AGONY

AgonyKapela AGONY hraje již nějaký ten pátek a v současnosti, po dvou demáčích, jednom miniCD a split 7″EP vydává první dlouhohrající desku. Popravdě řečeno jejich starší tvorbu moc neznám, ale „Ashes to Ashes, Dust to Dust“ je velmi zdařilé album, které stojí za nejeden poslech. Na dotazy odpovídal Mrcy.

Jak vás vlastně napadlo jméno kapely AGONY?
Tento název vznikl podle alba skupiny DESTRUCTION „Release From Agony“, které je podle mne naprosto super a tuto skupinu považuji za kult. Kromě toho ten význam tohoto slova nám naprosto sedí…

Vydáváte nový materiál „Ashes to Ashes, Dust to Dust“ – ten se točil ve dvou studiích. Mohl bys to trochu osvětlit? Podle mě je zvuk super…
Jsem rád, že se ti zvuk líbí, s odstupem času bychom celkový sound asi udělali odlišný, aby nahrávka získala ten správný drive. Točili jsme v digitálním studiu Pierot ve Valticích backlightové kytary, bicí, basu a něco málo ze sól. Druhá polovina vznikla ve studiu Mediatech v Chrudimi, které bylo ideální pro zpěvy, klávesy, housle, zbytek sól a pro následující míchání a mastering, vše pod taktovkou Václava Vlachého (producent rakouských DARKSIDE).

Výborná písnička je cover od Status Quo. Čí byl ten dobrý nápad? Jaký máte vůbec vztah k muzice Status Quo a jim podobných kapel?
Uskutečnit zrovna tento cover vypadl z nás všech. Ten song je super jak po textové tak i po hudební stránce. Dlouho jsme přemýšleli, který song bude nejideálnější a jasně jsme se shodli na „In The Army Now“. Já osobně jsem Status Quo poslouchal v mládí z kotoučáku a jeden vinyl mám doma, prostě starý rockový pecky a bandy jsou super, i když nyní už poslouchám něco úplně jiného.

Velmi dobré se mi zdají ty úderné houslové kreace – budete v nich pokračovat? (Tím myslím nejen studiově) A co zpěvačka Dáša? Neuvažujete o jejím větším vytížení?
Díky za kompliment, vyřídím ho Kamilovi. S houslemi jsme skoro už nepočítali na albu Ashes…, ale Kamil si udělal čas a vyšlo to myslím OK. Co se týče další spolupráce, tak je to dost těžký. Kamil má svou kapelu a ta mu zabere dost času, koncertní spolupráce není možná, tak ani nevíme, jak to bude s novým materiálem. Spolupráce s Dášou skončila posledním albem a nyní máme zpěvačku novou. Jak moc bude ženských vokálů na novém materiálu se zatím neodvažuji říct, ale více jich bude určitě než na albu Ashes…

Skladbu „Black Velvet“ jste vydali jako split s kapelou FORGOTTEN SILENCE. Je to vaše oblíbená skladba? Jak si ceníte tohoto splitu?
Začnu druhou polovinou otázky, splitu s Forgotten Silence (Hi Krusty & Chrobis) si ceníme hodně, splnil se nám velkej sen mít v diskografii vinyl. Black Velvet byl natočen pro split s F.S.. Split ale vyšel v limitované edici a tak jsme se rozhodli ho nahrát ještě jednou na naše první dlouhohrající album.

agony3Máte celkem dobrý motiv obalu, ale proč jste neuvedli kontaktní adresu? A co texty? (Mám k dispozici MC verzi.)
Omlouvám se ti a všem, kteří vlastní MC verzi bez textů, opět jeden z problémů vydání, kdy do dnešního dne ne naší vinou nemáme textbooky ke kazetám, které obsahovaly veškeré další věci jako adresy atd. Jelikož už ani nepočítáme s tím, že někdy budou, Martin (keys) vyrobil textbooky sám a jeden ti přikládám. Nyní jsou již k dostání kazety kompletní. Motiv a grafickou úpravu obalu vymyslel Marcel Musil s bandovým grafikem Martinem a jsme s jeho prací spokojeni.

Ještě co se týče textů, tak by mě docela zajímalo, o čem je například Trilogie Zkázy (Trilogy of Doom) a její jednotlivé části.
Trilogy of Doom je rozdělena na intro a tři na sebe navazující části: Kapitola krve, Kapitola osudu (o sudu?) a Kapitola spasení. V celku je to celé dialog se smrtí, ale úsudek nechám po přečtení textů jen na tobě.

Co vaše předchozí tvorba? Jak vidíš všechny vaše díla s odstupem času?
Co se týče všech předchozích počinů, tak vyjadřovaly jak naše pocity, tak i naše hudební a hráčské schopnosti té doby a pomalu rýsovaly celkový sound styl AGONY. Výjimku snad tvoří jen nulté demo Face Of Death, které bylo žánrově čistý trash. Ostatní nahrávky se nesly již ve znamení doom-deathu a tak by to mělo být i v budoucnu, každopádně kašleme na škatulkování stylů…

Bohužel nevím, o čem jsou vaše texty, ale o čem by podle tebe měly být dobré texty? A o čem jsou ty vaše?
Hm, dost těžká otázka, podle mne jsou pouze texty dobré a špatné a nemusí záležet na nápadu, někdo dokáže z hovna napsat suprový text k zamyšlení a někdo dokáže špičkové téma proměnit v kurevský klišé. Pro naši muziku jsou texty 50% songu, jaké jsou posuď sám, ale jsou o všem ze života. Pokud mluvím za sebe, jsou to převážně vzpomínky, zážitky, které si člověk chce uchovat navždy, pokud si z nich vezme něco posluchač a najde v nich to své, je jen a jen dobře.

agonyOslovilo tě v poslední době něco natolik, že bys nám to doporučil?
Snad poslední DIMMU BORGIR, CREMATORY no a pak double CD DESTRUCTION the best songs, kde je pár live songů, zkrátka starý dobrý trash.

Myslíš, že má česká kapela reálnou šanci se prosadit i v zahraničí? Dejme tomu na úroveň CREMATORY.
Šanci určitě má, jak ale reálnou a jak dlouho to trvá, to už je druhá otázka, na to se zeptej takových šílenců jako jsou FORGOTTEN SILENCE… Podle mě to bude dlouhá doba, než si smázneme vizitku shitových postkomunistických států, kdy o ně bude zájem, je to ale strašná dřina… a zároveň krásnej sen.

Co pro vás znamená koncert? Kolik jste jich asi odehráli do konce roku 1999?
V nynější sestavě jsme odehráli něco kolem padesáti koncertů. Live show neustále zdokonalujeme, aby přesně odrážela pocity i nálady naší hudby. Koncert pro nás je něco nesmírně důležitého, nedokázali bychom si hrát jenom sami pro sebe, občas to prostě musí jít z nás a koncert je hned po studiu to nejlepší na celým hraní.

Díky moc, pokud chceš něco sdělit, tak prosím…
Díky moc, Marku, za rozhovor, za support pro AGONY, přeju ti hodně spokojených čtenářů a mnoho dalších čísel R.U.M. zine, každopádně
S T A Y   I N   A G O N Y   F O R E V E R ! ! !

MarduK

Band contact: Mrcy, P.O.Box 666, 380 01 Dačice
e-mail: agony@email.cz
web: http://agony.homepage.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *