ALASTOR-Noble North (CD-2007, No Colours Records)

Když black metal, tak od No Colours Records! Tohle na našem webu v současnosti platí vcelku pravidelně. Hledání nadějných spolků z celého světa je tak říkajíc klasickým koníčkem tohoto velmi produktivního labelu. Za kapelou ALASTOR se však nevydáme nikam do Tramtárie, ale hned za kopce do Rakous. Tamní metalová scéna sice nikdy nebyla tak silná jako tomu bylo a je v sousedním Německu, nicméně i u našich jižních sousedů občas najdeme velmi pozoruhodné hudební objevy. Jedním z těchto skrytých klenotů je právě kapela ALASTOR, jež může se vztyčenou hlavou reprezentovat rakouský metal. Album „Noble North“ je druhým v pořadí a přináší vskutku reprezentativní blackmetalové menu, okořeněné moderně znějícím kytarovým zvukem. Hudba ALASTOR je silně ovlivněna „severem“, některé hudební postupy sice nejsou dvakrát originální, na druhou stranu je však třeba konstatovat, že poslech tohoto alba je naprosto strhujícím zážitkem a pokud jste opravdovými fanoušky „černého kovu“, rozhodně vás toto CD nenechá chladnými. ALASTOR však nemíří pouze do „černého středu“, ale snaží se nabídnout také něco „navíc“. Tím „něco navíc“ myslím především melodické vyhrávky, jimiž jsou skladby doslova prošpikovány.

Někdy je to tedy docela slušný bigbít a dost možná by toto album mohlo sloužit jako pomůcka pro posluchače, kteří se teprve s black metalem seznamují. ALASTOR totiž nikterak nebazírují na rychlosti a už vůbec ne na ortodoxnosti. V tomto ohledu se nabízí jistá spojitost se SATYRICON (největší inspirační zdroj), ovšem s tím rozdílem, že ALASTOR přece jen více čerpají z klasické metalové podoby let osmdesátých. „Noble North“ je zkrátka hodně přístupná deska a v přísném měřítku také podbízivá. Na druhou stranu je však třeba pochválit naprosto nepřehlédnutelnou snahu o co největší profesionalizaci.ALASTOR se zřejmě nechtějí zařadit do kategorie undergroundových kapel, které sem a tam vylezou z nory, zahrozí a znovu se vrátí do svého uzavřeného světa. V promo materiálech se dokonce píše, že ALASTOR patří k úplně nejstarším rakouským kapelám, hrajícím metal. Těžko říci, jestli je tohle zrovna úspěch, když se o druhém oficiálním albu dozvídám až nyní.

Je však sympatické, že ALASTOR kráčejí svou vlastní cestou, příliš se neohlížejí a předkládají vstřícnou blackmetalovou tvář, a to bez jakéhokoliv náznaku ZLA. Póz a siláckých gest už bylo dost! ALASTOR vytvořili po všech stránkách povedené dílko, které si skutečně nezadá s nahrávkami větších a známějších kapel. Otázkou zůstává, jestli těchto pozitivních proporcí dokáží ještě v budoucnu využít. „Noble Norh“ je příjemná a ničím nenáročná deska. Příznivci kytarových melodií v black metalu, zbystřete svou pozornost!

ALL

http://free.pages.at/frost-grim/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *