DEMENTOR – Damned (CD-2011, MetalGate)

Česko-slovenský death metal měl v minulosti dvě zásadní ikony. U nás vládl KRABATHOR a na Slovensku si největší renomé získal nekompromisní DEMENTOR. Paradoxní na to ovšem je, že obě kapely, které spolu mimochodem intenzivně spolupracovaly, postihl takřka obdobný osud. Za KRABATHOREM se už dávno zavřela voda a pokud si dobře pamatuji, tak i DEMENTOR měl namále… jenže… píše se rok 2011 a slovenská hydra se hlásí se zcela novým albem, přičemž je potřeba zmínit, že v aktuální sestavě již zkrátka nenajdete ani jednoho prvotního „Dementoráka“. Tuhle skutečnost nezmiňuji proto, abych zde působil jako metalový Kolumbus, jež právě objevil CANNIBAL CORPSE, ale spíše pro zamyšlení. Většina fans bude mít tendenci srovnávat staré osvědčené desky s novinkou, ovšem je třeba pamatovat na to, že CD „Damned“ je albem v podstatě „jiné“ formace a pokud by vám snad chyběl jaký si „old DEMENTOR smrad“, zkuste kapelu GOD DEFARMER (působí zde jeden ze zakládajících členů René Blahušiak).

Produkce DEMENTOR tedy nemohla z logických důvodů zůstat jiná. Trojice hudebníků si dobře uvědomila, že by bylo hodně komické, kdyby začala znovu přeskakovat přes dávno zarostlé hroby a dle vlastního modelu si vytyčila novou cestu. Tento úkol nepatřil zrovna k nejlehčím a co si budeme povídat, kdo z vás se pohodlně a bez práce dostal k poslednímu výtvoru „Faithless“? Přiznávám se bez mučení, tenhle matroš se ke mně nikdy nedostal, a tak na tomto místě nemůžu posloužit srovnávací analýzou. Jeden postřeh si však neodpustím… Staré nahrávky DEMENTOR mám stále v oblibě, rád si je občas poslechnu (především „Kill The Throught On Christ“ a The Art Of Blasphemy“)… Jenže! Následující desky, ne že by byly zrovna špatné, ovšem ve své ortodoxnosti hoblují takřka neměnnou hudební paletu, která je pak logicky musela dotlačit do slepé uličky. „Noví“ DEMENTOR jsou naštěstí (konečně)“ jinde a je moc dobře, že se nestali svojí vlastní kopií.

Trojice hudebníků překvapuje – nepřekvapuje především instrumentální vyzrálostí, ale také celou řadu pozoruhodných fines, které dokáží jednotlivé skladby doslova vyšperkovat. Stereotypní přímočarosti dala kapela s Bohem (no fuj !!! 🙂 ) a vrhla se na progresivněji laděnou strunu ve znamení košatějších kompozic. DEMENTOR ke svému řemeslu nyní přistupují mnohem citlivěji a dokonce bych si dovolil použít slovo pečlivěji. Z alba je cítit, že si kluci se skladbami skutečně vyhráli. Samozřejmost, lehkost, suverenita. Ne, tohle není motto žádné nové politické strany, ale naprosto stěžejní charakteristika „Damned“ jakožto celku. Další devízou celé kolekce je její naprostá komplexnost. Žádná ze skladeb neplní úlohu jasné jedničky, ačkoliv třeba kousky jako např. „Isolated“ či „Hunter“ zahřejí nejedno kovové srdéčko. Zárukou té nejvyšší jakosti je potom skutečnost, že se vám songy hned tak neoposlouchají.

Ve velmi překvapivých intencích se však nesou také vokály. Vévodí jim samozřejmě ostrý growling, ovšem místy je dokonce /překvapivě!) doplňován čistým (pouze ve vybraných skladbách). Tohle by v produkci DEMENTOR málokdo očekával…ovšem přátelé, i tyhle kroky sem mohou při určité konstelaci hvězd zapadnout. Rozhodně tento krok není úkazem prvoplánovanosti, jde spíše o naprosto jasnou kompoziční prozřetelnost. Zkrátka a dobře, proč se něčemu bránit, když to může skvěle fungovat? V tomhle jsou DEMENTOR jiní a nepochybně lepší.

Jak to ovšem půjde dál? Že by nová éra DEMENTOR? Je to dosti možné! Stále mě však obchází dojem směřovaný k samotným fanouškům Ti, jež přísahají na starou tvorbu, nebudou z tohoto materiálu (zřejmě) nadšeni. Pro mě osobně je však deska „Damned“ obrovským překvapením. Jediné, co mě tak trochu mrzí je to, že se chalani zbavili osvědčeného loga. Je mi jasné, že tímhle tak trochu deklarují vstup do další evoluční fáze, ale stejně… Staré logo mělo svoje kouzlo a byla to již zavedená značka. To je ovšem jen takové lehounké zaplápolání mého vlastní ega, které sběrači mp3 rozhodně řešit nebudou. DEMENTOR jsou zpět, vrátili se s novou polní, s nově doplněnou armádou a pestrobarevným arsenálem zbraní. Je čas na další porci inteligentního rouhání!

ALL

http://bandzone.cz/dementor


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *