SATOR MARTE – Za zdmi (CD – 2010, Naga productions)

V kaslíku balíček, áá nový přírůstek od vydavatelství Naga, říkám si. Co pak to asi bude? Z balíčku vyndavám CD, které je úplně tmavé! To vypadá jako „černé album“ od METALLICY? Tedy, to je něco! SATOR MARTE vydali druhé album a buďme upřímní, horší cover si snad ani vybrat nemohli. „Borci, takto jste to skutečně zamýšleli?“ Naštěstí obal – nerovná se hudba. SATOR MARTE vytvořili kolekci nabušených, technicky vyzrálých skladeb, pod jejichž slupkou se nachází plno variabilních úseků. Je zajímavé, že se kapela nezříká klasických black metalových postupů, ale zároveň do své tvorby přináší závan novátorství, kterým se prezentují současné avantgardně vzhlážející blackové spolky. SATOR MARTE sice neexperimentují, možná ani netouží po skladbách plných zvratů, nicméně zvukově se zařazují do kategorie „moderně“ znějících formací. Deska skutečně „hraje“, všechny nástroje jsou naprosto čitelné, velmi doporučuji vyposlechnout album v kvalitních sluchátkách. Kdyby se z úst vokalisty Nava nelinula česká slova, vůbec bych si nemyslel, že poslouchám českou kapelu. Bravo!

SATOR MARTE mají jak se říká z hůry dáno. Umějí totiž do skladeb naroubovat fascinující/ gradující motivy, jenž každou ze skladeb povyšují. Např. skladba „Koroze“ je naprosto jedinečná, prolíná se v ní několik zajímavých kytarových rovin, dokonce zde cítím určitý závan black’n rollu. A proč také ne? Je jen škoda, že těchto momentů není v hudbě kapely více, ale i tak je na albu „Za zdmi“ co poslouchat. Těžko ovšem říci, jestli se chtějí SATOR MARTE držet právě při oné „zdi“, a nebo všechno co v nich je, rozbalí na desce příští. Z toho, co je na desce ke slyšení, mohu prozatím konstatovat jediné. Kapela se pevně drží black metalových otěží a tu a tam si zalaškuje s nějakým tím nestardatním postupem.

„Za zdmi“ je kompaktní album s chytlavými skladbami, které se vám vrejí do paměti v podstatě okamžitě. A nejen hudbou. Osobitou formu vyjádření nabízejí i texty, jejichž poselství se ve větší míře opírá o lidské vědomí. „Postav se, vyjdi ven do bouře/přetrhej řetězy, odhoď je/ cítíš pulz a jak srdce bubnuje/odemkni tu bránu ke svobodě“ skladba „Řetězy“ – jeden z nejlepších tracků vůbec). SATOR MARTE mají hodně dobře našlápnuto! Jsem skutečně velmi zvědav na nové album, jenž rozhodne o mnohém!

ALL

http://www.satormarte.wz.cz/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *