JEDINEČNOST NOISOVÉHO SPOLEČENSTVÍ

Před několika týdny jsem uskutečnil rozhovor s Radkem Kopelem, dnes už legendárním noisovým umělcem, který dlouhá léta obsluhoval projekt NAPALMED. Možná si pamatujete na dobu, kdy jeho „zvučárny“ vycházely na všemožných a hlavně hodně originálních nosičích, přičemž každý „vyrobený“ kousek byl něčím speciální.

V roce 2021, přestože NAPALMED již neexistují, se Radek realizuje v mnoha dalších subjektech. Tím nejznámějším jsou bezesporu EINE STUNDE MEZBAUTEN. A samozřejmě, dá se říci, že svým způsobem pokračuje i v zavedeném systému vydávání. Noisová scéna ovšem přináší ještě jednu takovou libůstku, o které mi Radek poskytl něco málo informací. Především jde o to, že milovníci noisu dokáží na tisíc procent využívat výdobytků internetu a vydávat svoje nahrávky pouze tímto způsobem. A že na tom není nic tak zvláštního? Radek vás nyní přesvědčí o opaku: „Dnes to ve světě noisu vypadá tak, že dotyční v jeden den vyhotoví nahrávku, vytvoří obal a za několik minut ji hodí na net vydavatelství z druhé strany planety. To je obrovská výhoda. I já jsem později na tenhle způsob prezentace přešel. Když mám náladu, vytáhnu instrumenty a tvořím. Pokud se mi to zdá dobré, okamžitě to pošlu do světa. Až posléze se rozhoduji, jestli konkrétní kolekci vydám i na CD.“ Přestože je noise žánrem opravdu okrajovým, rozrostla se tato scéna v celosvětovém měřítku úctyhodně. Experimentátoři, blázni, zvukoví dobrodruzi… ti všichni jdou do svých aktivit po hlavě a s neochvějnou vírou v to, že jejich produkci ocení alespoň několik „hladových krků“. Radek Kopel: „Na světě se najde spousta zajímavých experimentátorů, talentovaných lidí, ale je pochopitelně hodně těžké se k jejich produkci prosekat. Pokud se ale posluchač začne pídit, určitě mnoho zvláštního objeví.“

Ve světě noisu však mimo projektů existují i undergroundová vydavatelství, která sdružují projekty ze všech možných končin. Hodně zajímaví jsou např. Ton Doigt Dans Mon Cul Netlabel z kanadské provincie Quebec, jež mají ve své plechové garáži celou řadu šílenců. Totéž se dá ale říci i o italském subjektu Sputo Records, prostřednictvím kterého putují na internet bláznivé stopy všemožných těles. Mně osobně však hodně pobavil příspěvek amerického labelu Imploding Sounds, realizujícímu mimochodem i metalové či grindcoreové věci. Právě pro ně „vyhlukoval“ Radek Kopel track „Vašek Noizbárta“, a to pod pseudonymem _R_K_. No, vidíte, zamířil jsem do zahraničí, ale zkratkou dorazil opět do Mostu. Radek Kopel je zkrátka neskutečný válec, těch kontaktů do zahraničí má hrozně moc. Možná bychom se až divili, kde všude na světě znají právě NAPALMED. Nicméně pokud vás alespoň v tomto textu pobavil Noid Bárta, jistě vezmete zavděk i „rozhlukování smyslů“ našeho pana prezidenta („Miloš Noizeman“).

Ale pojďme ještě nyní na skok do světa. Indonésie je pro mnoho Čechů vyslovenou Tramtárií, ovšem i tam fungují bizarní vydavatelské smečky. Já zde v souvislosti s noisem mohu zmínit agilní Anonim Noise Records, kteří se mimo jiné zaměřují i na různé gore nechuťárny a hars-experimental úlety. Dozajista bizarními zálibami se prezentuje i UG firma Boiled Angel Records z ruského Saratova, k nimž se mimochodem také vetřel tímto článkem rozcloumaný nadšenec z Mostu. 😊Nicméně pod krovem Rusáka se nejde celá řada hodně zajímavých kousanců – pokud máte rádi drone/sludge věci, tak zde budete na té nejlepší adrese.

A nyní další zatáčka směrem k Radkově sluji. Někdy na konci měsíce dubna mi přišla zajímavá zpráva: „Za tenhle měsíc mi vyšlo po celém světě pětadvacet alb! A to ještě nejsem na konci.“ Myslím si, že takovou kadenci neměli ani NAPALMED v nejlepších letech. Je obdivuhodné, kterak se právě díky internetu podařilo utvořit kruh milovníků noisu, a to i s ohledem na rozličné přístupy. Zvuky ostré, řízné, koketování s elektronikou, EBM či ambientem, opětovné přibližování se k metalu a hardcoru atd. Každopádně je z čeho vybírat. I proto sem přidávám i několik zajímavých linků, které se pro někoho mohou stát vstupní branou do světa noisu.

ALL

Anonim Noise Records: https://anonim-noise.bandcamp.com/

Imploding Sounds: https://implodingsounds.bandcamp.com/

Ton Doigt Dans Mon Cul Netlabel: https://tondoigtdansmoncul.bandcamp.com/

Sputo Records: https://sputorecords.bandcamp.com/

 

 

One thought on “JEDINEČNOST NOISOVÉHO SPOLEČENSTVÍ”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *