DARKESTRAH-Epos (CD-2007, No Colours Records)

Toužíte po dobrodružství? Jedno bych tu pro vás měl! Kapela DARKESTRAH pochází z Biškeku, hlavního města republiky Kyrgyzstán a prostřednictvím německého labelu No Colours records, představuje své třetí legitimní CD, nazvané „Epos“. Výsledek? Naprosto úchvatný, dokonalý, jedinečný! Na albu naleznete pouze jednu třiatřiceti minutovou skladbu stejnojmenného názvu, která vás zavede k největšímu tamnímu jezeru Issyk-kul, jemuž je celý materiál věnován (Issyk-kul patří vůbec k největším horským jezerům na světě, nachází se v nadmořské výšce 1 608 m a jeho průměrná hloubka činí 278m!). Proto hned v úvodu můžete slyšet zvuky vodní říše, které si pohrávají s kamením písku na souši, aby následné melodické linky kytar, představily navýsost jedinečnou hudbu DARKESTRAH. Melodický black metal je kombinován naprosto neochvějným a především neopakovatelným způsobem. Pomocí tohoto alba tak máte možnost zažít, kterak vypadá jezero za klidného slunečného počasí a samozřejmě také v době bouřek a silných dešťů. Vyjádřit tohle všechno pomocí nástrojů není rozhodně nic lehkého, ale kapela se s touto výzvou popasovala znamenitě. Kombinace black metalu, nevšední melodiky, folku je tak přesvědčivá, že se to až nechce věřit.

Jako živá voda působí především vyhrávky cella, obepínající prakticky nejmelancholičtější pasáže, které přece jen převládají nad těmi rychlejšími a agresivnějšími. Námětem mi „Epos“ připomíná poslední dílko finských MOONSORROW, jejichž tvorba je rovněž mixem pohanské melancholie, která se pojí s pagan/black metalem.DARKESTRAH však logicky více těží ze samotného myšlenkového konceptu, a tak má člověk někdy pocit, že se společně s kapelou nechává unášet vlnami smutku mocného Issyk-kulu.

Zvuková kvalita alba je rovněž ošetřena velmi pečlivě. Nechci na tomto místě spekulovat, ale mám pocit, že v Kyrgyzstánu příliš kvalitních studií není, a proto si parta (již podruhé) udělala výlet a celou desku nahrála v Německu. Přiznávám se, že tuto nahrávku už mám nějaký ten pátek doma a stále si jí nemůžu vynachválit. První dojmy nebyly přece jen až tak bombastické, ale když jsem se do „Eposu“ ještě více ponořil, obepnula můj pokoj čarokrásná atmosféra. Zkrátka pokud se vám deska dostane pod kůži, určitě s ní prožijete několik skvělých večerů. DARKESTRAH tak mohu jednoznačně pochválit. A No Colours si mohou mnout ruce. Brzy bude právě tato kapelka patřit k jejich nejzářivějším koňům! Skvělá práce!

ALL

http://www.darkestrah.vze.com/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *