BANE-Chaos, Darkness & Emptiness (CD-2010, Grom Records/Werewolf Productions)

V hlavě mi ještě kolují řádky kolegy Radima, jenž svou recenzi na album od BRUTALLY DECEASED pojal jako turistickou příručku, a když nad tím tak přemýšlím, mohl bych v případě srbských BANE učinit něco podobného. Rozdíl by ovšem byl v jakosti oněch turistických tras. Balkánská formace totiž kromě přísah na žlutomodrou… miluje také „černou“! Když jsou poté všechny mnou uvedené barvy smíchány na jedné palatě a postupně se napatlají na jedno plátno, vznikne zatuchlá bažina, jejíž smrad nejvíce evokuje legendární komando DISSECTION! V tomto případě by se skoro dalo použít přísloví „láska až za hrob“. BANE však naštěstí mají dost soudnosti, a tak své velké vzory nikterak nezpizdili, ale naopak jim vystavili reprezentativní chrám tributního charakteru. Těžko říci, jestli to je hodně nebo málo…

Když se však budeme stryně držet žánrových pravidel a především instrumentálních výkonů, je věru zřejmé, že máme co dočinění s naprosto vyzrálou bandou černokněžníků, jejichž kouzla a čáry nemohou zůstat jen tak bez povšimnutí. Kytaristé si doslova libují v táhlých kytarových litaniích, krky kytar jsou skutečně v rukách instrumentalistů, jež se snaží ze svých instrumentů vyždímat doslova krev. „Chaos, Darkness & Emptiness“ je pro tohle dílko absolutně příznačný název. Kdyby si člověk metalu neznalý poslechl tuto kolekci, před očima mu zákonitě musejí šlehat plameny. My, co už jsme tak trochu „otupení“, dáme zavděk alespoň pravidelnému pokyvování hlavou. BANE jsou zkrátka strhující, přesvědčiví a v rámci svého žánru dokonalost boxující. Jojo, už dávno nemusí platit, že ti nejlepší pocházejí ze západu či USA.Jak se ukazuje, východoevropské metalové pojetí přináší do dávno proházených cest čerstvost a nepochybně i odlišnější feeling. I když pravda…kdybyste nahrávku poslouchali poctivě naslepo, do éteru zaručeně zakřičíte ŠVÉDSKO! Některým skandinávským fotříkům však už také docházejí síly, a proto neváhejte vyzkoušet honosnou srbskou alternativu.

Kdyby jsou kdyby, ale kdyby měli BANE štěstí, žili dejme tomu v Německu, jsem si jist, že už dávno mají zapuštěné kořeny u nějakého silného labelu. Pohodlně by mohli cestovat po Evropě a možná by ani nemuseli chodit do práce 🙂 . Na druhou stranu by se ale dost možná přestali snažit… Nicméně… „Chaos, Darkness & Emptiness“ je vysoce zdařilé album, určitě uspokojí i toho náročnějšího death-black“ posluchače, a kdyby tomu náhodou tak nebylo, není nic snadnějšího, než sáhnout po absolutním originálu (na který už ale pomalu padá prach).

ALL

http://www.facebook.com/pages/Bane-Serbia/114824395214837?ref=ts

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *