ALEŠ BRICHTA – Trpíme rádobydemokratickým pokrytectvím

CzechV hlavě se mi motalo hned několik myšlenek, ze kterých postupně vyvstaly i tyto otázky. Na Rumzinu byste jen stěží našli témata, která by se dotýkala politiky, a přestože by si Aleš Brichta raději vyprávěl o rock´n´rollu, odpověděl mi na sérii spíše nepopulárních dotazů. O hudbě pak třeba v lepších časech…

Když jste po roce 1989 mohl s ARAKAINEM v klidu začít vystupovat bez hrozby zákazů, co to pro vás osobně znamenalo? Přemýšlel jste už v této době o tom, jak by se zhruba mohla naše společnost vyvíjet?
Všechno vypadalo v zářivých barvách, jenže střet s realitou vypadal jinak. Spousta negativních věcí zůstala a nové se přidaly. Přesto to byla velká úleva. Ale když vidím dnešní situaci, mám pocit, že jsme zase zpátky v totalitě, jenom jinak pokřivené.

Někteří lidé se během života drží pevně svých zásad, ze kterých nehodlají nikdy ustoupit. Jak je to v tomto ohledu u vás? Jak moc se v čase měnily vaše názory, případně i postoje k určitým lidem?
Já se svých zásad držím pořád. Parchanti parchanty zůstávají pořád, jen se k nim přidávají noví a slušných lidí je pořád minimum. Já byl vždycky Klausovec a Zemana jsem neměl rád. Ale když dneska vidím ty Dienstbiery a jim podobné, tak jsem rád, že je prezidentem právě on. Je lepší vědět, co může od někoho člověk čekat, než mít falešné kamarády, kteří vám bodnou kudlu do zad.

Brichta AlešCítíte se v současné době více umělcem, nebo osobou veřejně činnou, která nemá daleko do aktivní politiky?
Já jsem muzikant a muzikantem doufám i zůstanu. S politikou nechci mít nic společného, protože bych se musel poblít nebo dát někomu pár facek.

Zhruba před rokem jste se otevřeně pustil do různých politických komentářů, ze kterých asi nejvíce vyčnívají záležitosti spojené s uprchlickou krizí. Vstoupil jste na tuto „šikmou plochu“ s jasným záměrem, anebo jste prostě jednou deklaroval svůj postoj a od toho se pak odvíjelo následující?
Já jsem jenom otevřeně vyjádřil svůj názor, za kterým si stojím. Nic víc a nic míň. To, že z toho pár bulvárních blbců dělalo něco jiného, vážně není můj problém.

Hodně aktivní jste na sociálních sítích, kde se nebojíte zapojit do jakékoliv diskuze. V čem ovšem vidíte největší plusy a mínusy těchto novodobých komunikátorů?
Plus je v tom, že se člověk dostává k informacím i mimo oficiální platformu sdělovacích prostředků, která je samozřejmě manipulovaná vládnoucí garniturou. Minus v tom, že se do debaty může zapojit opravdu každý blbec, takže je to někdy utrpení a o trollech nemá smysl mluvit vůbec.

Dlouhé roky patříte k zásadním personám rockové a metalové scény, mnohými jste dokonce označován za „otce tuzemského metalu“, ovšem nyní jste v trochu jiné pozici a mě by velice zajímalo, jestli jste díky vašim názorům ztratil kontakt s lidmi, se kterými jste třeba ještě nedávno neměl problém? Domníváte se, že současná situace v Evropě skutečně rozděluje lidi na dva nesmiřitelné tábory?
Můj názor je, že je to uměle vytvořená situace a každý soudný člověk v tom má jasno. Pánové nahoře potřebují vytvářet zástupné problémy, jinak by se všichni spojili a šli jim dát přes hubu a vypráskat je od korýtek.

Aleš Brichta_promo2V některých vašich aktuálních skladbách lze najít politických podtext, alespoň někteří kritici vám to mají za zlé… Je to podle vás dáno právě tím, že se nyní více vyjadřujete k oněm kontroverzním tématům? Když ale sáhnu do dávné minulosti, tak např. „arakainovská“ skladba „Apage Satanas“ byla tehdy namířena vůči tehdejší KDU-ČSL. Měli jste už třeba v té době nějaký problém s uvedením právě této skladby?
Spousta starších skladeb dostává časem nový rozměr. S „Apage Satanas“ jsem problém neměl, alespoň o něm nevím. Naopak mě rozesmál kamarád taxikář, který vezl zákaznici a měl to puštěné a ona dostala záchvat, že to CD prostě musí mít, ať jí ho prodá. Byla to Luxova sekretářka. 🙂

V souvislosti s bojem proti radikálnímu islámu se často hovoří o tom, že na jedné straně jsou „oni“ a na té druhé MY, evropští křesťané. V Česku ovšem organizovaných věřících stále ubývá, a dokonce jsem někde viděl článek, ve kterém bylo uvedeno, že Česko bude historicky prvním národem „bezvěrců“. Navíc mnozí Češi jsou bytostně přesvědčení, že každé náboženství=ZLO. Nejsou např. i poněkud zastydlé křesťanské hodnoty tím, čím paní Merkelová Evropu poškodila a soustavně poškozuje?
To jsou všechno kecy. Víra je v pořádku, každý v něco věříme, ale v okamžiku, kdy se stává náboženstvím, je z ní jen podvod na lidi. Radikální islám je problém, protože podle něj kdokoliv, kdo není ortodoxně věřící v Alláha, ztrácí právo na život.

Nechci se stavět do roviny totálního ateisty, ale když vezmu jen to, co jsme se učili na ZŠ, tak člověk zkrátka musí racionálně dojít k závěru, že věda vyvrátila existenci Boha. Na druhou stranu je ovšem pravdou, že lidé mohou věřit v cokoliv chtějí a já osobně s tím nemám problém. Zajímal by mě však váš názor na organizované náboženství, neboť osobně nevidím rozdíl mezi ortodoxním katolíkem a radikálním islamistou…
Už jsem vlastně odpověděl. Když se jakákoliv víra změní v náboženství, je to prostě manipulace a podvod na lidi, který se někomu hodí do krámu.

Aleš Brichta_růžeIslám rozhodně představuje pro naši společnost velkou hrozbu, ovšem i po dalších teroristických útocích, EU v podstatě jen přihlíží a nekoná. Není už samo o sobě bizarní to, že v podstatě tři lidé (teroristé) dokáží jedním činem převrátit celou Evropu naruby? Máte osobně nějaký návod (představu), kterak by se tato krize dala řešit? Ostatně spousta lidí si pokládá otázku typu: „PROČ se nic neděje!?“
Protože se to někomu prostě hodí. Normální by přece bylo, říct těm lidem, že o ně a jejich životní styl tady nikdo nestojí. Takhle jen přivoláváme nějakou náboženskou válku do Evropy.

Žijeme podle vašeho názoru opravdu v demokratické společnosti? Čím myslíte, že naše demokracie nejvíce trpí?
Já si nemyslím, že žijeme v demokracii. Naopak trpíme rádobydemokratickým pokrytectvím.

Patříte k sympatizantům Tomia Okamury, který otevřeně hovoří o tom, že by pro ČR bylo nejlepší, kdyby vystoupila z EU. Osobně však „za roh“ nevidím, takže vůbec nejsem schopen odhadnout, co všechno by to pro nás znamenalo. Domníváte se, že odchod ze společenství, by nám výrazněji prospěl?
V celkovém důsledku asi ano, protože se EU vlastně mění v Das Reich podle Hitlerových představ a nás postupně degraduje na závislou spolkovou zemi pod rozhodováním někoho jiného namísto vlastní nezávislosti.

Osobně jste mě překvapil především tím, že se v poslední době projevujete jako ryzí vlastenec, kterému nejsou cizí problémy země, ve které žije. V době „eurofederalismu“ se však slovo vlastenectví dává do souvislosti s nacionalismem, někdy dokonce i fašismem. Čemu to přisuzujete? Domníváte se, že myšlenka společné Evropy je absolutně nemožná, nebo by tahle skládanka za určitých okolností fungovat mohla?
Silná Evropa se nikomu nehodí do krámu, zvláště pak Američanům. Stačilo, aby se objevily tendence obchodovat ropu v eurech místo dolaru a mohli vyletět z kůže. Představy funkčního multikulturalismu se ukazují v praxi jako čirá utopie a tlaky některých zájmových skupin prostě Evropu  rozpráší. Ta situace je bohužel neudržitelná.

A.BrichtaSpolečnost nerozdělují jen názory na uprchlickou krizi, ale i osoba prezidenta Zemana. Osobně nepatřím k jeho obdivovatelům, ve své podstatě mě ten člověk irituje, avšak neustálé výpady na jeho osobu jsou doslova a do písmene vodou na jeho mlýn. Souhlasíte?
Zeman není členem Bilderbergu, jako třeba Schwarzenberg či Merkelová, takže nemusí dodržovat jejich program a to se samozřejmě některým nelíbí. Já nikdy nebyl jeho příznivcem, ale za současné situace můžeme být moc rádi, že sedí na hradě právě on a ne třeba Dienstbier.

Měli bychom jako Česká republika zasahovat do národnostních obyčejů a zvyklostí jiných států, jež se třeba neslučují s naším přesvědčením a představami o demokracii? Nemám teď na mysli pouze to, co se dělo kolem Tibetu, ale třeba mě napadá takové Bělorusko… Je podle vás vůbec možné, aby v těchto kulturně odlišných zemích, byť nejsou tak daleko, byla ze dne na den funkční demokracie západního střihu?
Nic horšího by je nemohlo potkat. Jakékoliv zásahy do vnitřní politiky nepřinesou nic dobrého. Podívejte se na „humanitární bombardování“ bývalé Jugoslávie nebo na Kosovo. To byla prostě prasárna. Já zastávám zásadu „žít a nechat žít“.

Spousta známých osobností na sociálních sítích zbrojí proti komunismu a socialismu, přičemž EU v podstatě funguje na socialistických principech. Hrozí však podle vás skutečná rudá revoluce? Při pohledu na dinosaury z KSČM, kteří se dobře přizpůsobili systému a vlastně se zřekli i svých primárních ideí, mi to přijde jako docela legrační představa…
Utopický socialismus a levičácký neomarxismus je ideovou studnou současných „sluníčkářů“. Odtud hrozí největší nebezpečí, které si ani oni sami většinou neuvědomují.

A_Brichta_promoA závěrem znovu trochu k hudbě. Nedávno mi jeden fanoušek PRAŽSKÉHO VÝBĚRU povídal, že Michaela Kocába už nemůže ani slyšet, že už si ani tu svou „Straku“ kvůli němu nepustí. 🙂 Už jste se setkal s něčím podobným v souvislosti s vaší osobou? Máte třeba vy sám problém s poslechem skupiny, jejíž hudba je skvělá, ale v důsledku antipatie k dotyčným ji odmítáte?
Proboha proč? Když se mi něco líbí, tak to poslouchám, když nelíbí, tak neposlouchám. To, že s někým nesouhlasím, přece neznamená, že dělá svou práci špatně. Jestli to někdo vnímá jinak, je to jeho věc a má na to přece nárok.

Hudební média se pověšinou veřejně postavila za Lenku Dusilovou a Davida Kollera, ocenila jejich odvahu v souvislosti s jejich upřímnými názory atd. Vy jste naopak v anketě Břitva 2016 „zvítězil“ v kategorii ZKLAMÁNÍ ROKU („politicky laděné komentáře a projevy Aleše Brichty“). V čem je tedy rozdíl? Váš komentář, prosím?
Nevím o tom, že by se za ně nějaká hudební média stavěla. Ono to ostatně bylo jinak i s tím Kollerem, protože ty blafy plácal někdo z jeho managementu a nikoliv on sám. Já mám svůj názor, stojím si za ním a nebojím se ho prezentovat. Pokud to někomu vadí, nic s tím nenadělám. Mě jen dokáže rozesmát, když mi nějaký idiot napíše na Facebook, že to, že mám doma afrického ježka bělobřichého, jasně ukazuje na moje náckovství. Mám mu snad vysvětlovat, že se tak to zvířátko oficiálně jmenuje? To už bych si asi nesměl ani objednat v krámě dvacet deka cikánky, abych nebyl za rasistu. 🙂

Děkuji vám za rozhovor. Pokud máte vzkaz pro naše čtenáře, můžete ho sem přidat. Díky!
Neberte věci moc vážně. Život je jen rock´n´roll!  Bavte se muzikou, vyhýbejte srážkám s volem a nenechte si blbnout hlavu. Ono se to vždycky nějak vyvrbí. I kdybychom to nakonec museli vzít do vlastních rukou. Ahoj!

ALL

http://www.brichta.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *