Hrajete na živo? Vyhněte se těmto 4 chybám, které kazí zvuk!

music-music-bassMáte vlastní menší kapelu nebo jen rádi své umění předvádíte ostatním? Ať už se jedná o první nebo druhou možnost, vždy je potřeba snažit se o co nejlepší zvuk. Můžete být světovým umělcem, ale když uděláte některou z těchto 4 chyb, zvuk vašeho vystoupení nebude stát za moc.

Správný výběr činelů
Příliš těžké činely, které mají dlouhý zvuk, mohou představovat problém v případě, že je nutné zvuk sladit tak, aby se přenášel v místnosti tak akorát. Pro živou hru v kapele tedy zapomeňte na použití těžkých činelů a držte se pravidla, že rána do bubnu by měla být dvakrát tak hlasitá, než rána do činelu.

Lehké činely bývají mnohem lepší a pomáhají vytvořit příjemný zvuk. V opačném případě se nepovede všechny zvuky vyvážit a umělé zesílení zpěvu a ostatních nástrojů oproti činelům bude působit poměrně násilně.

Kytara a její kombo
Kytara ve spolupráci se zesilovačem vytváří ten typický a tolik oblíbený zvuk. Důležité je správné kombinování, ale i umístění zesilovače alespoň trochu mimo přímou osu reproduktorů. Samozřejmostí by mělo být správné nastavení basů.

Baskytara vyžaduje jiné zacházení
Tón basové kytary je o oktávu níže, než u té klasické. To vede k tomu, že ze zesilovače potřebuje více energie. Není tolik silně směrová a zvuk se rozprostírá po okolí. Díky tomu se dá velmi dobře pracovat s akustikou prostoru a vytvořit efektně působící zvuk. Baskytara  dotváří celkový zvuk a pomáhá vyplnit volné mezery v nižších tónech.

Správné používání mikrofonu
Celý efekt může zkazit i špatné použití mikrofonu. Ten by měl být držen přímo proti ústům, jinak dochází ke zkreslení basů. Důležité je volit správnou intenzitu a hlasitost vlastního zpěvu, aby nemusel být tolik zesilován a tím pádem i lehce zkreslován.

Komentáře

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>