BOOK OF SORROW – Nominum (CD-2015, Dark East Productions)

NominumDark East Productions je další ruský label, jež odvádí doslova mravenčí práci pro své kapely. Ono vyzobávání talentovaných či méně známých kapel je dnes záležitostí donquijotskou, vždyť v moři konkurence se neztratí jen ti nejlepší z nejlepších. Dark East však tohle nikterak neřeší a do Evropy nám posílají vlaštovku za vlaštovkou. Dost možná s vidinou dalšího možného růstu, který by mohl u dotyčných nastat. Přesně takhle tomu je i u debutujících BOOK OF SORROW. Ti fungují už od roku 2007, ale ani za tak dlouhou dobu nevydali jedinou oficiální nahrávku a soustředila se pouze na demáčovou tvorbu. Až v roce 2014 představila zkušební demo „Polaris“, jakéhosi „předskokana“ premiérového díla pod záštitou labelu.

„Nominum“ je však materiál víceméně stále podprůměrný, nikterak nevybočující z řady debutantů, jejichž cílem je především zviditelnění na scéně. CD je plné tradičních nemocí, kterými si musela projít i mnohá zvučná jména, na jejichž začátky se dnes už ani v nejmenším nevzpomíná. Kdybych měl BOOK OF SORROW někam zaškatulkovat, zvolil bych pojmenování „melodic doom/death metal“ s přídavkem slovanské melodiky. Poměrně zásadní úlohu pak plní i rusky zpívající duo (muž/žena), přičemž hlas něžnějšího pohlaví tradičně doplňuje hrubiánské frázování vrchního přednašeče.

Book OfSorrowPřestože mají všechny skladby poměrně obstojnou úroveň z hlediska atmosféry, tak úplně obráceně je to v případě nápaditosti. Dá se říci, že vše, co se během té půl hodiny děje, je snadno předvídatelné a upřímně si nevybavuji delší úsek konkrétní skladby, který by mě výrazněji zaujal. Když bych se opravdu úzce zaměřil na všech sedm položek, rozhodně bych v nich našel něco málo rozdílů, avšak při pohledu na celek mi všechny skladby dokonale splývají. Dalším minusovým bodem nahrávky je však i celková produkce a instrumentální výrazivo. Bohužel ani po zvukové stránce není komplet nikterak extraligový, a tak album spíše připomíná další demáč (tentokráte povýšený na album). Je ale evidentní, že sedmička skladeb vznikla ve skromných podmínkách a už jen z tohoto důvodu nemůže z logiky věci konkurovat těm nejlepším, byť i z domácích studií občas vylézají pozoruhodné počiny, zvláště pak ty ruské. BOOK OF SORROW jsou ovšem teprve na počátku cesty a stěží se dá odhadovat, zda-li se v jejich hudebních životech nastane nějaký zásadní progres.

Album „Nominum“ mě v žádném případě neuhranulo. Doom metalové Rusko v současnosti nabízí kapely, jež jsou mnohonásobně dál. To je evidentní a neoddiskutovatelné. Nikde ovšem není psáno, že by se BOOK OF SORROW nemohli dostat na vyšší úroveň (stát se může všechno). Změnit toho ale budou muset povícero. Škoda, že alespoň grafika bookletu není lepší. Když se např. zadíváte na obal CD, určitě si řeknete: „Sakra, tohle už jsem určitě někde viděl!?“

ALL

http://vk.com/club3946948

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *