DEMIURGOS – (DVD-R – 2009, Polí5)

Nejen zvukem je člověk živ, nýbrž i obraz přijde vhod. Pražské vydavatelství alternativní sféry (desky, kompakty, knihy a dévédéčka) se zdá vskutku býti nezmarem. Pomalu, ale jistě se vpíjí pod kůži závislým na kultuře.

Osmnáctým titulem (EPP 018-9) Pětipolí je DVD video/film. V limitované edici třistatřiatřiceti kusů nahratelných digital versatile disků se zjevuje dílo s tajemným názvem. Obsah je rozdělen do dvou částí, Hrej! a Bonus, ve kterém je ukryt Rozhovor s herci. Jednostranná výpověď byla na čtrnácti minutách rozdělena do čtrnácti kapitol. Nekonečné plžení nenudí. Je živé, pestré a měnící se v pomalém toku času. Spojení s deformovanými andělskými chóry působí zajímavě, výraznější změna přijde až v kapitole deváté. Kartónový obal s tajemnou zásuvkou je vybaven černobílou přelepkou a proužkem z pauzáku.

Působivé ztvárnění podstaty s minimálními prostředky a maximálními nápady. Bezmála hodinová plocha filmu má pevnou kostru, hybný děj a přirozený spád. Slabosti a rozmary stvořitelovy jsou neskrývané. Mění se úhly pohledu na role tvorů a živočichů. Trochu neseriózně působí mluvené průpovídky při tvůrčím procesu, ale je možno je brát jako narušení poklidně napínavého scénáře. Divákům uvyklým na vycizelovaně natočené, přeprodukované filmy se může zdát tento snímek primitivní, amatérský, nečistý. Ano tím vším je, navíc zviditelněním nápadu i zhmotněním názoru.

RadeK.K.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *