DESPERATE TIMES – Pain Of Death (CD-2011)

Nové jméno na metalové mapě (alespoň tedy pro mě) a hned CD v digi-packovém podání. Tohle bylo ještě před pár lety nemyslitelné, ovšem nová doba si žádá své, a tak i poměrně neznámá formace dokáže dokráčet k albovému debutu poměrně rychle. V souvislosti s DESPERATE TIMES se však nedá vůbec hovořit o nějaké uspěchanosti. Hudba na pomezí metal coru a death metalu poctivě šlape a v rámci daného žánru mě vlastně vůbec nenapadá, co by měli hoši udělat jinak. Nasraný, nazlobený projev, ostré kytarové riffy, zlostné vokalistovo frázování… vším čím jsou americké skupiny IN, tím jsou DESPERATE TIMES. Výjimkou je snad pouze zvuk, jež po hříchu nedosahuje kvalit takových ALL THAT REMAINS, ale to jste snad ani nemohli čekat.

Pro zde zaznamenaný materiál tedy mám rozhodně slova uznání, ale že bych si doma CD „Pain Of Death“ každý den pouštěl? To asi ne… Problém je totiž zakopán v jakémsi „šablonovitém“ hudební pojetí, ve kterém se DESPERATE TIMES s nadšením brodí. Ze skladeb je cítit, že kapela tenhle druh metalu miluje až za hrob a právě v tady je zakopán onen smrdutý pes. Pokud si dokážete představit všechna ta metal core klišé, najdete je tady! Tím, že je tenhle žánr stále jaksi v laufu, tak o to víc bije do očí (pardon, uší) ona zpropadená nepůvodnost. I přesto, že DESPERATE TIMES předkládají svou hudební porci s obrovskou jistotou, stále to nestačí na vroucnější „oblbnutí“ posluchačova mozku. Obdobných kapel totiž najdete po světě mraky a každá zní v podstatě stejně. Co je možná ještě smutnější, všechny tyhle mladé kapely umějí hrát, a tak k zatracení stačí jen slova jako „nulová originalita“, „chybějící invence“ či „okopírované postupy“. Začarovaný kruh v tomto případě ještě umocňuje skutečnost, že DESPERATE TIMES existují necelé tři roky!!! Neuvěřitelné! Kdyby u nás obdobné nahrávky vznikaly cca. před deseti lety, byla by naše scéna metalovým rájem!

Jenže… dnes je dne a ono přijít v dnešní době alespoň trochu s něčím osobitým, to je úkol skutečně mega-obří a začínajícím spolkům tento úkol vůbec nezávidím. Každá snaha se sice cení, jenže ze strany DESPERATE TIMES právě onu snahu cítím (zatím) z padesáti procent. A právě z tohoto důvodu se naše cesty rozcházejí. Raději si poslechnu pokus s vlastní tváří, než kvalitativně vyšší kopii kopií. Nicméně i přesto, že předchozí věta nevypadá nikterak přesvědčivě, musím konstatovat jediné. DESPERATE TIMES v rámci svého žánru rozhodně obstáli. „Pain Of Death“ je skutečně solidní debut a je obrovská škoda, že pod nákladem ostatních nahrávek zapadne. Konkurence je zkrátka nekompromisní a dost možná je nekompromisní i tato recenze. DESPERATE TIMES jsou však teprve na začátku cesty a je jen na nich, jakým směrem se dál vydají. Pokud však něco nezmění, budou vždy „bezejmenní“ a to by byla velká škoda, jelikož určitý potenciál tu rozhodně je. Příště více „vlastních“ nápadů, méně póz a vítězství je doma!

ALL

http://bandzone.cz/desperatetimes

4 thoughts on “DESPERATE TIMES – Pain Of Death (CD-2011)”

  1. Pěkná recenze, souhlasím téměř ve všem. Jen si nemyslím, že je smutné když mladé kapely umějí hrát! A ještě by mě zajímalo co znamená méně póz??

  2. Ahoj,měl jsem na mysli takové to přehnané „americké“ siláctví….ve skladbách jsou určité momenty, které se trošku zbytečně opírají o takové to „klišé“…ale to se určitě časem vytříbí. Držím palce!

  3. Jasný, díky za recku, skusíme si z ní vzít co nejvíce ponaučení a snad nový připravovaný materiál se bude líbit více 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *