AVENGER – Bohemian Dark Metal (CD-2012, Deathgasm Records)

Nenápadní matadoři českého metalu se v letošním roce dopracovali k páté řadovce, která i tentokrát vyšla pod křídly amerických Deathgasm Records – i to lze z pohledu středoevropana stále považovat za velký úspěch. U AVENGER to však není žádná speciální vlaštovka, spíše potvrzení stále formy a především potvrzení faktu, že i s češtinou se dá vystoupat hodně vysoko. I když tedy…jak mi dá asi většina z vás zapravdu, AVENGER nepatří a nikdy nepatřili k těm úplně nejpřednějším českým spolkům, já osobně jsem je evidoval spíše jako takové pracanty, kteří si na plácání po ramenou příliš nepotrpí, ovšem čas kluky notně prověřil a dnes už AVENGER platí za respektovanou formaci naší scény.

Ještě než se však dostanu k aktuálnímu albu „Bohemian Dark Metal“, musím se ještě zastavit u jeho předchůdce „Feast Of Anger/ Joy Of Despair“, díky kterému jsem si AVENGER znovu připomněl. Vždyť považte, právě tato kolekce byla jakýmsi druhým návratem po dlouhých šesti letech (myšleno tedy v řádu plnohodnotných desek), přičemž samotná kvalita materiálu mě opravdu velmi mile překvapila. „Takhle zkrátka hraje naprosto precizně seštolovaná metalová mašina“, říkal jsem si. Tehdy jsem však ještě nevěděl, že se AVENGER vytasí hned s další výtečnou kolekcí, nemluvě o následně realizované kompilaci starých flákot pod Pařátem ( „MCMXCII – MMXII“).

Ale nyní už konečně k „Bohemian Dark Metal“, jehož největší předností je až nečekaná pestrost. Zatímco tedy předchozí počin působil spíše jednolitým dojmem, tak v tomto případě se zkušení bardi rozhodli pro pravý opak, byť stylové brány death-blacku zůstaly pochopitelně nedotčeny. Z jednotlivých skladeb navíc čiší mnohem temnější atmosféra, čemuž mimojiné přispívá i velmi časté využívání tympánů. Zmínit však rozhodně nelze také celou řadou skvostných kytarových elementů, jejichž kouzlo vyvstává hlavně v momentech naprostého blackmetalového jiskření. Unikátní jsou v tomto případě skladby „Duševní chirurgie“ a „Faleš a apatie“, které tímto prohlašuji za vrcholy kolekce. Ve druhé jmenované kompozici navíc pozorní posluchači odhalí hlasivky Františka Štorma (MASTER’S HAMMER), ale to pochopitelně není jediné překvapení. Např. ve skladbě „Umírání životem“ si svůj part odzpíval také Mr. Blackie, což je bezesporu další lesklý střípek z oné pestré mozaiky. Nicméně ještě mnohem pikantnější je samotný finiš, nesoucí se v duchu staré thrashové školy (krátká instrumentální úderka „Z jeho krve“), přičemž uzavírající kompozici „Dark metal“ lze považovat za pomyslnou ódu na blasfemickou odrůdu metalu. Temnota by se dala krájet ostrým nožem! Vskutku delikatesní záležitost!

Stůj při mém životě AVENGER, „Bohemian Dark Metal“ je velmi zdařilé album. Není sice nikterak revoluční, ošem výstavním způsobem obhajuje tradiční black-deathmetalové řemeslo. Vskutku mě nenapadá co by se tady dalo udělat jinak. Velkou pochvalu zaslouží již tradičně zvuková sazba z domovského Hellsound studia a opomenout nemohu ani vizuální stránku v podobě krásného digi-packového kabátku. Uznávám, AVENGER rozhodně nebudu doma poslouchat každý den, ale pokud se mi právě tohle CD dostane do ruky, pošmáknu si na něm!

ALL

http://bandzone.cz/avengerband

 

2 thoughts on “AVENGER – Bohemian Dark Metal (CD-2012, Deathgasm Records)”

  1. odkaz bandzone u recky je na jinou kapelu 😉

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *