BRUTAL ASSAULT – 5.-7.8. 2004 – Hvozd u Konice

ba_ticketRozhodl jsem se, že report na letošní Brutal Assault pojmu poněkud netradičně. Mou snahou je naznačit všechny klady a zápory, které se mně, jako řadového návštěvníka týkaly. Předem předesílám, že takhle jsem tvář festivalu viděl já…nikomu svůj názor nenutím, jen reflektuji své pocity a dojmy….

PLUSY!

+ Samotná existence a každoroční pořádání tohoto festu je tím nejzásadnějším plusem

+ Jednoznačně se vydařilo počasí. Pro někoho možná malý detail, ale nedovedu si představit tenhle lom v případě, kdyby celé tři dny pršelo. Totéž pole na kterém jsme stanovali. Malinká přeprška sice byla, ale nakonec působila jako příjemné osvěžení sobotního odpoledne.

+Brutal Assault si vybudoval na naší festivalové mapě neotřesitelné postavení. Vlastně všichni příznivci metalového žánru se zde každoročně setkávají, a to třeba ani netuší, jaké hudební spolky je tu čekají.!

+Rovněž já potkávám své přátele, které jsem neměl šanci delší dobu vidět. Tohle všechno Brutal Assault spojuje.!

+Plusem snad ani není velký počet hudebních distributorů a dister (tohle by měla být samozřejmost, ale uvádím ji proto, že jsem podnikl docela slušný nákup )

all1+Festival i letos měl několik vrcholů. Překvapením pro mě bylo vystoupení CANNIBAL CORPSE. Legenda smrtícího kovu sice už asi nikdy nikoho nepřekvapí, ovšem tady zachovala ke svému setu vskutku profesionální přístup. Potěšili mě hlavně skladby z alba „The Bleeding“. Hned po nich přišli na řadu DARK GAMBALLE, jejichž vystoupení považuji jako vůbec nejlepší na festivalu. Nádhera ! Kapela hrála skladby z mega-úspěšné desky „Merizo Nanen“ a rovněž představila skladby nové, které se objeví na očekávaném albu (vychází 1.září). Zapomenout bych rovněž neměl na polské překvapení, DARZAMAT. Druhý den potěšili plzenští BELTAINE. Atmosféru „zimního“ alba se jim povedlo dostatečně našroubovat do parného počasí. Totéž se dá říci o stálici DEPRESY, které jsem snad v životě neviděl zahrát vyloženě špatně. Tahle parta slovenských muzikantů po právu patří mezi tuzemské hvězdy. ROOT je také klasika každým coulem. Skalní však chtějí stále dokola slyšet „666“ ,a to mě už moc nebere. Největší vtipálkové festu byli jednoznačně ABORTION. Lepra a spol. mají prostě smysl pro humor. Kde kdo je za hudební produkci „kotlí“, ale pro mě je to smysluplná legrace. Trošku nadhledu přece neškodí? Zapomenout bych také neměl na CELEBRAL TURBULENCY. Sice jsem je neviděl, ale třeba Gory se nad jejich setem totálně rozplýval. Závěrečný den festivalu ozdobili ENDLESS. Jejich studiová tvorba mě nijak nebere, ale jejich živé vystoupení jednoznačně přesvědčilo. Většina lidí se závěrečný den těšila na NEGLECTED FIELDS. Všichni kdo vydrželi byli potom odměněni velice kvalitním setem, na který hned potom navázali italští GRAVEWORM. IMPALED NAZARENE zahráli to co se od nich očekávalo (ještě se k této partě dostanu níže). Závěr patřil standartně dobrým GODLESS TRUTH a instrumentalistům SUNGATE. Těm se po technické stránce moc nedařilo, ale z pohledu atmosféry by jste tu nenašli lepší kapelu.!

MÍNUSY

– Především je to samotný festivalový areál. Tenhle lom jednoznačně sráží úroveň akce. Je to tak trošku hazard s dobrým jménem. Řekl bych: třikrát a dost! Hvozd je skutečně díra no.1!

– Eurotel a dokonalé pokrytí?

– Čím dál tím víc mi vadí ten bordel všude kolem (tácky, kelímky, zbytky jídla atd.). Je mi jasné, že s tímhle jde asi těžko dělat. Někteří lidé jsou prostě „prasátka“ a nevědí, kam že prázdný kelímek patří. Žel, v celém areálu nebylo vidět jediný koš!!! Zásadní chyba!

– Povedlo se opět pozvat českou metalovou špičku, ovšem výměna kapel se za poslední tři roky příliš nezměnila, a tak se trochu ztrácí moment překvapení. Nehledě na to, že na festu vystupuje cca. šedesát kapel a každá má minimální prostor. Jsem zastáncem menšího počtu souborů, které by potom měli mnohem více času se na představení své tvorby. Ukázalo se, že tento systém nevyhovuje jak pořadatelům, tak ani samotným muzikantům. Příkladem budiž „vystoupení“ EUTHANASIE. Zahráli dvě skladby a polovinu setu prostě „prozvučili“. Když už se konečně rozjeli, pořadatelé je z placu vyhnali. Jako hudebnímu spotřebiteli je mi však vcelku jedno, na které straně byla chyba. Já jsem zde za poslechem hudby a té se mi nedostalo. Následovala tedy opět příprava další kapely, takže počítejte semnou… za šedesát minut jsme měli možnost vidět přípravu dvou souborů, přičemž ten jeden zahrál dvě skladby a to ještě za přispění darebného zvuku. Domnívám se, že pokud nebudou kapely dostávat více prostoru a z celkového počtu jich něco málo nezmizí, bude bráno jejich vystoupení před tolika lidmi spíše jako negativní reklama.!-

-Po celou dobu festivalu se nepodařilo dostatečně ukočírovat zvuk (výjimku tvoří snad jen DARK GAMBALLE). Někdy to bylo skutečné trápení. Na zvuk doplatili např. DEPRESY (jedna kytara se žel ztrácela někde hluboko vzadu a klávesy nebyly slyšet vůbec). Podobně na tom byli i naši LIVORES MORTIS. Jejich vystoupení vypadalo asi tak jako když hraje nějaká pochybná partička na Nově z playbacku. Kytary nebyly vůbec slyšet…IMPALED NAZARENE nebyli nikdy příliš čitelní, ale tady to tedy byla „koule“. Kdybych jejich starší pecky neměl naposlouchané, těžko bych rozeznal skladbu od skladby… takhle bych mohl pokračovat. Zvuk byl tedy jedním z nevětších záporů letošního ročníku.

-Tak tohle jsou mé dojmy a pocity… nikomu nic nenutím… závěrem děkuji všem osobám a kamarádům, které jsem měl po roce možnost vidět…. výčet by byl nekonečný!
Speciálně zdravím Paya, Kakyho a Goryho, mé spolucestovatele!

SEE YOU NEXT YEAR OR DIE!

ALL

pepeALLeš mě poprosil, abych i já napsal svoje dojmy z letošního Brutálu. Protože kdykoliv, když něco začnu psát, rozepíšu se hned na několik stránek, udělám radši jen podobnou bilanci jako ALLeš…

PLUSY:
+Jednoznačně existence celého festivalu, nic víc k tomu nebudu, to už napsal ALLeš. Snad jen když si uvědomím, že letos šlo už o 9. ročník, mám radost, že něco takového, jako je tvrdě metalový festival, si vybudovalo devítiletou tradici. Jsem zvědav, co chystá Martin na kulaté oslavy příští rok…

+Opět budu opakovat už řečené. Počasí. Paráda. Škoda jen, že koupání není blíž, nebo nejsou v areálu sprchy, ale to by se asi zase prodražila organizace za hektolitry vody. Navíc, jak už je u nás zvykem, určitě by se to nějak zneužilo a vody by padlo daleko víc, než je potřeba, ale třeba se mýlím.

+Parkoviště a stanové městečko. Jsem rád, že se dá vegetit na tak velké ploše a že letos byl povrch k účastníkům vlídnější, než tomu prej bylo v minulých letech. Na louce se spalo dobře, měl jsem vysloveně strach, když jsem slyšel od kluků, že spali loni snad v kukuřičném strništi. Taky se mi líbilo, že na parkoviště doléhala hudba z koncertního areálu v přijatelné intenzitě. Když jste chtěli jen v klidu pokecat nebo jít si odpočinout, nerušila a naopak když jste o nic nechtěli přijít, ale potřebovali jste do auta, bylo celkem zřetelně slyšet, co hraje (ve zvukové kvalitě odpovídající té v areálu roztříštěné stěnami lomu a opět pohlcené okolním lesem).

+Množství lidí, známých i neznámých. Na tomto festivalu spoustu lidí znáte, spoustu jich poznáte a další spoustu prostě jen potkáváte. Ať už jsou to Češi, Slováci nebo Poláci a Němci (těch tu ale asi moc nebylo, aspoň mi to přišlo). S těmi známými pokecáte, poslechnete vaše favority a hned to s nimi zhodnotíte, poradíte si, co zrovna asi sledovat, nějaký to pivko nebo kořalka to jen utemuje. A díky těm lidem se prodala i Payova „Puaka Balava“ 🙂

+Ceny v areálu. Gambrinus za dvacku i s kelímkem je normální cena. Ani výrazně levná, ale ani napálená. Totéž platí o Kofole, která je navíc ideální na ranního sušáka. Párek v rohlíku za 15, to je pohoda, o levnějším už vím jen na hokeji na Kladně. Klobása za 30, normální cena. Langoš i grilovaný maso, to sice je záležitost dražší, ale cena za něj tu byla taky přiměřená druhu akce. Tvrdej alkohol nebo víno nepiju, takže ceny ani nehodnotím.

+Tradičně žánrová (relativně) pestrost vystupujících souborů. Možná by to mohlo ještě pokračovat. Třeba set Dark Gamballe po Cannibal Corpse, to byl parádní tah. Po vystoupení perfektního náhulu Kanibalů přišla produkce Dark Gamballe jako balzám :-).

+Dostatek WC. Někomu možná Toi Toi nejede. Řiká, že to je humus, ale někde na svojí chatě klidně sere do kadibudky. Vim, to je něco jinýho, to je jejich kadibudka. Ale kdyby každý dbal aspoň trochu slušnosti a ohleduplnosti k ostatním a zkontroloval, v jakým stavu do Toi Toi kabinky vstupuje a jak jí potom, možná by bylo spokojenejch vysránků víc a míň posraných lesů a polí v okolí. Ty kabinky, když je pořadatel přistavil (a každý den vyměnil!!!), byly čisté. Pak už to záleží jen na nás, jestli tam jdeme pouze vykonat potřebu do toho hnusu, kterej je v zásobníku, nebo posrat, pochcat a poblejt kabinku, aby po nás už nikdo nemohl ulevit svojemu trávicímu traktu :-). Pak se ani nedivím, že mnozí volí radši výlet do lesa nebo do polí…

+mých souputníků. ALLeš, Payo a Kaky jsou prostě bomba týpci a ty tři dny byly super z obrovské části i díky nim a byla s nimi velká prdel :-).

+Co se týče kapel, každý má jiný vkus a každý tam jel na svoje koně. Taky jsem byl zvědavý na to, co neznám a podobně. Takže vzhledem k tomu, že jsme na místo dorazili až v průběhu vystoupení DARZAMAT, nebudu jejich vystoupení hodnotit, ale zvuky zněly mému uchu celkem libě. CANNIBAL CORPSE předvedli, že jsou opravdoví profíci a jejich vystoupení byla rozhodně pecka. Fláky jako Hammer Smashed Face, Shredded Humans, Sentenced To Burn nebo Devoured By Vermin byly jak energetická injekce a tak bych mohl jmenovat i další písničky. Nic na tom nemění, že už nebyl k vidění a slyšení kyterista Jack Owens. Corpsegrinder co chvíli větral, Alexovi bylo vidět do xichtu jen v mezerách a

+DeSedovo kontaktní čočky byly parádní, jak mrtvola :-). Moji favoriti MELANCHOLY PESSIMISM mě nezklamali, ani nenadchli. Řekl bych, že měli zprasenej zvuk, ale i tak Killyho průpovídky a jejich hudba rozhodně pobavily. Dokonce jsme si i společně zabékali, škoda že nedošlo na bůček :-). Ale to říkám jen tak ze srandy. Z pátečního programu vyzdvihnu DEFLORACI, kterou ačkoliv neposlouchám a mám jen jejich demo Dreams of the Serial Killers, jejich vystoupení je prdel a snad každý díky nim ví, že Václav Mrázek“:-). Klukům se líbili BELTAINE, mě to až tolik nevzalo, ale rozhodně zahráli dobře. ABORTION byla sranda jako vždycky. Já to vůbec neposlouchám, ale na koncertě si jednu dvě písničky poslechnu a rád se podívám a poslechnu Lepru, s jakým frkem vyleze tentokrát… DEPRESY mám rád, jejich poslední album je parádní, ale čekal jsem trochu víc. A kluci zřejmě nečekali, že jim tak zprasí zvuk. Ze začátku jsem myslel, že radši odejdu, protože mi jich bylo líto. Takhle DEPRESY nezní. Pak se to jakž takž spravilo. ROOT mě nebaví. Tečka. Poslechnu si dvě písničky, zařvu si 666 a jdu na pivo. SEAR BLISS nedokážu objektivně okomentovat, protože jsem víc sledoval , než vnímal celý vystoupení. Tenhle týpek ale pařil jako o život a když přišla jeho chvíle, pěkně zakvákal. Docela dobrý, i díky ucházejícímu zvuku. Pak přišla pro mě hvězda večera – CEREBRAL TURBULENCY.

No a v sobotu pro mě obrovská škoda, že utnuli EUTHANASII. Já je do té doby neslyšel a přestože mi Alleš tvrdil, že maj namrdanej zvuk, to málo, co stihli zahrát, se mi zamlouvalo. Několik kapel pro mě zajímavých jsem zmeškal, takže další, co chci zmínit byli ENDLESS. Hodně dobré vystoupení, nabité energií, kluci do toho hodně vložili. GRIDE jsem měl vždycky rád a opět mě nezklamali. Zklamal mě ale zvuk, protože ten nebyl uplně OK, ale předvedený výkon stál za to..Čert do toho mastil zase jako čert… Pak přišla absolutní bomba v podobě NEGLECTED FIELDS. Byl jsem překvapenej, že 7 (basa) hraje na čtyřstrunku, protože naposled jsem je viděl hrát v Zeměchách kdysi snad 99 a to měl šestistrunnou bezpražcovou. Ale i tak byl jejich výkon úchvatný. Zazněl i cover Prodigy – Breathe. A to byste čuměli, jak se obrovskej kotel metalistů pohupuje v rytmu původně elektroniky, která se hraje i na diskotékách… Tím pro mě večer tak trochu skončil, až na GODLESS TRUTH. Na ty jsem čekal a vyplatilo se. Překopaná sestava , ale i tak jim to hraje… Před nimi ještě hráli TaliániGRAVEWORM, který má rád Kaky, ale mě to moc nevzalo. Lepší průměr. MISERY INDEX jsem nevnímal a IMPALED NAZARENE měli tak dojebanej zvuk, že bylo slyšet jen jedno velký nákladní auto. Radši jsem šel na pivko. Na konec hráli pro mě neznámí SUNGATE. Alleš řikal, že s lepším zvukem je to o něčem jiným, ale i tak se mě jejich instrumentální metal líbil. Ne ale tolik, abych kvůli nim překonával únavu a nešel těsně před koncem jejich setu spát…

MÍNUSY

-Areál.Nebudu to brát tak do extrému jako ALLeš. Je mi jasný, že sehnat dostatečně velkou plochu, která bude buďto dost daleko od civilizace nebo v civilizaci přístupné tomuto žánru a akci (je vůbec taková?), je téměř nemožné. Ten areál má svoje přednosti i svoje nedostatky. Ale ne všechny nedostatky areálu jsou vinou vlastní morfologie nebo uspořádáním areálu. Proto tyhle aspekty neduhů lomu v Hvozdu rozdělím a okomentuju:

– Velikost areálu. Ale těžko můžem po Shindym chtít, aby nechal lom zvětšit :-). Navíc když to tak v hlavě přemítám, před pódiem bylo plno jen když hrála nějaká big kapela a vůbec nejhorší to bylo, když se tyhle velký kapely střídaly a davy příznivců té se valily proti těm druhým úzkou uličkou mezi metal shopy. Tohle bych ale neřešil. Pokud nejsi hrotič, prostě chvilku vydržíš a pak jdeš. I fronty na pivo byly v době vystoupení uplně o něčem jiným, než v mezerách. Jen bejt trochu trpělivej a ne tak nějak tupej.

-Voda. Nedostatek pitné vody. Nejenom pivem nebo limonádou živ je člověk a jedna cisterna sice byla přístupná na poli, ale vedle Toi Toi městečka nahoře v areálu by to jedné takové s lavorem taky slušelo. Sprchy jsem už okomentoval výš. Odpad. To je hnus uplně všude a vždycky. Globálně. Já jsem na to teda zvlášť vysazenej, takže se mi klidně smějte. Trochu to bylo zaviněno tím, že bohužel v areálu jsem zahlídnul snad jen tři nebo čtyři sudy, který byly dycky během chvíle přeplněný a jeden dementní fanoušci dokonce převrhli a rozdupali. Takový lidi bych pak nechal dělat práci těch, kteří v průběhu festivalu sbírali do pytlů ten hnus na zemi, aby se tam vůbec dalo chodit. Už vidim jak se mi smějete, klidně, dál se válejte ve svejch kelímcích a flusancích. Mě to sere, všude kam se hnete jsou jen odpady společnosti. Reklamní kampaň na Oskara s tim červeným bublinkatym plastem byla sice moc vtipná, ale reprezentuje to tuny odpadu jen pro reklamu. Všechno je padesátkrát zabalený v nelikvidovatelnejch materiálech. Už i piva cpou do plastu, aby tim bylo těch odpadů zase o něco víc. Utopíme se tu jednou v tom. Jak je skládka v Čakovicích nebo jak se to jmenuje, tak už je z ní vidět až na druhej břeh Vltavy na podobnou takovou v Úholičkách (asi 25km!!). Hnus, bordel. Já jsem normální člověk a taky mám odpad. A taky zbytečnej, ale snažím se to minimalizovat, jak dovedu. Třídím odpad a jsem za pitomce. I úřady si z nás pak dělaj prdel, když to potom radši prdnou dohromady a skládkujou. Ale to už jsem uplně jinde. Chci tím jen říct, že odpad na Brutal Assaultu mě sere o to víc, protože tam si to ten bordel děláme sami sobě a sami sobě si tak kazíme zážitek z této akce.

– Zvuk. Je mi jasný, že v lomu nigdy nebude zvuk jako Kongresovým centru. Ale myslim si, že páni zvukaři to celkem odflákli. Třeba Dark Gamballe měli zvuk parádní.

– Lidi. Některý lidi mě fakt serou. Nechápu debila, kterej stojí za kotlem s poloplným kelímkem piva a najednou se rozhodne, že mu to nechutná nebo co, že bude děsná sranda, když ten kelímek vezme a hodí ho dopředu do běsnícího kotle. Chcou ty lidi vpředu osvěžit, takže jsou vlastně dobráci, že? Hovno.Maj prdel z toho, že někomu škodí a vědí, že ti lidé se věnují něčemu jinému a jemu tak nehrozí nebezpečí, že by se po zásahu zastavili a šli si to s ním vyřídit. Navíc v tu chvíli je vinník naprosto anonymní, tím spíš za tmy. Kurwa o co vám jde? Dementi posraný!!! Copak je vám příjemný, když na vás někdo chrstne pivo nebo nějakou jinou sračku? Z očí do očí byste si to netroufli, že? Ale takhle to je hrozná prdel, co? Kdybych věděl, kde spíte, tak bych si do kelímku nachcal a pak bych vám to hodil do držky, bylo by to to samý.

-Signál. Kdykoliv uvidim zase reklamu na Eurotel, kde se honosí plošným pokrytím po celé ČR, vzpomenu si na těch nekolik km čtverečních. Protože pokud jsem se chtěl někam dovolat, šlo to jen z asi 40m dlouhého pruhu směrem na Hvozd nebo ještě z kopečka nad autobusovou zastávkou na křižovatce…

-Já. Ano, já jsem mínus. Už jsem asi jinde, ale některý ty kapely mě prostě nebaví. Nebudu jmenovat, nikomu nechci škodit, ale prostě si nedovedu najít kloudný důvod, proč by mě mělo jejich vystoupení zaujmout. Moje chyba – moje škoda. Ještě že jsem tam byl s lidmi, kteří se dokáží zabavit i tím, že se jim ta či ona kapela nelíbí.

-My. Tím myslím celou naší grupu, protože když jsme se v sobotu vydali na výlet do vedlejší vesnice za signálem a potenciálním jídlem, zmeškali jsme hned několik pro mě lákadel – Lunatic Gods, Wayd a Colp. Škoda, hlevně ty Luneticy mě serou, že jsme prosrali…

-Termín. Trochu mě mrzelo, že jsem kvůli termínu musel vynechat druhou část Jihočeskýho poháru ve vodním slalomu. Ale to byla moje volba. Buď tam a nebo tam, volil jsem takhle. Tohle minus je proto moje osobní. Taky se mi tři dny nejeví jako úplně dobrá volba. Stačily by dva a méně kapel. Daleko míň tak, aby dostaly více prostoru. Ale chápu, co k tomu Martina vede. Potřebuje sem dostat co nejvíc lidí a jak už jsem řekl, každý má svoje favority. To znamená čím víc kapel, tím víc fanoušků. Mě osobně by sedělo dva dny, míň kapel, delší vystoupení…

-Neúčast Marka. Mrzelo mě, že tu s námi nebyl, protože za prvé by byla kompletní trojka RUMu, za druhé by byla další osoba z hokejbalového Necrocock (byl jsem osamocený AIK plejer, všichni tři kluci hrajou v Necrocock) a hlavně byl by další borec do party.

Gory

BRUTAL ASSAULT 2004 – fotogalerieKAPELY:


CANNIBAL CORPSE – George „Corpsegrinder“ Fisher větrající…


CANNIBAL CORPSE – Alex Webster basu drtící…


CANNIBAL CORPSE – Paul Mazurkiewicz řepou houpající…MELANCHOLY PESSIMISM – Killy diváky bavící…ROOT – Big Boss Satana vzívající…


SEAR BLISS


SEAR BLISS – Pozounista hrající – pařící…


CEREBRAL TURBULENCY – Tak todle jsem si nemohl nechat ujít. Společné foto se Skřítkem přímo před ToiToiema, to je paráda!!!…


CEREBRAL TURBULENCY – Cichoň klepající…IMMORTAL TEARS – zpěvák peklem hrozící, klávesistka příjemně vypadající..


ENDLESS energií sr�ící…


GRIDE – Čert do �kopků hustě mlátící…


NEGLECTED FIELDS – Sergejové �pičkově hrající…


GRAVEWORM – frontman ve fotbalovém dresu zpívající…

GODLESS TRUTH – Zdeněk svůj hrdelní kanál vypouštějící…

SUNGATE bez zpěvu hravě fungující…


 

Areál festivalu. Má svoje pro i proti, jako každý místo…


2/3 R.U.M.u a Payo… Kaky byl někde bokem, �koda, nemám společnou fotku nás v�ech…


 

BONUSY:

 

MALIGNANT TUMOUR – Bilos pěknou opici vyspávající…

FESTIVALOVÁ LADY – v sexy-latex ohozu odpočívající (všimněte si těch pásků na ruce, proto festivalová lady)

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *