DISILLUSION-Back To Times Of Splendor (CD-2004, Metal Blade Records)

Touha, dobrodružství, něha, vášeň, aneb něco pro fanoušky OPETH! Tak takhle představuje firma Metal Blade novinkové album své domácí partičky DISILLUSION. Dle samotného názvu jste mohli vydedukovat, že titul má ryze koncepční ráz a já mohu potvrdit, že jednotlivé skladby na sebe opravdu nenápadně navazují. A co že nám „Back To Times Of Splendor“ přináší líbezného? Předně velmi progresivní hudbu, vycházející z heavy metalových kořenů a samozřejmě i dalších spřízněných stylů.

Stejně barevné jsou také vokální party, pohybující se od death metalového murmuru, téměř ke „gamma rayovské“ vyzpívanosti. Stylové rozpětí alba je opravdu téměř nepopsatelné. V jednotlivých skladbách (které jsou řádně dlouhé) toho posluchač nalezne až dost. Tak trošku bych toto album přirovnal k deskám dalších progresivistů TOURNIQUET. DISILLUSION jsou ale přece jen přístupnější. Změny nálad a temp jsou malinkou „něžnější“ a melodické pasáže posluchač vstřebá daleko lehčeji. To byl možná i účel. Úvodní kompozice „…And The Mirror Cracked“ začíná death metalovým kvapíkem a když se přiblíží refrén, máme tu power metal jako víno. DISILLUSION pro své vyjádření potřebují velkou časovou plochu.To znamená, že všechny skladby jsou řádně dlouhé ( a plné nápadů). Paradoxně největší hitovkou je nekratší „pětiminutovka“ „Fall“, která mi připomněla slavné kolegy SAVATAGE v době největší slávy. Z hlediska celku jsou však nejdůležitější dva stěžejní opusy „Alone I Stand In Fires“(v úvodu dostávají prostor housle, malující nádherný melodický motiv) a „The Sleep Of Restless Hours“ (svým složením atakuje kostru klasiky).

Je skvělé, že Metal Blade dali této partičce prostor. Hudba DISILLUSION to není slepé máchání slámou. Na kolena z jejich tvorby nepadám, ale myšlenku a hlavně skvělé melodické party, těch tu tedy je požehnaně. Vůbec se nebojím toho, že by si tihle němečtí sympaťáci nenašli fanouškovskou obec. Pokud silné tvůrčí období kapele vydrží, můžeme se ještě v budoucnu nadít zajímavých věcí… (možné rezervy vidím ve zvuku, ale chlapci si určitě do příště ještě polepší – věřme tomu!)

ALL

http://www.disillusion.de/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *