LUNATIC GODS

LUNATIC GODS dnes už patří mezi legendární metalové spolky. Časy se mění, lidé stárnou, děti rostou, ale Hirax a spol. stále táhnou tu samou káru jako tomu bylo na začátku devadesátých let, kdy metalová scéna byla v absolutním rozpuku. A právě s Hiraxem jsem vedl tento tématicky košatý rozhovor, který potěší nejen fanoušky metalu, ale také příznivce jeho literárních děl.

Ahoj Hiraxi! Na úvod mě napadá přímá otázka: co nového u LUNATIC GODS? Kdy se mohou fanoušci těšit na nové album? Bude nové tvorba navazovat na předchozí desku „Ante Portas“, a nebo se vrhnete do úplně jiných vývojových rybníčků ?
Materiál na nový album pôjdeme nahrávať koncom roka, prípadne na jar 2011. Nie, chystaný album nebude nadväzovať na Ante Portas. Bude sa jednať o album, který môžeme rozdeliť na tri celky: klasický LUNATIC GODS, teda experimentálny mix death / black metalu plus desiatky iných vplyvov až po jazz, potom slovenské ľudové piesne pretavané do „lunatic black / doom“ podoby a poslednú časť by tvorilo čisto akustické cedečko, ktoré by sa nepredávalo, ale pridávalo gratis k mojej tretej básnickej zbierke.

Na hudební scéně se pohybujete už pěknou řádku let, dá se dokonce říci, že jste všechny „konkurenty“ i přátele přežili. Jak se za ta léta změnil váš postoj k vedení či směřování kapely?
Je to čoraz vica pohodovejšie. Už sa nikam neženieme. V pokoji sa stretáváme na skušobni, tvoríme, neplánujeme. Žijeme v prítomnosti bez nejakých velkých plánov do budúcnosti. Kde-tu zahráme koncert a je nám jedno, či tam je desať alebo tristo fans. Sme radi, že tvoríme. Nielen sami sebe sme dokázali, že nám vždy išlo o tvorenie a skladanie vlastnej muziky. Tvorenie je energia, očistný rituál. Všetko ostatné je divadlo.

Patříš k hudebníkům, kteří často vzpomínají na „zlaté časy devadesátých let“, na demáčové kazety, xeroxové fanziny atd., a nebo tě obdobné sentimentální pocity vůbec nepřepadávají a raději žiješ současností?
Minule som robil rozhovor do nejakého metalového rádia. Celkom som sa smial, keď zo mňa padali vety: môj brat Hungry založil prvý slovenský metalový zin (Hungry for thrash), ako BESTIALIT (predchodca LUNATIC GODS ) sme vydali prvé lisované metalové slovenské cedečko, ako LUNATIC GODS sme ako prvá slovenská kapela vydali album u zahraničného labelu. Prešiel som tromi slovenskými metalovými časopismi, skutočne môžeme povedať, že EDITOR aj LUNATIC GODS stáli pri zrode slovenského undergroundu. Nechcem, aby to vyznelo ako chvála, ale ja na tieto časy veľmi rád spomínam. Na druhej strane, nežijem z minulosti. Moja osoba sa rozrástla do množstva oblastí, dá sa povedať, že ja už nie som ani metalista v tom pravom zmysle slova ako to mnohí vnímajú.

Zatím poslední album „Ante Portas“ se skutečně mimořádně povedlo, přijde mi jako kdyby se LUNETIC GODS definitivně vyvlekli z okovů a natočili zatím svou nejupřímnější desku (viz. třeba skvělé a hlavně časté využívání čistého vokálu). Neměli jste však už dříve chuť vytvořit takto bestiálně romantickou desku?
Hehe, my nad týmto takto nerozmýšľame. Tvoríme to, čo z nás v danom momente tečie. Keď cítime romantiku, dáme ju do skladby. Keď chceme byť zabijácky, klepeme. Žiaden kalkul, iba nárek a smiech duše pretavený do rozkmitania vzduchu. Žiadne kúzlo, ibá chémia premiešaná s fyzikou .

Pamatuji se, že mě skoro zaskočila vaše image ve stylu černá košile – růžová kravata! Máte pro nové promo fotky připravený nějaký další extravagantní vtípek?
To bol Ľubkov (druhý gitarista LUNATIC GODS) sekundový záblesk z vesmíru. Napadlo ho to a my sme to realizovali. Skvelý nápad. My nie sme veľkí divadelníci, teda žiadne fotenie v atelieroch, prezliekanie sa, špeciálne kostými… Nie, to sú pre nás umelé rekvizity. Máme radi prirodzenosť, takže LUNATIC GODS nebude mať asi nikdy svoju stálu image. Stačí muzika. Myslím, že znieme úplne ináč ako stovky iných kapiel.

Teď možná taková zvláštní otázka, ale už dlouho ji nosím v hlavě. LUNATIC GODS mi vždy přišli jako velice kultivovaná kapela, která se tak trochu držela stranou od ortodoxních výrazů či siláckých metalových gest ostatních. Jak jste třeba vycházeli s kapelami jako např. KRABATHOR, DEHYDRATED, DEMENTOR…tam toho METALOVÉHO bylo přece jen hodně, zatímco třeba ty si mi vždy připadal jako přemýšlivý člověk, který si vždy vše pečlivě rozmyslí, a pak teprve koná či něco řekne… (přiznávám, že mi to vždycky na vás (tobě) imponovalo). Ovšem jaká je skutečnost?
Už som ti asi odpovedal v predošlých vetách. Napriek tomu, že „praví metalisti“ majú radi klišé, my to tak necítime. Sme v prvom rade ľudské bytosti až potom rockeri. Čím mám viac rokov, tým viacej si uvedomujem, že všetko je márnosť. Dôležité je tvoriť a na nič sa nehrať. Aj tak sa raz na všetko zabudne.

Už dlouho se pohybuješ v kolonii metalových bezvěrců či dokonce odpůrců církve jako takové. Zajímalo by mě, jaký je tvůj současný postoj ke světovým náboženstvím a obzvláště ke křesťanství? Ptám se proto, že v tvých básních či knihách se často objevuje tématika vypovídající o „lásce k bližnímu svému“…
Ľudia to o mne vedia, že ja osobne považujem všetky církve a náboženstvá za energetických aj materiálnych parazitov. Verím v lásku, pravdu, poznanie, najvyšiu vesmírnu identitu, spojené kozmické vedomie – nazvime si to hocijako, len to nenazývajme Bohom. V mene tohto slova sa už nazabíjalo, nakradlo a napáchalo veľa nepekného a ver mi, že skutočná Láska s týmto nemá nič společného. To je ľudská špina a vypočítavosť spojená s neklesajúcim počtom nerozmýšľajúcich ovečiek v chotári. Na to, aby si meditoval (modlil sa), nepotrebuješ tretiu stranu. Nik nepôjde do pekla, všetci sme tu na učení a našim rastom rastie aj spomínaná Láska. Nech si tie církve a iné náboženské eseročky existujú, len nech nasilu nevplývajú na iné ľudské bytosti a nespájajú lásku s politikou a biznisom. Amen.

Existuje nějaká skutečnost, která ti na metalovém obecenstvu vysloveně vadí?
Nevadí mi nič. Pochopil som, prijal som. Keď sa mi nepáči NS black metal, nebudem si ho kupovať a doporučovať ho iným. Nebudem ho ani haniť, protože by som ho tak iba propagoval. Každý činí ako cíti a ja som ten posledný, kto bude niekomu niečo zakazovať.

Zajímáš se třeba o jistá specifika fanoušků LUNATIC GODS? A nebo se domníváš, že vaše publikum není nikterak výjimečné?
Hehe, nezaujímam sa o to. Našu muziku počúva široké spektrum ľudí. Nik a zároveň všetci sú výnimoční 

Vystopoval si na česko-slovenské scéně nějakou mladou kapelu, která má dle tvého soudu velkou budoucnost?
Myslím, že mená ako WAYD, DEPRESY, GALADRIEL či LUNATIC GODS sú stále zárukou kvality.

Jak moc vyprofilovala tvou osobnost hudba LUNATIC GODS? Domníváš se, že tvé působení v kapele mělo vliv na tvou následnou spisovatelskou činnost?
Určite áno. Môj osobný proces tvorenia je rovnaký, myslím ako skladať muziku a písať. Kde som skončil pri objavovaní svojho vnútra pri muzike, tam som pokračoval cez písanie a iné tvorenie vnútra (fotenie, cestovanie, varenie, hehe).

Jakou pozici mají dnes LUNATIC GODS na Slovensku? Podporuje veřejnoprávní televize (STV) obdobně zaměřené kapely jako je ta vaše?
Metal podporujú len undergroundové média, teda ziny, časáky, webové stránky, maličké metalové relácie. Komerčné média nemajú prečo púšťať metal, keď sa jedná o okrajovú záležitost. Ja neviem, kedy to už konečne rockeri pochopia. Tešme sa z toho, že ak má niečo zostnať čisté, musí to byť úprimné a nemasové. A meno LG na Slovensku? Ja to neviem posúdiť. Nielen s rockovou muzikou je na Slovensku zle. Predajnosť CD a návštěvnost koncertov je minimálna. Už sa na to ako kapela ani nepozeráme. Naše duše chcú tvoriť a hrať, tak to robia bez ohľadu na spätnú väzbu.

Nedávno jsem tě viděl v ČT, kde si ani trochu nepřipomínal „chalana z metalové bandy“. Vědí tvoji čtenáři, kde jsou tvé skutečné kořeny? To musí být někdy docela překvapení, když někdo z nich odhalí tvé hudební zaměření!?
Ja sa za nič nehanbím. Keď sa ma niekto pýta v akých kapelách hrám, posielam mu linky na bandzone, nech si to pustí. Veď žijeme v dobe demokracie. Ak sa niekomu niečo nepáči, nemusí to počúvať, čítať, zaoberať sa tým. Ja posudzujem čoraz menej. Ak niečo nie je sympatické pre moju dušu, odložím to. Ale nekritizujem, lebo viem, že dotyčná bytost to cítila tak a tak a tak to spravila podľa svojho gusta a možností.

Z úst různých umělců často slýchávám, „kultura je ve velké krizi“. Nikdo nic nečte, neposlouchá a vlastně se ani o nic nezajímá. Souhlasíš s tímto tvrzením? Počítám, že v tomto ohledu tak troch „kráčíš proti větru“… Neubírá ti toto vědomí energii?
Ja si myslím, že ľudia čítajú aj počúvajú, len sa to nedeje cez peniaze. Sťahujú z webou, čítajú cez internet. Vcelku je mi to jedno. Ak už sa pre Lunatic Gods neoplatí vylisovať 500 CD, nájdeme cestu, kde to zavesíme na net. Keď sa nám nevrátia peniaze na štúdio, možno mi spoluhráči povedia, že odmietajú financovať koníček a budem musieť hľadať riešenie. Ja si myslím, že aj knihy sa do troch rokov prestanú predávať. Amazon prišiel s tou digitálnou doštičkou, kde mají ľudia v jednom umeláku rovno 2000 kníh. Je ako je, treba to prijat a prispôsobiť sa.

Považuji tě za velice vnímavého člověka, a proto mě zajímá tvůj názor na současnou slovenskou politiku. Nedávno jsem zaslechl názor, že kdyby byl pan Fico českým politikem, celá republika by mu ležela u nohou. Jak hodnotíš situaci na Slovensku?
Ja sa o polituku nestarám. Robím jednu obrovskú revolúciu. V sebe samom. Tým zmením svet.

Hodně mě překvapil váš nový vlastenecký zákon. Přiznám se, že si to v Čechách vůbec nedokážu představit. Jaký je tvůj názor na tento právní předpis?
Žiaden. Keď cestujem, uvedomujem si ako tí komunisti v nás Čechoslovákoch zabili národnú hrdosť. Okrem iných zákutí sveta som cestoval aj po Latinskej Amerike. Napríklad domorodí obyvatelia Panamy mali všade rozvešané vlajky štátu. Skús si ty doma vyvesiť z obloku českú vlajku. Susedia sa na teba budú pozerať, že ti šibe. Náš spomínaný zákon je na smiech. Ak niečo nezobudíš v srdci člověka, všetko ostatné je umelé a zbytečné.

Co pro tebe znamená seberealizace? Dokážeš si představit, že bys už nikdy nemohl vytvářet svá hudební či literární díla? Jakou jinou dráhu by si Hirax eventuálně zvolil?
Tvorenie je môj život. Preto v poslednom čase tak rád varím. Podľa mňa si moja duša vždy nájde cestu ako sa realizovať.

Hirax hraje v kapele, píše prózu i poezii, cestopisy, fotí… tak mě tak napadá, dojde třeba někdy na filmový snímek? Uměl by sis sám sebe představit v režisérském křesle?
V poslednej dobe sa dosť pohrávam s myšlienkou napísať divadelnú hru a už sa aj ozývali nejakí ľudia okolo natočenia mojich kníh. Teraz zamýšľam na moju chystanú cestu okolo sveta zaobstarať si kameru a natočiť z toho dokument. Uvidíme čo bude.

Hudební příznivci tě často mohou vidět v roli ochotného prodavače hudebních nosičů a dalších propriet, většinou na hudebních festivalech. Kam se ty osobně nejraději vracíš? Prozraď nám nějaký zážitek, který si jako prodavač nosičů zažil? Přece jen, u vašich stánků vždy probíhá velké hemžení, jelikož některé tituly se dají sehnat zkrátka jen a jen u vás…
Minulý rok som už osobne po festivalech nechodil. Stánkovanie stojí člověka ohromnú dávku energie. Radšej sa pôjdem s priateľkou prejsť do lesa alebo si s kamarátmi sadnem na pivo ako donekonečna ľuďom vysvetľovať, nech si nekladú pivo na stôl s vystavenými vecami, že zľava sa dá spraviť iba do určitej mieri, nech nekradnú a podobne. A to nehovorím, keď začne na fesťáku pršať, xixi.

Existuje ještě nějaký speciální cíl, který s LUNATIC GODS máš? Co třeba takhle DVD 🙂 ?
Žiaden cieľ, iba cesta. Možno bude digipack, možno dvoj CD, možno básne plus gratis CD. A možno ma zajtra prejde trambus a nič nebude . Áno, tak rád sa dotýkam zakázaných vecí, teda aj vlastnej smrti .

Velice děkuji za rozhovor, měj se krásně a nechť se ti daří naplňovat své další sny a přání…
Aj ja ti ďakujem za odpovede. Teší ma, keď redaktor vie čo sa pýta a nedostávam šablónovité otázky. Ak bude mať niekto zájem o naše veci, stačí sa ozvať. Kontakty ľudia nájdu dole. Snáď na konci jedno info – práve začiatkom júna vychádza pre český trh môj román Vteřina před zbláznením (Všecho je, jak je), takže aj českí čitatelia budú mať šancu čítať v rodnom jazyku moje výplody. Buďte šťastní, Hirax.

ALL

HIRAXOVE KAPELY:

www.bandzone.cz/editor – EDITOR, Slovenská hardcore/punk/metal kapela

www.bandzone.cz/lunaticgods – LUNATIC GODS, Slovenská experimentálna metalová kapela

www.bandzone.cz/nothing – NOTHING, Slovenská rock kapela

HIRAXOVE VYDAVATEĽSTVÁ:

www.hiraxrecords.sk – HIRAX RECORDS, slovenské punk/ska/HC/alternatívne vydaveľstvo, e-shop s oblečením a doplnkami, hudobná distribúcia a e-zine

www.hromrecords.sk – HROM RECORDS, slovenské metalové vydaveľstvo, e-shop s oblečením a doplnkami, hudobná distribúcia a e-zine

www.hladohlas.sk – HLADOHLAS, slovenské knižné vydavateľstvo

HIRAXOVE PISATEĽSKÉ AKTIVITY:

www.baricak.blog.sme.sk – Hiraxov oficálny blog. Jeho úvahy, úlety, glosy, básne, cestopisy, ukážky z románov…

http://citanie.madness.sk/person-3628.php – Hiraxove „nepekné“ básne a miniatúry

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *