DE PROFUNDIS – This Winter In My Heart (CD-2014, Margin Art Records)

This Winter in My HeartTak už i Maďaři mají zimu ve svých srdcích? No, název debutového alba projektu DE PROFUNDIS mě opravdu solidně pobavil a sám jsem byl zvědav, co za překvapení se z tohoto dárečku vyklube. Když pak odeznělo startovací intro „Hajnal“, rozhostil se nad mým přehrávačem mlhavý opar severského black metalu, neboť položka „If The Forest Comes Into Leaf“ vykazuje přesně tyto parametry. Extraligovou nálož ovšem nečekejte.

S následující „I Will Stand“ se však mračna poněkud roztahují a skandinávský blackmetalový model jakoby se převtělil do maďarských folkmetalových barev. Tahle píseň svou „oslavností“ připomíná původní tvorbu finských TURISAS, přičemž ani válečné chóry nejsou zcela mimo tuto podobnost. Hudbě v obecné míře prospívá i začlenění trombónu, jež sice není jedním z těch nejdůležitějších nástrojů, ovšem když se dostane ke slovu, dokáže jednotlivé motivy patřičně zvýraznit. Třeba jako v následující ódě „The Spring Song“, kterou lze považovat za baladu, neboť je mnohem pomalejší a zároveň i naléhavější. Tím nejzásadnějším rozdílem ovšem není ani tak absence rychlosti, jako spíše střídání angličtiny s maďarštinou (za přítomnosti hostující zpěvačky Lizzy).

De ProfundisMix angličtiny a maďarštiny se posléze objevuje i v dalších mnohem agresivnějších skladbách, mezi které lze zařadit bitevní „Ebony And Blood“ a titulní „This Winter In My Heart“. Naopak „Indulj el egy úton“ je další víceméně black-folkmetalová radovánka, jež sice nepřináší nic extra zánovního, avšak ve spojení s maďarštinou má člověk alespoň pocit, že se mu do rukou dostalo něco úplně běžného. A koneckonců tomu tak je. Kdybych měl však přece jen vyzdvihnout svého „krále“ nahrávky, zvolil bych závěrečnou litanii „Dust Into The Wind“, neboť svým zaměřením úmyslně vybočuje z řady ostatních skladeb, přestože i zde se kombinaci black/folku nelze vyhnout. A pak už jen ukolébavka „Alkony“…

Jak vidno, i v Maďarsku může občas zima spustit svou motyku (alespoň tedy v rámci inspirace). DE PROFUNDIS lze rozhodně pochválit za skládanku členitých skladeb – každá je opravdu jiná, což v tomto žánrovém odvětví nebývá zrovna pravidlem. Kapele rovněž nechybí skladatelský um ani fantazie, zkrátka po této stránce nelze dvěma ústředním nadšencům (Zoltan – hudba / Yzokras – vokály, klávesy) nic moc vytknout. Jediným vážným problém tak zůstává hodně průměrná zvuková kvalita, vztahující se patrně k finanční možnosti zúčastněných. Celé album bylo zaznamenáno hezky podomácku a v některých momentech je nástrojová nevyváženost opravdu značná. Pokud ovšem patříte k posluchačům, kteří tohle všechno považují za součást podzemní kultury, nebude pro vás „This Winter In My Heart“ žádným problémem. Na můj vkus je ale těch překážek stále jaksi moc.

ALL

https://www.facebook.com/deprofundishu

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *