ABBEY OV THELEMA – A Fragment Ov The Great Work (CD-2011, Sonic Temple Records)

V dnešní době může vzniknout pozoruhodný materiál v podstatě kdekoliv a především v jakýchkoli podmínkách. Příkladem budiž i projekt ABBEY OV THELEMA, jež založili dva slovenští nadšenci, jmenovitě se jedná o Vilosofa a Delgrasta, kteří prostřednictvím chválihodně připraveného konceptu, vytvořili debutové album „A Fragment Ov The Great Work“ a s plnou parádou ho předhodili undergroundové veřejnosti. Pokud pomineme jistý punc nepůvodnosti i s ohledem na taktické zamaskování, máme co dělat s poměrně kvalitními symfonickými black metal kompozicemi, jejichž struktura je velice variabilní a do jisté míry až přetechnizovaná. Někdy mám pocit, že si chalani uřízli až příliš velký krajíc a snaží se být tam, kde ještě jaksi nejsou, anebo jim to zkrátka a dobře (zatím) nedovolují podmínky. Na druhou stranu je ovšem mnohem jednodušší vybrat si snadnější cestu k úspěchu, což ABBEY OV THELEMA podle všeho razantně odmítli.

Hudebně i tématicky se kapela (lépe řečeno projekt) rozhodli pro takřka nepřetavitelný rauš a pokud je album věnováno legendárnímu Fridrichu Nietzschemu, který se paradoxně do přehodnocení všech hodnot také pekelně zamotal, nebude od věci, když i na tomto místě zmíním taktéž instrumentální „přehnanost“, jakožto nejzásadnější negativum. Desce se totiž dostalo skutečně precizně nastavené atmosféry, ovšem nelze si ji úplně dostatečně vychutnat. Některé úseky skladeb doslova volají po zklidnění a „položení se“ do úvah, ovšem na místo toho přijde hrubá síla v podobě black metalové kadence. Mé dojmy jsou po několikanásobném poslechu opravdu zvláštní, jelikož tu jsou momenty vybízející takřka k euforii, ty druhotné mi zas evokují soutěž typu „podívejte, co všechno už umíme“. Obdobným vzorcem jsou pohříchu poslepovány všechny zastoupené skladby, ačkoliv lepší výjimky se samozřejmě najdou. Track nazvaný „9th April 1904 – The Day Ov Hadit“ je okořeněný čistým vokálem… a hle, funguje to! Pokud se dvojice hudebníků v budoucnosti zbaví zavedených klišé (jako to třeba v minulosti učinili ETHEREAL PANDEMONIUM na desce „jesus.christ@hell.com, která je dodnes v rámci svého žánru plackou doposud nepřekonanou), budeme si moci vychutnat ještě lepší skladby, než je např. „Unearthly Theophagia ov a Nonexistent Deity“, obsahující delikatesní ambientní vsuvku, kulminující stylovým fade outem.

Možná si nyní říkáte, že jsem na projekt, jež funguje bezmála tři roky zbytečně přísný. Ale proč ne? Vždyť právě u ABBEY OV THELEMA vidím slušný potenciál k tomu, aby hned další nahrávka byla ještě šťavnatější. Na druhou stranu již nyní lze konstatovat, že i přes mé výhrady by si tento matroš rozhodně zasloužil alespoň minimální přízeň posluchačů. Jakože některá dílka ze západu je lepší přehlížet, tak CD „A Fragment Ov The Great Work“ má rozhodně něco do sebe. Příznivci avantgardního black metalu se spoustou výtečných klávesových prostupů, emotivních varhan, nechť vůbec neváhají. Třeba vám ta mnou kritizovaná divokost vadit vůbec nebude. Jméno ABBEY OV THELEMA je dobré si zapamatovat…

ALL

http://bandzone.cz/abbeyovthelema

http://www.abbeyovthelema.com/

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *