsou víceméně kladné, což nás samozřejmě těší a motivuje do další práce.

Jak by jsi nazval to, co hrajete, až na zvuk kytar v tom moc metalu nebude, spíše gotika, co ty na to?
Nad stylem jsme vůbec nepřemýšleli, bylo to všechno spontánní. Každý do toho dal něco ze sebe, no a to, co vzniklo je „První akt“. To, že to není moc metal, ale spíše gotika, s tím souhlasím. Ta hudba je hodně melodická a přímočará. A také Andrein výraz tento způsob umocňuje.

Za zmínku stojí jistě, že vaše texty jsou zpívané Andreou v češtině, což považuji u DOMINA IN za velký klad. Navíc Andrea zpívá opravdu skvěle, trochu mi to přijde jako vokál zpěvačky z TICHÉ DOHODY.
To nejsi vůbec první, kdo nám tohle říká. Pomalu v každé recenzi o tom byla zmínka. Andrea má trochu podobnou barvu hlasu jako Blanka Šrůmová, ale kvůli tomu přece nebudeme měnit hlas. To, že Andrea zpívá česky, je asi dobře. Přemýšlel jsem hodně o angličtině, ale myslím, že zůstaneme u češtiny.

Zastavil jsem se u textů, jsou dost drsné, nemyslíš?
Možná jsou trochu drsnější, ale určitě se hodí k naší hudbě. Já vlastně ani neumím psát o hezkých věcech, na to jsou tu jiní. Myslím si, že ty texty v sobě skrývají hodně pocitů a vytváří takovou hezkou temnou atmosféru.

Jaká pro vás byla zkušenost návštěva studia SHAARK?
Tak určitě velká zkušenost. Samozřejmě na začátku byla nervozita, poprvé ve studiu. Ale byla tam perfektní atmosféra a navíc skvělá spolupráce s Petrem Nejezchlebou a Pavlem Hlavicou, jsou to opravdu skvělí lidé. Takže se není čemu divit, že demo bylo za čtyři dny venku.

Víš o tom, že stejný obal použila Budějovická doom metalová kapela AGE OF STORM na svém debutu „Treshold of Pain“?
Je to shoda náhod. Tu kapelu podle názvu znám, ale nic víc. Ten obrázek jsem našel v nějaké knize s malířskou tématikou a protože se všem líbil, tak jsme ho použili. To, že už to udělal někdo před námi jsem nevěděl.

Podle fotky nejste žádní mladíčci, jak dlouho se věnujete hudbě, co se poslouchá v kapele?
Věkový průměr máme asi 24 let, takže zase tak staří nejsme. Hudbě se věnujeme s malými přestávkami osm let a snad to jde i trochu poznat. Posloucháme všechno, co má hlavu a patu. Od Mike Oldfielda až po NAPALM DEATH. Já osobně mám opravdu široký okruh hudby, kterou mám rád. Těch kapel by bylo hodně, ale ta pro mě nejlepší je PRAŽSKÝ VÝBĚR.

Psal jsi, že se snažíte pilně koncertovat. Jak se vám to daří? Řekni nějakou historku, trapas…
Bohužel jsme museli zrušit zimní klubové mini turné kvůli velké pracovní vytíženosti zpěvačky, což nás všechny hodně mrzí, ale snad se nám to podaří dohnat. Těch trapasů ani moc nebylo, v tom máme štěstí. Snad jen na mini festu ve Slušovicích, kde si z nás bubeník vystřelil, když začal hrát úplně jinou skladbu než zbytek kapely. No, byly to celkem horké chvíle, ale nějak se to podařilo uhrát. Myslím, že většina lidí to ani nepoznala.

Jak se vám daří kloubit kapelu, práci, rodiny?
O té práci jsem mluvil v předchozí odpovědi. Co se týče rodin, tak bubeník je po rozvodu a mě nedlouho předtím skončil asi čtyřletý vztah. ALe v obou případech určitě nešlo o hudbu. Jen kytarista Pepa se drží rodinného krbu, hlavně díky pochopení manželky. Jo a taky Andrea je v pohodě.

Chystáte materiál na druhé demo, co od DOMINA IN můžeme čekat za změny?
Na novém materiálu se samozřejmě pracuje, si z 50% už je hotový. Podle mého názoru bude nový počin mnohem více propracovanější, techničtější a možná trochu metalovější, ale gotická melodika tam zůstane a možná, že ji ještě trochu zvýrazníme. Extrémní změny v hudbě určitě nenastanou, ty se budou týkat jen postu druhého kytaristy.

Když slyším některé nesmysly z CD, napadá mě, že vy byste si zasloužili „velké“ CD již teď. Ozval se vám už někdo po „Prvním aktu“?
Dík za chválu. Kromě několika výjimek jsme zatím nikoho nekontaktovali a hodně tím, že nám chybí kvalitní a stálý manager. Hodně zřetelné je to, co se týče kontaktu na vydavatelské firmy. Tuto stránku věci jsme dost podcenili, ale snažíme se to napravit.

Jsme u konce. Tedy díky za odpovědi a závěrečná slova patří tobě…
Děkuji i já za celou kapelu, že jsi si nás vybral pro rozhovor. Díky tomu se o nás dozví více lidí. Všem přeji, ať jsou sami sebou, tak jako se o to snažíme i my. A nemějte strach z prvního aktu, je celkem fajn.

Martin

Band contact: Standa Bartošík, Jankovice 197, 687 04 Traplice

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *