ASTARIUM – Nekrocosmo: Nocturnal Kali Yuga (CD-2015, Symbol of Domination Production)

Nekrocosmo Nocturnal Kali YugaS projektem ASTARIUM jsem se poprvé setkal prostřednictvím ambientního díla „Winter Growths (Part II)“, které jsem vychválil i navzdory totálnímu minimalismu. Ruský umělec SiN je jedním z těch lidí, kteří mají cit pro mrazivou a monotonní hudbu, a „nebojí se otevřeně hovořit o svých vzorech“. S pátým řadovým albem se však hlavní protagonista znovu vrací do světa hlavně blackmetalového, přestože i zde se dají vystopovat prvky ambientu, ale zároveň i doomu.

Fakt nechápu, jak to tenhle člověk dělá, ale i přes brutální minimalismus a skromné podmínky, ve kterých hudba ASTARIUM vzniká, je schopen nabídnout posluchači solidní porci undergroundového umění. Hudba dělaná na koleně, bicí automat, neuvěřitelná škála nasamplovaných zvuků, mručivý zpěv, jindy hluboký growl, jehož úkolem je jistojistě doplňovat ostatní nástroje, než překládat nějaké hluboké poselství. Textová výplň ovšem ASTARIUM rozhodně nechybí, a tak se posluchač může poměrně snadno vypravit do prostoru padajících komet a zářivých meteorů. V tomto ohledu není od věci srovnání se švýcarskou pěchotou DARKSPACE, přestože ruský čarostřelec neprodukuje až tolik nepřístupnou hudbu.

AstariumOno vlastně není vůbec těžké se do jeho sítí chytit. Metalová složka sice není až tolik promakaná, s určitostí by si zasloužila péči vycházející z lepšího studia, ovšem to, jak je produkce ASTARIUM sestavena… klobouk dolů. Sice není vůbec možné, aby se SiN měřil s vyšperkovanými projekty, praskajícími pod tíhou instrumentální vybroušenosti, ovšem i tak je kolekce plná pozoruhodných intermezz a šťavnatých pasáží. Nejdůležitější zprávou však je, že deska drží pozoruhodně pohromadě, může se pochlubit koncepční celistvostí a tradiční podzemní kulturou.

Přestože album nepůsobí navenek nikterak velkolepě (vždyť i ten striktně zelený obal je poněkud odpudivý), nabízí osmičku příjemných kompozic. Čistě undergroundový produkt sice nemá šanci oslovit širší spektrum posluchačů, avšak místo na slunci si zaslouží. Pokud preferujete metalovou hudbu rozvážného a intimního charakteru, kde se nehraje na bombastičnost a zvukovou naleštěnost, určitě si zkuste vyposlechnout nějakou tu položku z diskografie ASTARIUM. Ta se začíná obdivuhodně zaplňovat.

ALL

http://astarium.bandcamp.com/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *