DEMISE

Na našem webu často zmiňujeme „slavné“ kapely. Ať už je to formou rozhovoru, reportu z koncertu, nebo formou recenze na nové album. Prostor tu však mají i formace ne příliš známé. Cílem je čtenáře seznámit s relativně novým jménem na scéně a připomenout jeho nejzásadnější kroky v biografii. Tento příspěvek jaksi zamotává vše dohromady. Polská kapelka DEMISE totiž není známá ani neznámá. Nejedná se o žádné začátečníky ani legendy, nýbrž o relativně nenápadný spolek, který však svým uměním zdaleka převýšil světoznámé metalové veličiny! A to přátelé vůbec nepřeháním! Proč však byli DEMISE tak trochu v ústraní? Odpověď na tyto otázky naleznete právě zde (doufám). Především bych vás ale chtěl seznámit s jednotlivými nahrávkami, které by bylo škoda nechat bez povšimnutí…

KAPITOLA PRVNÍ – VÝSLEDEK VAŠÍ VOLBY

„Outcome of…“ (MC 1996)
Skladby: The Beginning, Dream, Oblivion, Outcome Of My Choice

Na polské metalové scéně se zrodil nový objev. V době, kdy největší domácí hvězda VADER začíná sklízet plody své neutuchající dřiny, vzniká v roce 1995 kapela s nenápadným a také trochu neoriginálním názvem. DEMISE! U zrození souboru stál bicman Marek „L.Rambo“ Matkiewicz a jeho kamarád, kytarista Andrzej „Sin“ Bragiel. Podoba DEMISE se dotváří příchodem zbylé dvojice. Role frontmana se zhostil Przemek „Ozz“ Ozga (zároveň druhá kytara a člen polské death metalové party TRAUMA, která shodou okolností funguje dodnes) a basy jistý Kons.

V tomto složení kapela vydává už o rok později vynikající demo s názvem „Outcome of…“. Najdete na něm čtyři death metalové skladby s příchutí black metalu. Především Ozzyho vokál je naplněn černou temnotou jako hořký kalich. Jinak demo spadá spíše do oblasti melodického death metalu.Na své si ale přijdou také labužníci technických fines. To už ani nemluvím o nádherných kytarových sólech a melodiích. Ještě pro představu doplním, že DEMISE jsem v oné době přirovnával ke slovenským DEPRESY. Poláci sice nezní až tolik atmosféricky, ale slovenským kolegům (se alespoň v začátcích) podobali svými skvostnými zpomalenými kytarovými vyhrávkami. Rovněž zvukově se kapela neztratila. Studio Selani se ukázalo být dozajista výbornou volbou! Všechny čtyři skladby jsou doslova laskominkou pro příznivce melodického death metalu.

Pro fanoušky HYPOCRISY nebo SEPTIC FLESH = naprostá nutnost! DEMISE s tímto demem opravdu mohutně zabodovali. Polské i zahraniční magazíny se předháněly ve chvalozpěvech na adresu tohoto materiálu. V roce 1997 přichází pro makající čtyřku první dílčí úspěch! Demo si totiž pod svá křídla vzala firma Immortal Records a tímto se i fanoušci česko-slovenské scény mohli přesvědčit o nepřeslechnutelných kvalitách nově rozjíždějících se polských „stars“. Kazetu s logem DEMISE jste v té době mohli nalézt téměř u každého většího distraře. Proto se tedy domnívám, že spousta českých příznivců má tuto lahůdku doma v šuplíčku zastrčenou. Tečku na závěr udělala ještě firma Demonic Records, která se podílela na druhé části nákladu dema.

KAPITOLA DRUHÁ – ŠKRÁBAJÍCÍ TRNY

„Like A Thorn“ (CD 1997)
Skladby: Intro, Affliction, Fear Of The Unknown, Blowing My Flame, Desert, Utopian Rest, Reality In Chains, Icarus, Searching, Outro

Ještě v roce 1997 vychází debutové album s názvem „Like A Thorn“. O vydání CD se nakonec postarali Demonic Records, i když původní záměr souboru směřoval k Faitless Productions. Sestava se oproti úspěšnému demu vůbec nezměnila. Čekal se tedy útok na ty nejčelnější možné pozice, což se nakonec opravdu potvrdilo! Úvodní „Intro“ připomíná cvrkot robo-cvrčků, pomalu se přelévá do úvodní skladby „Affliction“.

DEMISE představují svou novou tvorbou s naprostou grácií. Kytary vykreslují neskutečné představení. Pokud bylo první demo jakousi ukázkou talentu, tak „Like A Thorn“ zní maximálně přesvědčivě! Nekonečné melodické vyhrávky jsou doslova obmotány drsnými kytarovými breaky. Někdy těch složitostí v jedné skladbě je možná až přes příliš, ovšem při pozorném poslechu opravdu není lepší volby. Trny se vám hlouběji a hlouběji zabodávají pod kůži. „Fear Of The Unknown“ se valí ve stylu švédských HYPOCRISY ve spojení s technickou hrou legendárních DEATH. Ozzyho vokál je řádně nakřáplý a přitom nechybí ani výtečné čisté deklamace. Nádherným akustickým začátkem je podmalována skladba „Blowing My Flame“ a opět do nekonečna bych mohl popisovat změny temp a nálad, které tu lze zaslechnout. Polovinu desky dělí minutový něžný předěl „Desert“. Úvahy ve stylu: „třeba jim na konci dojde dech…“ se ale v žádném případě nekonají. „Utopian Rest“ totiž patří k absolutním lahůdkám. Největší pecku si však nechali DEMISE na úplný závěr! „Icarus“ je bez přehánění jedna z nejkrásnějších death metalových skladeb, jaké jsem kdy slyšel! Tohle prostě musí převálcovat každého fandu melodického death/black metalu.

Pokud mi nevěříte, tak máte jedinečnou možnost si tuto skladbu stáhnout z webových stránek kapely. Úplný závěr „Searching“ společně s „Outrem“ jsou jakousi korunovací nových polských králů. Sound této desky doslova ZABÍJÍ!

Ohlasy? Samozřejmě excelentní! Největším důkazem je podpis smlouvy s největším polským vydavatelem Metal Mind Productions. V roce 1999 tak vychází reedice debutu společně s demem „Outcome Of…“ na jedné placce. „Like A Thorn“ je znamenitá deska. Jakmile ji v sunete do přehrávače a hlouběji se zaposloucháte… pak ji prostě dojedete až do konce, aniž byste vůbec vnímali čas (na případný odchod do práce). Na závěr dodávám, že v mnoha evropských magazínech bylo právě toto CD oceněno titulem „album roku“!

KAPITOLA TŘETÍ – BZUČIVÝ HMYZ

„God Insect“ (CD 1999)
Skladby: Intro, Blood Breeds Blood, Genius Destiny, Suicide Wings, Called Them Gods, God insect, My Ugly Dwarf, Falsehood, You, Outro

Po vydání debutového CD se zájem o DEMISE rapidně zvýšil. Následovaly koncerty po boku VADER, DARK FUNERAL, GARDENIAN, HATE, CHRIST AGONY, DECAPITETED, LUX OCCULTA, atd.… V tomto mezidobí dochází k prvnímu střídání stráží. Novým členem souboru se stává basák Lukasz „B.Low“ Wierzbinski, který tak nahradil Konse. Bicman „L.Rambo“ se navíc stal členem polské black metalové formace MOON a nahrál s ní album „Satan´s Wept“. Tahle partička byla v Česku poměrně známá, ovšem zmíněné album je v diskografii zapsáno s celkovou platností jako definitivně poslední. Problémy se však nevyhýbaly ani domovské kapele.

Nová sestava nachystala demo nahrávku k nově vznikajícímu albu „God Insect“, ovšem komunikace mezi labelem a manažerem začala pomalu chřadnout a tak výsledkem byla naprostá nečinnost mezi všemi stranami. CD nakonec opět vydává firma Demonic Records za přispění Koch International. Nicméně deska byla např. u nás naprosto nesehnatelná a právě nedostatečná distribuce DEMISE jaksi vykolejila. Z pohledu fanouška je škoda o to větší. „God Insect“ totiž výborný debut ještě překonává. Kapela nezůstala přešlapovat na místě, o čemž svědčí naprosto brutální sound, připomínající nekompromisní buldozer. Paradoxní je, že nahrávání se odehrálo v úplně nově vznikajícím studiu Hertz a právě deska „God Insect“ byla úplně první produkt, který zde vznikl. Moderní zvuk, moderní obal… celkově moderní tvář DEMISE přinesla mnoho nového! Po mrazivém „Intru“, kde se bzučivý hmyz producíruje po rozpadající se mrtvole, startuje prví část death metalové ligy a to skladbou „Blood Breeds Blood“. Black metalová atmosféra tak trochu ustoupila do pozadí. DEMISE se ještě více zaměřili na techniku hry a někdy je skutečně neuvěřitelné, co s hudebními nástroji lze vůbec vymyslet.

Skladby jsou opět plné kytarových kudrlinek, akustických vybrnkávaček a především nečekaných zvratů. Vývojem prošel také Ozzyho zpěv, dávající vzpomenout na nejsilnější momenty kultovních CARCASS. Mezi nejlepší kousky patří skvostná „Genius Destiny“. V jejím závěru dostanou zcela nepozorovaně prostor housle a nečekaně tak přizdobí jednu z mnoha kytarových melodií. To však není všechno! Stejný nástroj se představuje i v „Called Them God“, kde doslova vykresluje a především zvýrazňuje zlověstný hlavní motiv skladby. Nečekejte však žádný doom metal. Stále se jedná o naprosté inferno značky 666! „Falsehood“ a především „You“ reprezentují s naprostou bravurou moderní death metalové pojetí. Plno zvuků, klávesových ploch (nikterak výrazných), akustických vstupů… „God Insect“ je dalším klenotem polské scény, i když naprosto nenápadným.

KAPITOLA ČTVRTÁ – NÁSTUP CHAOSU

Další část existence DEMISE je spojena s hledáním nového labelu, který by zajistil celosvětovou propagaci. Čert byl však v tom, že o jednotlivé členy byl zájem na všech možných frontách. Workholik „L.Rambo“ tak kývl na nabídku death metalových DAMNATION (kapelu tvoří dva bývalí členové BEHEMOTH) a v klidu si odštrádoval na světové turné. To však nebyl ten pravý důvod přestávky, která na DEMISE čekala. „L.Rambo“ a „Ozz“ se totiž na nějaký čas vypravili do USA, kde se snažili jméno domovské kapely řádně zviditelnit. Domů si přivezli jednak spoustu zkušeností a samozřejmě i dosti zajímavých kontaktů. Vypadalo to na grandiózní comeback DEMISE, ovšem pravda byla trošku jiná. Navrátilci ze států totiž založili kapelu zcela novou a pojmenovali ji ENTER CHAOS. Mimo kytaristy „Sina“ v ní začalo působit celé jádro DEMISE. Trojici ještě doplnila vokalistka Marta (zvaná „Martex“ z gothic metalové skupiny KAYZEN a spolu s ní ještě další dva členové). Během čtyř let natočili ENTER CHAOS tři alba. „Dreamworker“ (2002), „Aura Sense“ (2004) a „Chaosville“ (2005).

Pominuli novinkové album, tak předchozí dva počiny byly veřejnou kritikou přijaty na výsost dobře. ENTER CHAOS navíc podepsali smlouvu s Metal Mind Productions a tak co se pánům nepovedlo s DEMISE, to se celkem v rychlosti zdařilo s „druhou“ kapelou a jak vidíte, netrvalo to ani moc dlouho. Stylově i ENTER CHAOS zůstali věrni death metalu. Jde o jakousi cestu mezi švédským a US brutal death metalem (že by vliv americké návštěvy?). Největší rozdíl oproti DEMISE je především ve zvuku. Žádná čistota, ale pořádně zastřený „chaos“. Nyní se však vrátíme zpět k DEMISE. O ENTER CHAOS třeba někdy příště…

KAPITOLA PÁTÁ – UMUČENI V ZAHRADĚ SMRTI

„Torture Garden“ (CD 2005)
Skladby: Torture Garden, Oath Of Chaos, Revelation, Termination Of Souls, Unjust, Ravaged, Evil Deeds, Grieve No Langer, Abandoned, Remains Of Yesterday, Deadly Embrace, Ecstacy And Rapture, Never Ending Pain

V letošním roce vychází zatím poslední album nazvané „Torture Garden“. Materiál byl však natočen už o dva roky dříve (studio Selani) a na konečném masteringu se podílel James Murphy, který také vystřihl sólo ve skladbě „Unjust“. DEMISE se vrátili, ale trošku jinak, než je známe ze starších nahrávek. Především zvuk není tolik průrazný a „čistý“. A tady vidím hned první a zřejmě nejvýraznější vliv ENTER CHAOS. Payo o tomhle albu řekl: „Je to pořád hodně dobrý, ale ten zvuk se mi nelíbí. Neustále jim tam takovým divným zvukem silně zvoní činely, což mi celkový poslech ruší.“, a má pravdu. Právě činely znějí spíše jako obří triangly. Těžko říct, zda to byl záměr…

Ubylo také množství kytarových melodií. Nejvýraznější uslyšíte ve skladbách „Revelation“ a „Abandoned“. DEMISE svůj death metal zjednodušili a vydali se spíše tou přímočařejší cestou. Black metalový nádech zmizel úplně a pokud „Ozz“ experimentoval na každé desce se zpěvem, tak na „Torutre Garden“ přichází naprostý přerod. Převládá čistý zpěv a někdy „Ozz“ dokonce vyzpívává refrény, což čekal asi málokdo.

Najednou jako kdybyste poslouchali spíše nějakou thrash metalovou partičku ze začátku devadesátých let (tato poznámka se však netýká pouze zpěvu). Např. za skladbu „Evil Deeds“ by se nemuseli stydět ani mocní KREATOR. DEMISE se za toto album stydět nemusí. Najdou se zde opravdu silné skladby, leč oproti minulosti postrádám jakési „mrazení“. Kouzlo, které mě na předchozích deskách dokázalo přikovat k židli.

Hudební směřování polské čtveřice se tak trošku dostalo na jinou koleji, vkus hudebníků se začal pozvolna měnit a…všechno začalo směřovat ke konci. Ten definitivně nastal v roce 2005, kdy se DEMISE definitivně rozhodli pouze pro ENTER CHAHOS. Pokud se tedy v budoucích časech nestane nic zásadního, zůstanu po talentované kapely tři řadová alba, přičemž dvě z nich stojí rozhodně za pozornost.

I přesto, že kapela pět let vůbec nefunguje, stále „jedou“ jejich webová stránky, na kterých mimochodem narazíte na několik hudebních ukázek, přičemž album „God Insect“ je zde úplně celé! Takže…zkuste DEMISE!

http://www.demise.art.pl

ALL

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *