UNCLEAN – Tam kdesi v hlubinách (MC-1993)

UNCLEAN povstal z temnot v průběhu roku 1993. Začalo se makat na přípravě mystického a tajemného materiálu, který sídlil v duších a srdcích UNCLEAN. Po dvou letech zkoušení a koncertování vešel UNCLEAN plný očekávání do studia. Vznikl zlomový materiál „Tam kdesi v hlubinách“. Obal na toto demo ztvárnil akademický malíř Jiří Lhota (dlouholetý přítel kapely, pro kapelu FLESHLESS tvoří obaly dodnes). Po rozprodání a rozdání dema (1 000 ks) dostal UNCLEAN nabídku od českého podzemního vydavatelství Pussy God Records k vydání stejného materiálu na CD. Slovo dalo slovo a rok od vydání dema vychází „Tam kdesi v hlubinách“ jako půlka na CD splitu spolu s vynikající kapelou SORATH (jejich půlka nese název „Matache Chavala“)…

…tolik něco málo z biografie black metalové legendy, jež na počátku devadesátých let vytvořila prvotřídní kazetu „Tam kdesi v hlubinách“. V době, kdy MASTER’S HAMMER ještě nepatřili k legendám a víceméně se na ně zapomnělo, převzali ústečtí otěže a v obdobných stylových odstínech vytvořili své první hudební kousky. Když jsem si před dlouhými roky tuhle kazetu objednal, nemohl jsem z ní spustit oči. Přebal totiž vypadal na tu dobu opravdu fantasticky, nemluvě o grafickém zpracování. Obdobně luxusním kabátkem se do té doby většina kapel prezentovat zkrátka a jednoduše nemohla. Vrcholem všeho krásného a rouhavého byla však také nálepka loga, umístěná přímo na krabičce. Lepší atmosféru si snad fanoušek před samotným puštěním nemohl přát. UNCLEAN se nikdy netajili k lásce k Panu Nejvyššímu Nejčernějšímu a pro své ovečky zkrátka dělali co bylo v jejich silách. „Texty dělá Abbé a ten se furt hrabe v knihách o satanismu, magii, okultismu a čarodějnictví. Odtud vtéká temný pramen nápadů do našich textů. Všeobecně se dá říct, že satanismus je naší životní cestou. Nenávidíme uplakanou křesťanskou víru, jsme jejím protipólem“.

Úvodní skladbou dema je skladba „Půlnoční hlasy“, jež představuje formaci jako démonicky uhrančivou. Rozhodně se nedá tvrdit, že by UNCLEAN masírovali posluchače severským black metal, ten se k nám teprve dostával (MANIAC BUTCHER, SORATH) a možná i proto lze „Tam kdesi v hlubinách“ považovat za dílko skutečně osobité, a to i s odstupem let. Zajímavé ovšem je, že právě skandinávské kapely byly pro UNCLEAN největšími vzory. „Rádi si poslechneme drsný, vraždící, mrazivý sound DARK THRONE, BURZUM, IMMORTAL, EMPEROR atd., stejně jako krále jihu ROTTING CHRIST. Své si najdeme u SAMAEL, CRADLE OF FILTH a nového belgického inferna ENTHRONED!“ Poznávacím znakem souboru se od prvních minut na scéně stala luciferiálně ozvučená bicí souprava, jež dodala skladbám společně se zastrčenými klávesami naprosto nezastupitelnou atmosféru. Neméně fenomenálním prvkem tvorby UNCLEAN se však stal znamenitý vokální přednes Abbého, který si dával na českých textech notně záležet a v podstatě tak deklaroval, že i „slovo Satanovo“ má pro kapelu zásadní význam. Pokud se začátkem let devadesátých spousta formací snažila přejít k anglickým textům, Abbé to zavrhl. „Ne, angličtinu nikdy do tvorby UNCLEAN nevpustíme. Čeština nám k vyjadřování maximálně vyhovuje a není nic pekelnějšího, než když fans zpívají naše songy s námi.“ A opravdu, stačí si jen vzpomenout na unikátní finále největší hitovky „Kainův chrám“ a už se chlupy ježí. „…to já jsem tesal kříž/ to já jsem hřeby drtil tvé kosti/to já jsme plet trnovou korunu/ to já jsem se narodil pro tvoji smrt! …Nazaretský!“ Pokud mě paměť neklame, tak právě v této době byli UNCLEAN pozitivně přijati i těmi posluchači, jež black metal v lásce neměli. Ústečtí Satanášové zkrátka uměli do své hudby přenést cosi nepopsatelně uhrančivého, přičemž již výše zmíněna gradace kompozic se stala stěžejním nástrojem sloužícím k upoutání pozornosti: „já viděl plakat Panu Marii pod křížem vzpínajíc ruce k nebi…“ (skladba „Křížová cesta“). I přes jistou „přebustrovanost“, která paradoxně ještě více napomáhá intenzitě nahrávky (když zavřete oči, začnete poslouchat, zjistíte, že PEKLO kole vás opravdu existuje), lze tuto kazetu označit jako zvukově zdařilou. Je ovšem pochopitelné, že současným měřítkům konkurovat rozhodně nemůže. Mnohem více se proto čekalo od legitimního alba „Ten, který se vyhýbá světlu“, ovšem nechvalně proslulé „ztlumení“ nahrávky udělalo z jinak zdařilého počinu oslavu bez fanfár.

V „Kazetománii se prozatím objevily spolky, které již dávno neexistují a paradoxně UNCLEAN jsou zatím jedinou výjimkou. Kapela se dokonce vytasila s tvrzení, že hodlá dokončit „černou trilogii“ opusem „Satane, oruduj za nás“, ovšem pokud mě zdroje internetu neklamou, tak z původních členů kapely zbyl pouze a jen aktivista Lord Unclean, na jehož bedrech současný UNCELAN asi nejvíce stojí. Trochu se obávám toho, že bez Abbého to už nikdy nebude ono…ale třeba se pletu. Závěrem mi pak dovolte ještě zmínit jednu osobu, jež byla s naší tehdejší black jedničkou pevně spjata. Začnu ovšem oklikou. Vzpomínáte si na absolutně bombastický fanzine DARKNESS ACTUAL? Právě tento plátek na svých bedrech hýčkal jistý Petr Homolka, zarytý UG maniak a především manager UNCLEAN v dobách největší slávy. I díky němu měli „nečistí“ na scéně skvělou pozici…

Sestava: Abbé – vokály, Lord Uncleans – kytara, Bális – basa, Martin – bicí,

Zdroj – Minas Tirith zine

ALL

http://bandzone.cz/unclean666

2 thoughts on “UNCLEAN – Tam kdesi v hlubinách (MC-1993)”

  1. Dovolil bych si oponovat autorovi článku. Již v té době platili Master’s Hammer za legendu a právě kvůli spojitosti v tympánech měli Unclean (ať právem či neprávem) nálepku jejich napodobitelů.

  2. Ahoj, díky za názor…nicméně s ním nesouhlasím. MASTER’S HAMMER určitě uznávaní byli, ovšem statut legend bych jim přece jen v oné době ještě nepřisuzoval…(to až po rozpadu se k jejich odkazu začal hlásit kde kdo)…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *