ANOTHER MESSIAH-Dark Dreams, My Child (CD-2005, Selfrealization)

Sakra, tohle je tedy debut jako hrom! Mladá holandská formace vyvrhla na světlo své první album „Dark Dreams, My Child“, na kterém si určitě pošmáknou milovníci temného doom metalu. ANOTHER MESSIAH však nijak nelpí na pomalosti a uspávacím tempu. Naopak se snaží hledat nové cesty, které by jejich doom metalový základ zpestřily. A to se jim daří opravdu výtečně! V jejich tvorbě najdete jak prvky death metalu, alternativní hudby a rovněž něco málo gotiky. Kapela však sází také na houpavé „hardcoreové“ houpačky, což velmi připomíná jejich krajany ORPHANAGE. Příkladem budiž skladba „And Now I Will“. Někdy se mi také vybaví spojitost s našimi SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY.

Také ANOTHER MESSIAH se vydali cestou progresivity, a proto je v každé skladbě neskutečný počet kudrlinek, překotných kotrmelců a přitom deska nějakou zázračnou silou drží stále pohromadě. Další pastvou pro uši je skvělý vokál frontmana Robbieho. Bez obtíží zvládá jak brutální growling, tak také čisté hluboké nápěvy. Nejprve jsem měl pocit, že jemnější hlas je dílem jednoho z jeho kolegů, ale v bookletu jsou všechny zpěvy určeny výhradně jedné osobě, takže mi nezbývá nic jiného, než dostupným zdrojům věřit. Daleko větší záhadou mi byl hudební nástroj, prostupující především melancholické části vybraných skladeb. Marně jsem si lámal hlavu a skoro se domníval, že za všechny ty působivé rozvláčné plochy mohou klávesy. Omyl! Kapela používá hoboj! Tedy, lépe řečeno, samotný vokalista! Na tomto místě se přiznávám, že se s tímto hudebním nástrojem setkávám v metalové hudbě patrně poprvé (alespoň se mi tedy nevybavuje kapela, která by tento melancholický prostředek využívala). Výsledek je vskutku nevšední a skvěle do celého konceptu zapadá. Hoboj tvorbu kapely neuvěřitelně obohatil. Nejpovedenější kousky? Důraznou „And Now I Will“ už jsem zmínil v úvodu. Podobný rukopis je cítit u další tvrdé skladby „She Softly Stars To Cry“.

Jednoznačným prezentačním hitem je balada „I Never Noticed“, připomínající anathemovské album „Alternative 4“. Je to zkrátka písnička s neuvěřitelnou aurou. Ještě více baladická je však závěrečná „The Queen Bee“ s opravdu zajímavým a nevšedním koncem, připomínající uvadající zvuk flašinetu. Hned poté máte pocit, že se vám začíná zamotávat kazetová páska. Zvuk se začne zpomalovat a z beden vychází šílené zvuky… a když už jsem u toho zvuku, tak ten je opravdu výborný. Jako kdyby vás neustále obklopoval nějaký neviditelný opar tajemnosti. Album „Dark Dreams, My Child“ se mimořádně povedlo a mě těší o to víc, že je od kapely, která teprve vplouvá do metalového oceánu.

Zároveň je to jen důkaz toho, že doom metalová studna ještě úplně nevyschla. Podobné pocity jsem měl např. u poslechu alba „The Pale Haunt Departure“ od NOVEMBERS DOOM. ANOTHER MESSIAH však řadím přece jen ještě o něco výš. Jejich debut neztrácí na intenzitě ani po několikanásobném poslechu a upřímně mohu potvrdit, že se mi líbí čím dál tím víc. Znamenité dílo!

ALL

http://www.myspace.com/anothermessiah

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *