DESPISE-Fragments Of Reprisal (CD-2007, Lacerated Enemy Records)

Co nového vymyslet v death metalu a zároveň docílit toho, aby se nejednalo o nějakou bezduchou slátaninu? Zřejmě tohle si řekli všichni členové DESPISE, kteří se na svém legitimním debutovém CD představují jako velmi vyzrálý soubor, který už moc dobře ví, v čem spočívá profesionální přístup k věci. „Fragments Of Reprisal“ rozhodně překvapí (ať už v dobrém či špatném) především věrné posluchače, kteří byli do této doby zvyklí na brutal death metal amerického střihu. DESPISE si však brzy uvědomili a zároveň pochopili, že by bylo zbytečné kráčet tisíckrát vyšlapanou cestou, a tak stvořili zabijáckou hydru, krakatit explodující v každém domácím přehrávači. Z alba je cítit neobyčejná nasáklost odlišnými hudebními tvrdě metalovými styly, přičemž je ale zajímavé, že DESPISE v žádném případě nezpronevěřili svým kořenům. Hned úvodní skladba „Pain In The Afterglow Of Eyes“patří k jednoznačným lahůdkám. Grandiózní jsou především kytarová sóla a nádherné melodie (ANO přátelé!!! DESPISE už nejsou jenom u nekompromisních sypanicích!!!) uprostřed skladby, které mají funkci jakéhosi „jádra“, obaleného neskutečně brutální „kůrou“. Pokud však posluchač touží po ještě větší extázi, nalezne jí rozhodně v „Self-Analysis Overdose“! Jde totiž jednoznačně o nejprogresivnější kousek v dějinách DESPISE! Počet nápadů a vlivů je v této skladbě naprosto zdrcující!

Tenhle skvost se opravdu stěží popisuje…trash metal, melodické švédsko, nádech doom metalu (sorry, ale fakt to tam slyším) a to všechno obepnuté moderním death metalovým marastem. Jako když se odlomí kus skály ….radost poslouchat! Nicméně stále ještě nejsme ve skutečném finále! Tím je pro mě osobně skladba „Enshrouded In Misconception“! Nikdy jsem si nemyslel, že budu někdy v tomto ranku hudby psát o romantismu, ale jiné slovo mě pří charakteristice tohoto tracku nenapadá.Tím spíš, že v závěru uslyšíte nádherný houslový part, atmosférou připomínající AMORPHIS v nejlepším období jejich slávy. Podobně detailně bych mohl rozpitvat všech šest kousků, ale neučiním tak. Nechte se překvapit!!! Vědět byste však rozhodně měli, že krom strávívající sestavy DESPISE se na albu objevili zajímaví hosté, včele ze Zdeněkem Šimečkem z GODLESS TRUTH (kterého určitě velmi dobře poznáte!!!). DESPISE tradičně nezapomněli ani na cover, tentokrát si na paškál vzali americké drtiče INTERNAL BLEEDING, jejichž track do celkového konceptu alba velmi dobře zapadl.

Co sdělit na závěr? Album má fantastický zvuk! Díky této devíze si můžete všechny laskominky vychutnat se stoprocentní kvalitou! DESPISE se tak nenechali stáhnout zombíky (viz. obal) do šedi průměru a vykročili do světa velmi rázným způsobem! Parádní deska! Hned na té další určitě poctíme, zda lze postoupit v nasazeném trendu ještě dál! Potlesk! Vítejte v náručí intelektuálních death metalových pravidel! Zábava a radost!

PS: Luxusní je přebal CD – pastva pro oči (byť o námětu předního coveru jsem s Dejvym diskutoval docela dost dlouho J)

PS II : v drážkách CD naleznete také video ke skladbě „A Spiral Of Paranoia“.

ALL

http://www.myspace.com/despise666

http://bandzone.cz/despise

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *