SECTOR X, PHONETIX – 1.11. 2002 – Rock Café Praha

sectorxlive1Po několika odložených koncertech (nejprve zápal plic vokalisty Jana Bergmanna a poté ničivé povodně) se konečně SECTOR X dočkali pokračování živé prezentace, kterému už nemohlo nic zabránit ( byť Zoran Stehlík vymýšlel den před tím na Radiu 1 další možné skopičinky spojené s nekonáním akce, které by mohly mít spojitost se „Svátkem mrtvých“ Ovšem tentokráte všechno klaplo.Začátek byl naplánován na dvacátou hodinu, ale jak bývá v RC zvykem, začalo se mnohem později. Úlohy předskokanů se ujali elektro-popisté PHONETIX, kteří zněli jako takový mix mezi DEPECHE MODE a našimi OCEÁN. Kapela na mě působila jako takové ticho před bouří. Celkem příjemně se jejich hudba poslouchala, postupem času už ale začínala silně nudit, protože jednotlivé skladby se slévaly v jeden velký chuchvalec a tak jsem si během jejich setu nechtěně zívl…ale mám pocit, že svého úkolu se PHONETIX zhostili obstojně.

Na hlavní aktéry večera se nemuselo dlouho čekat. Bez otálení do potemnělého sálu vstoupily tři postavy zahalené dlouhými kabáty a za podpory červených světel zní první tóny skladby „Prázdnej dům“ ,která svým gotickým nádechem působila dosti depresivně. Vypadalo to jako když jsem se rázem ocitl na nějaké černé mši. Poté však Jan Bergmann odhazuje kabát a spouští hitovku „Divná hra“ , při které začínají naplno působit jeho pohybové kreace. Velice zajímavou věcičkou je plátno kapely umístěné na stěně za hrající kapelou.. Tvoří ho totiž velká pavučina a při tom masakru stroboskopů, poskakující vokalista připomíná pavouka chyceného do vlastní sítě. Nevím, zda si téhle „vychytávky“ někdo všiml. Pokud ano, měl tak zážitek o něco bohatší. Ono vůbec všichni „Sectoři“ vypadali velice impozantně. Martin Jandourek s naježenými vlasy připomínal kytaristu z nějaké jiné planety a sampler David upoutal blikající elektrodou. Nasazení kapely podporoval ještě velice kvalitní zvuk a stejně jako před nedávnem u VANESSY byl slyšet téměř sextorxlivekaždý detail. Mimo již vzpomínaných skladeb kapela z počátku vsadila na novější kousky, což jsem kvitoval s povděkem. Takový „Reincarnator“ nebo „Muž ze zlata“ byl nářez o kterém většina metalových kapel může jen snít. Asi tak v polovině vystoupení jsem přece jen čekal nějaké mírnější uklidnění, ovšem kapela brala RC útokem a tak se tenhle kultuvní stánek chvěl v základech. Závěrečný blok však byl pro mne překvapením největším. Na řadu totiž přišly starší songy „Fire“ a „Lady Blood“, které jsou více hozeny do psychedelična a EBM, ovšem živě působily ještě o mnoho lépe a dokonce bych řekl, že patřily k vůbec nejlepším. Zněly totiž absolutně agresivně a za podpory kytary to byl neskutečný mazec. Pokud lidé v úvodu spíše jen přihlíželi, konec patřil nespoutaným pohybovým orgiím, které tvořili jak „holky od techna“ tak tvrdému kovu naklonění příznivci a tak byl pod podiem k vidění docela zajímavý kolorit. Závěr večera tvořila dvojice přídavků a to „Divná hra“ a „Bílej den“, které zazněly podruhé. Doufejme, že se SECTOR X na pódiová prkna brzy vrátí a že tuhle velice nadějnou sestavičku budeme moci zase brzy vidět.

http://bandzone.cz/sectorx

ALL

4 thoughts on “SECTOR X, PHONETIX – 1.11. 2002 – Rock Café Praha”

  1. Jo,Jo, je to velka skoda, ze tahle kapela uz nehraje. Pokazde to rockafe praskalo ve svech a ja se na nich vzdycky uplne uvaril. Ta energie byla fakt vrazedna. Musim uznat ze meli vzdycky super zvuk. Dneska na takovou kapelu uz u nas asi nenarazim, mozna ze to bude asi tim, ze jsem o 10 let starsi a vnimam to uz jinak. Vanessa se sice zase vratila do stare sestavy ale me to nijak zvlast uz nebere. Stara byla o hodne lepsi.
    Cus vsem.

  2. Máš recht, ovšem nová Vanessa je opravdu povedené, určitě tomu dej ještě šanci! Jinak ještě k tomu SECTORU X. Kytarista Martin uvažoval o tom (společně s Matějem Lipským), že by udělali takový projekt, který by se jmenoval SECTOR Y, kde by zřejmě předělali skladby od původního Sectoru…no uvidíme, mají toho hodně, hoši.. 🙂

  3. SECTOR X byl skvělej..škoda, že už nehrají

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *