CULT OF VAMPYRISM – Aporia (CD-2013, Mercy Despise / Dark East Productions)

AporiaDruhé album „Aporia“ od italského dua vyšlo už někdy před dvěma lety, ale protože bylo součástí jednoho velkého paklíku, rozhodl jsem se nešidit a něco málo řádků vytvořit. Pro CULT OF VAMPYRISM to však nebude zrovna nejlepší vysvědčení, neboť většina materiálu je s prominutím hodně zoufalá. Vrchnímu skladateli jménem Trismegisto a jeho zpívající kolegyni Morgenstern se sice nedá upřít snaha o pokus vytvořit něco neobyčejného, ovšem samotné nápady stojí na dosti vratkých nohách a z většiny z nich prší doslova protivnost.

Žánrově se CULT OF VAMPYRISM pohybují na tenkém ledě mezi black/doom metalem a gotikou, přičemž nejdůležitějším nástrojem v tvorbě Italů jsou klávesy. Jsou jisté chvíle, kdy právě tento nástroj dokáže docela příznačným způsobem nastolit pochmurnou atmosféru, ale to je asi tak všechno z čeho se lze alespoň trochu radovat. Ostatní nástroje jsou nepochopitelně upozaděny, a když už dostane konečně více prostoru kytara, jsou na pořadu obludné a nic neříkající riffy. Jako když přehazujete suchou slámu. Ale to všechno není úplně to nejhorší.

Cult Of VampyrismTím nejvíce iritujícím prvkem je doslova uječený přednes vokalistky Morgenstern, která opravdu zpívat neumí. Jo, když se ještě tu a tam drží při zdi a pěje lehce střídmým hlasem, člověk si řekne budiž. Vysoko (něco jako soprány?) posazený vokál je ovšem čirým zoufalstvím a někdy v polovině alba jsem se dostal do stádia, kdy mi začal lézt „Jitřenčin“ hlas dosti silně na nervy. Prostě tak.

Existuje tedy alespoň něco, co by stálo za pozitivní hodnocení? No, příliš toho není. Kde nic není, ani smrt nebere. Ale… tak alespoň náznak pobavení se dostavil. Lyrika CULT OF VAMPYRISM je sice kompletně v angličtině, avšak vybraným skladbám vždycky předcházejí jakási modlitební intra v latině (místy i v italštině), což mi přijde jako docela dobrý vtip, přestože asi takhle to myšleno nebylo. CULT OF VAMPYRISM ovšem fanoušky Vatikánu patrně nebudou, to je nad slunce jasné. Velká škoda, že proti tomuto molochu nedokáží bojovat mnohem kvalitativnějším způsobem… „Aporia“ je zkrátka kolekce špatných a nevýrazných písní, řekněme polotovarů, na kterými se mělo ještě dlouze pracovat. Když to pak vezmu hodně symbolicky, tak úplně stejně nedokonale vypadá zpracování bookletu včetně ústředního obrázku. Logo CULT OF VAMPYRISM vypadá fakt otřesně…

ALL

https://www.facebook.com/CultOfVampyrism

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *