CARESS

caresfrontV minulém čísle získala skupina CARESS téměř plný počet bodů za svůj výborný počin „Psychiatric hospital“ a proto jsem moc rád, že vám je mohu v dnešním čísle představit Na otázky odpovídal Jano..

Jak se vede Jano, vše OK – VSŽ kouří, Košice žijí ?
Tak vede se celkem dobře,hlavně když si něco odmyslím a něco přimyslím.VSŽ čmoudí dal, jen už zanedlouho pod jiným názvem, protože je kupují Američané. No a Košice, podle toho jaký úhel pohledu zvolím, jednou budí dojem živého a jednou totálně vymřelého města. Když se na to podívám ze strany, kolik že tu máme kapell tak to tu žije pořádně. (okrem CARESS ještě OBLITERATE, ERYTROSY, MORDUM, CARNAL, CONTEMPT, NOMEN MORTIS, THORWALD, KELT, NOSTRUM, STONE COLD BITCH, NONCONFORMIST, ETERNITY, a další.) A když se na to podívám z koncertní stránky tak je to tu skoro totálně mrtvé ! Vyjma několika undergroundových koncertů (2-3 za rok ) se tu nic neděje.

Poslal si my dvě nahrávky, demo „Psychiatric hospital“ a živák „Around the horizont“. Přibliž jejich vznik, průběh nahrávání, co to bylo za koncert a vůbec věci okolo…
P.H. jsme nahrávali v březnu 99 potom jsme tři roky hráli ve zkušebně.Potom jsme stvořili množství skladeb, aby jsme je potom poslali do zapomenutí. Když jsme se konečně cítili na to jít do studia, byli jsme nuceni vybrat jen některé skladby, protože jsme neměli dostatek financí. Tak jsme vybrali šest skladeb,které které byly podle nás nejlepší a zavřeli se na tři dni do studia. O šíleném tempu nejlépe svědčí název dema, který vzniknul právě ve studiu. „Around the horizont“ je z koncertu který se uskutečnil 18.3. 2000 v Košicích v kulturním domě Myslava. Snažili jsme se dosáhnout co nejlepší zvuk, což nevyšlo na sto percent, ale myslím že musíme pracovat s tím co máme a ne s tím co bychom mohli mít. Ale velmi se nám živák líbí, vybavují se nám pěkné vzpomínky na vzpomínaný večer…Na živáku jsou tři skladby z P.H. a šest nových. Tyto nové věci jsme původně chtěli nahrát ještě tohoto roku ale různé okolnosti nás přinutili toto rozhodnutí korigovat. Teď to vypadá tak, že to nahrajeme někdy začátkem roku 2001.

Obšírněji bych se věnoval vaší hudbě, protože je těžko zařaditelná. Nejvíce slyším z vaší tvorby jazz hozený do psychodelických poloh s deathmetalovým murmurem, může být ?
No, může být, celkem dobře posloucháš….

Zdá se mi, že ten murmur to není to pravé ořechové. Co takhle zpěv podán šeptem nebo jenom instrumentálně hrát ?
Nový materiál a můj hlas je ještě jen ve vývoji, takže se nech překvapit. A to „jenom instrumentálně hrát“ doufám, že nemyslíš vážně.

Myslím, že by se skvěle do takovéto hudby hodila místy elektronika, tak ovšem aby základ tvořily kytary, basa, bicí, co ty na to ?
Něco takového je možné, ale jen v malé míře na doplnění atmosféry. No je to teď ještě velká hádanka i pro nás.

caressCo si budeme říkat, produkce CARESS je pro většinu metalových fans težko stravitelná. Zajímalo by mně proto, jaké a kolik máte ohlasú ?
Ohlasy jsou některé více a některé méně, ale zatím jsem žádný vysloveně negativný nezaznamenal. A kolik to je těžké říci. O P.H. si píšou dost často, i když teď po dvou rokách už v menší míře. Ale mnohokrát překvapí list z krajiny kde se žádné promo nedělalo např.: z Anglie, Mexika, Indonesie.

Vaše hudba podle mého není moc pro koncertní činnost, možná nějaká zvláštní show by se hodila, aby vše dostalo atmosféru a nový rozměr. Jak to u vás chodí při živém hraní, zkus se zamyslet, jak by mohla ideální show CARESS vypadat ?
No, možná máš pravdu ale i tak si myslím, že koncertovat s naší hudbou i když je to těžké se dá, jen na to třeba vytvořit podmínky. V první řadě, musí být více kapel, aby se ľidi mohli vybláznit na těch tvrdších a rychlejších a nás aby si v klidu poslechli.

Určitě jste demo rozeslaly všude možně. Nedostaly jste již nabídku na vydání oficiálního CD případně MC ?
Máme několik příslibů na nový materiál, ale nechci předbíhat, takže je třeba vyčkat.

Jak moc využíváš E-mail pro potřeby CARESS ?
V poslední době čím dál tím víc. Šetří to čas, peníze a nervy. Kdyby tak ještě firmy měli větší schránky, aby se daly posílat mailem celé promonahrávky. To by jsme ušetřili na poštovném a měli by jsme jistotu, že to k adresátovy dojde. Samozřejmě, že se dá vytvořit ftp server ( hlava kapely Rasťo Lukáč vystudoval multimediální telekominikace a dále pracuje na Technické Univerzitě) a doručení velkých „balíkov“ není problém, ale né všichni mají vzpomínané možnosti…

A co vaše texty, to mě moc zajímá, co to asi tak může být k takové hudbě ?
V textech se zaobírám svými pocity, mým pohledem na svět, fantazií. Snažím se prezentovat to co vidím a nebo co by jsem vidět chtěl. Co si myslím o sobě, o světě, o lidech, o tom odkud jsme přišli a kam letíme. Vypadá to na černou díru (kua!!!). Je to nějaká sonda do myšlení příslušníka lidské rasy, který vidí, že se všechno okolo něho
řítí do záhuby spolu sním no nedokáže s tým nič udělat a tak jen křičí.(Je to pošuk)

Co plánujete v nejbližší době ?
Hrát, hrát, hrát aby jsme se prohráli do studia a možná i k nějakému CD.

Díky za odpovědi, ať vám to šlape.
Já děkuji tobě a doufám, že to šlapat bude.

ALL

Band contact: CARESS, Ján Košč, Sputnikova 8, 040 12 Košice – Slovakia
e-mail: lukacr@ccsun.tuke.sk


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *