DESTROYING DIVINITY

Kapela DESTROYING DIVINITY patřila vždy spíše k nenápadným představitelům naší metalové scény. Jakoby kluci hráli jen tak pro vlastní potěšení, nikam se necpali a ve skrytu svých duší doufali, že jejich čas musí jednou určitě přijít. No a…povedlo se! Po delší pomlce a pečlivé přípravě nového materiálu se moravští bardi přihlásili s albem „Dark Future“, které se myslím hodně vydařilo a navíc ho do světa vypustil americký label! Více však už prozradí pánové Ommurtag (bicí) a Flagin (kytara).

Na úvod mi dovolte možná nudnou otázku, ale nedá mi to. Mezi vašimi dvěma posledními alby je téměř šestiletá mezera. Co zapříčinilo tuto pauzu? Skoro by se dalo hovořit o tom, že jste nový materiál pilovali a pilovali…
Ommurtag: Hell!!!!Zdravíme a děkujeme za zájem o rozhovor. No pauza byla opravdu dost dlouhá, a byla způsobená takovými věcmi jako málo času kvůli práci, cesta do zahraničí,odchod, a pak zase návrat zpět do kapely. Mezitím hledání náhrady, pořízení rodiny,stavba domu…..Prostě pořád se něco dělo mimo kapelu, zkoušelo se málo a tak není divu, že materiál vznikal tak dlouho.

Desku vám vydal americký label. Zkuste ho nějakým způsobem představit? Jak jste se k této spolupráci vlastně dostali?
Ommurtag : OK. Deska vyšla u americké firmy Brutal Bands která vydává kapely jako GORGASM, ANOMALOUS, ELEMENT,AMAGORTIS, DESPONDENCY, INSIDIOUS DECREPANCY atd.Asi nejznámější kapelou u Brutal Bands byli DEVOURMENT, ale ti už jsou u Relapse. Firma patří Scottovi který hraje v kapele INCINERATE.K Brutal Bands jsme se dostali tak, že se nám ozval jednoho dne nějaký týpek jménem Johnny, že nás sleduje a má rád naši tvorbu a rád by nás viděl u Brutal.Bands. Za nějaký čas se pak ozval Scotty, že by si nás poslechl, a když se tak stalo, nabídnul nám vydání CD, které loni v létě vyšlo.

Album „Dark Future“ má doslova zabijácký zvuk. Soustředili jste se nějak speciálně na tuto důležitou složku?
Ommurtag : dík. Jsme rádi, že se ti zvuk líbí. Nějak speciálně jsme zvuk snad neřešili, jenom jsme chtěli, aby to znělo brutálně a líp než předchozí CD, což se snad povedlo.

U zvuku bych ještě chvíli vydržel. Určitě jste zaznamenali, že se v různých debatách přetřásá problematika tzv. „českého zvuku“. Hodně odborníků tvrdí, že tuzemské kapely v tomto ohledu stále zaostávají. Vidíte to obdobně? Ptám se záměrně proto, že vaše CD těmito nemocemi netrpí (alespoň já mám ten pocit)….
Ommurtag : taky si myslíme, že u nás jsou stále ještě problémy se zvukem, ale jestli je to chyba kapely nebo zvukaře, anebo obojí, to nemůžeme posoudit.Každopádně hodně českých nahrávek zní oproti zahraničním jakoby nemastně neslaně, prostě nemá to správné „koule“. Neznamená to však, že všechny nahrávky z ciziny jsou zvukový skvost.

Jaké jsou vlastně vaše ambice? Z předchozích let jsme měl z vaší kapely pocit, že jste se nikdy nikam necpali, příliš se o vás nevědělo…
Ommurtag: my se opravdu nikdy nikam moc necpali, ví o nás jen pár skalních příznivců, ale ti jsou zase vytrvalí, což nás těší. Jinak nám by stačilo ke štěstí každé dva nebo tři roky vydat CD a odehrát nějaký ten koncert.

Z vaší hudby mám pocit, že se stále opírá o kořeny staré deathmetalové školy, přičemž moderní zvuk jasně říká: „tahle nahrávka je čerstvá“. Vnímáte rovněž tuto skutečnost?
Flagin: jasně! V době, kdy death metal začal mávat se světem nám bylo kolem patnácti, takže nám unikla málokterá extrémní nahrávka. Kolem roku 1990, kdy death metal poslouchalo 9 z 10 metalistů 🙂 , na světové scéně nebyla ještě taková konkurence jak je dnes. Takže vše bylo snadno (samozřejmě až po revoluci) dostupné na tehdejších burzách, v CD půjčovnách, od kámošů apod… Death posloucháme pochopitelně i dnes, ale už si víc vybíráme. Tím chci říct, že ty kořeny v nás prostě jsou a zákonitě se musí v naší hudbě jistým způsobem odrazit. Co se zvuku týče, tak tady musím vyzdvihnout kvalitní práci pana mistra zvuku, Stani Valáška a jeho studia Šopa, který vždycky ví co kam přidat, ubrat, čím co okořenit. Je jasné, že když jdeme nahrávat, tak máme určitou představu o finálním soundu. Jenže jsme na to čtyři a i když tu představu máme velmi podobnou, v detailech se může lišit. Staňa pak vyslechne naše požadavky a při závěrečné míchačce uspokojí nás všechny. U death metalu je zvuk nesmírně důležitý. Těžko se někdo pozastaví u nahrávky, která má „suchý zvuk“, která nemá patřičný drive, nebo prostě nešlape, byť by byla sebelepší…

Za pozornost rovněž stojí démonický feeling, který se táhne v podstatě všemi skladbami. V devadesátých letech se ona antikřesťanská image, satanská symbolika objevovala u deathmetalových kapel hodně často, ovšem pak jakoby tato móda (někdo by řekl klišé) opadla. Imponují vám tato témata jako taková, anebo se domníváte, že k metalu vašeho ražení obdobná image přirozeně patří?
Flagin: podívej se, ono je v podstatě jedno jestli to sem patří nebo ne, ale témata typu: „miluju tě – ty mě ne…“ by tady zněla dost divně. I když připouštím, jednoho dne se i téhle kombinace můžeme dočkat (jestli to tu už náhodou není). Když se ponoříš do našich textů hlouběji, zjistíš, že se nejedná jenom o nenávist k náboženství. Najdeš tam i jiná témata – vraždy, války a podobná svinstva, která putují s lidstvem po celé věky. Poukazujeme na ty stinné stránky života, tudíž naše hudba musí být víceméně „pekelná“.

Jaký je váš názor na církve a náboženství obecně? Věříte v nějakou vyšší moc, která je nad námi a tahá za ty nejdůležitější nitky?
Ommurtag: nemáme je rádi!!!!Ať si každý věří v co chce, když s tím neotravuje druhé.A chození do kostela, mešity, synagogy atd. z nikoho lepšího člověka neudělá. Tam se jenom kvalitně vymývají mozky různými příkazy a zákazy.Určitě je něco, ať to nazveme „vyšší moc“, nebo nějaké přírodní/vesmírné zákonitosti podle čeho všechno funguje.
Flagin: já věřím. Věřím, že v pondělí ráno vstanu, půjdu do práce a budu mít před sebou další zkurvený den. Ale taky věřím, že po celotýdenní pracovní honičce si v pátek večer sednu do hospody, lehce se přiopiju a bude mi fajn :). Není víra jako víra. Fanatismus, který se stále snaží tahat za nitky světa a ovládat lidskou mysl (a kupodivu se jim to i daří) by se měl vymítit.

Z posledních průzkumů vyplývá, že v Česku žije nevětší procento bezvěrců, dokonce jedna americká studie přišla s tím, že věřící u nás brzy vymřou. Berete tohle jako pozitivum, anebo byste i zde našli nějaký ten opak?
Ommurtag: ano, podle průzkumů je tady asi šedesát procent lidí nevěřících, ale spíš to bude tak, že lidi jsou znechuceni církvemi, jejich pedofilními aférami a neustálým se domáhaním vrácení majetků, které získaly stylem: „nesouhlasíš s náma, jsi kacíř-majetky zabavit a upálit“. Hlásají chudobu a chtějí si žít jak prasata. Snad proto se k nim lidé nehlásí. Pozitivní je teda to, že tyhle pokrytce /křesťany/ podporuje čím dál méně lidí. Negativní, že už tady dlouho s náma nebudou..ha,ha..A věřící určitě nezmizí, každý v něco věří, ale církev k tomu rozhodně nepotřebuje.

Náboženství má hodně blízko k politice. Sledujete tu naší? Hledáte v ni třeba i inspiraci při psaní textů?
Ommurtag : zdá se, že všechno je o té zkurvené politice. Naši politickou „scénu“, nebo lépe řečeno kopu hnoje, korupce, lží, podvodů je lepší snad ani nesledovat. Ale to nejde, protože v tom všichni denně žijeme a ať chceme nebo ne, tak nás to ovlivňuje. A podle známého „vše souvisí se vším“ se to určitým způsobem odráží i v našich textech.

Název vaší desky nevěstí nic dobrého. Opravdu nás tedy čeká temná či černá budoucnost?
Ommurtag: nic pozitivního na současném vývoji nevidíme.Všechno to jde nějak do prdele. Ale ono už to nějak dopadne. Třeba si to tady tak zdevastujeme, že už se tu nebude dát žít, nebo se o nás postará nějaká zákeřná nemoc, která nás všechny vyhladí. Zdá se, že se množí válečné konflikty a přírodní katastrofy…..

Jak moc košaté jsou vaše koncertní aktivity? Využíváte každou nabídku, anebo si vybíráte jen ty „lepší“ akce?
Ommurtag : s koncerty to u nás moc slavné není. Už několik let jsme nic neodehráli, ale když jsme hráli, tak jsme se nehnali do každé akce. Dřív teda jo, ale přestalo nás bavit hraní po hospodách a barech, kde sedí pár znuděných lidí u piva a ani se neobtěžují zvednout prdel od stolu. Je OK dělat i tyhle akce, ale nás to prostě nebaví, takže teď chceme určitě nějaké akce odehrát, ale momentálně jsme bez zpěváka, kterému zdravotní stav nedovoluje koncertovat-maximálně by mohl nazpívat ve studiu další album, ale na živé hraní to nebude.Zkoušíme nového křiklouna, tak uvidíme, jestli to vyjde.

Společně s Dejvym z DESPISE se spolupodílím na pořadu Hard And Heavy na rádiu Beat a v našich pořadech Dejvy často mluví o návratu death metalu (nebo metalu obecně), o jeho obrození. Vypozorovali jste něco podobného i vy? Potkáváte na koncertech třeba neokoukané tváře, mladší kluky, které ta hudba začala bavit?
Flagin: nevím, jestli je to přímo u death metalu, ale všeobecně to vypadá, že se nám metalová scéna dostává víc a víc na výsluní. Po ulicích chodí více černooděnců v tričkách s metalovou tématikou, na koncerty chodí různí lidé různých věků a už jenom těch festivalů kolik u nás máme… Myslím, že naše metalová mládež se nám rozrůstá a nezajímá se jenom o death metal, ale velmi široký okruh tvrdé hudby a to je dobře.

Jaké jsou vaše plány do budoucna? Prozraďte, co vás v nejbližší době čeká…
Ommurtag : v nejbližší době chceme odehrát konečně nějaký ten koncert a dodělat 2-3 skladby, aby byl hotový materiál na další CD. A pak to samozřejmě nahrát, ale to už bude vzdálenější budoucnost.

Velice děkuji za rozhovor a přeji hodně štěstí…
Díky za rozhovor a ať se daří!!!!!

ALL

http://bandzone.cz/destroyingdivinity

http://www.myspace.com/destroyingdivinity

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *