HEDVIKA PĚNČÍKOVÁ (alias Yadzza) – exDARK GAMBALLE, PROJECT LAJKA

Ano, konečně! Po delší době můžeme u interview přivítat ženu! Možná, že samotné jméno vám nic moc neřekne, ovšem zdání může klamat. Hedvika (alias tenkrát „Yadzza) patřila dlouhou dobu k legitimním členům kapely DARK GAMBALLE a podílela se na několika zásadních nahrávkách, které okořenila především flétnou a později i zpěvem samotným. V současné době však již působí v kapele zcela jiné… (PROJECT LAJKA).

Hedviko, jak si se vlastně k metalu dostala? Znala si vůbec předtím podobnou hudbu?
Hehe…řekla bych, že jsem k tomu přišla jak „slepej k flétně….:-)) “.Váže se k tomu historka z mých studií v Kroměříži…

Tak se nám pochlub…
Tedy po gymplu jsem dva roky studovala pedagogickou nástavbu a chodila jsem do „lidušky“ hrát na flétnu. Stýkala jsem se s tamními konzervatoristy, což bylo veselé a podnětné. Tam jsem se také dostala ke dvěma stylům hudby. K jazzu a metalu. Mívala jsem ve zvyku hrát na flétnu (zobcovou) všude, pořád jsem ji měla s sebou (co kdybych si s někým zahrála?!). Tak to bylo i na koncertě ve Vyškově. Hráli tam kamarádi z Kroměříže, jela jsem pařit a pařili jsme opravdu důkladně a nakonec došlo i na hraní na flétnu, což zaslechl Jirka Sedláček a hned, co mě uviděl, řekl si….“Tý jo, co kdyby s náma hrála v kapele…“ No a oslovil mě a tak to nějak začalo s DARK GAMBALLE. Před DARK GAMBALLE jsem sjížděla folkový kapely a opisovala noty z flétnových sól a učila se je nazpaměť…

Jak si se mezi klukama vlastně cítila? Přece jen si asi na takový druh hudby nebyla až tak úplně zvyklá? Pouštěli ti třeba své starší nahrávky?
Myslíš Sex and Death?

Třeba…
No popravdě řečeno, je to velice dávno. Nevzpomínám si, že by mi toto album pouštěli. Chtěli zkoušet nové věci, každopádně jsem se cítila skvěle, protože jsem v té době byla taková divoženka :-)) a hrát v kapele byl můj sen. Ještě si teď vlastně vzpomínám, že mi na začátku „Darci“ pouštěli své druhé album „Zyezn Gamballe And The Mental World“).

Divoženka…haha, to bys měla našim čtenářům vysvětlit! Jak vlastně reagovali tvoji rodiče, když zjistili, že působíš v tvrdě metalové formaci?
Hmmm, divoženka znamená, že jsem byla jak utržená z řetězu!!! :-), a málem mě vyhodili z internátu hned první den školy, protože jsme měli přijít do půlnoci a kamarádi mě přemlouvali ať s nimi zůstanu v hospodě…No ale to bych už na intru asi nebydlela. Na dnešní poměry je to asi málo divoké, ale já do té doby bydlela s rodiči a ta náhlá svoboda byla pro mě něco nového, takže jsem si jí užívala na plný pecky. Taky nějaké to množství alkoholu a trávy proběhlo, no a pár intimních zkušeností by se též našlo..:-). A co se týče rodičů, nikdy neměli mnoho zájmu o mé hudební snahy. Byli spíše sportovně založeni, ale na CD byli zvědaví a docela se jim zamlouvalo.

Kolik nahrávek si vlastně s DARK GAMBALLE absolvovala a jak je s odstupem času hodnotíš?
Jako člen kapely jsem nahrála s klukama tři alba. „Under The Bottom, „Dark Gamballe“ a „Robotory“. „ Zmetky boží“ a „Superstar“ bylo o hostování. „Under The Bottom“ byl takový začátek, spousta nápadů, tvořivost, jiskření…“Dark Gamballe“ bylo více experimentální, více míchání žánrů, přijde mi takové veselejší a „Robotory“ zase chladnější, mechanické, strojové, nejspíš kvůli samplům. Na všech deskách byla flétna použitá do tišších pasáží jako
protiklad tvrdým riffům, nebo i na jejich podporu. Kluci vždycky mluvili o flétně jako o třešničce na dortu a o tom, že tvoří atmosféru.

To znamená, že tě ani moc nemrzelo, že na dalších albech už nefiguruješ? Jaké album z toho výčtu se ti zpětně líbí nejvíc?
Nemůžu říct, že se mi nejvíc líbí, spíš k ní mám nejblíž žánrově a je to ta druhá jmenovaná „Dark Gamballe“. Jinak mě trochu mrzelo, že kapelu opouštím, ale v době kdy k tomu došlo jsem nabyla dojmu, že už mě k hudbě DARK GAMBALLE nic nenapadá. Chtěla jsem změnu a chtěla jsem zpívat sólově. To dost dobře nešlo, takže jsem kluky v dobrém opustila a našla si jinou kapelu, což ještě nebyla PROJECT LAJKA, ve které momentálně účinkuji, ale PERMON BALET SUPERSTAR z Třebíče.

Nejprve tedy k PERMON BALET SUPERSTAR. Ten název kapely se mi velmi líbí…
Dobře tedy, PERMON BALET SUPERSTAR byla kapela alternativní, hard corová, metalová, klasické hudby. V Třebíči je velmi zvláštní ovzduší a podle toho tam také vznikají kapely..:-)) Nahrála jsem s nimi demo o třech písních, jinak jsme koncertovali živě, ne mnoho, ale rádi,
doma i v zahraničí. Hudba se tvořila jinak než v DARK GAMBALLE. Vznikala vzájemným
prolínáním všech nástrojů. Byla to cesta těžší, ale stála za výsledek.

A v návaznosti na PERMON BALET SUPERSTAR přišla poté „Lajka“?
No a pak PROJECT LAJKA. Oslovil mě kytarista Petr Hos, když jsem s PERMON BALET SUPERSTAR hráli v Moravských Budějovicích na festivalu PROTI PROUDU v roce 2005. Od metalu tedy k alternativnímu rocku či popu.

Zkus ztratit pár slov o hudbě, kterou nyní v tvé domovské kapele tvoříte? To už je zase trošku jiná hudba, že? Jinak PERMON BALET SUPERSTAR stále hrají?
PERMON BALET SUPERSTAR fungují dále. Flétnové party jsem jim nahrála a pouštějí je ze samplu. V podstatě ano, je pravda, že složitosti skládání jsem už měla v té době dosti, takže jsem se obrátila k něčemu méně náročnému a veselejšímu, což je momentálně PROJECT LAJKA Hudba Lajky je nejspíš alternativní rock.. Takové písničky s flétnou, které skládají kytarista s basistou. Já do nich vymýšlím melodie a texty.

Skvělé! Nyní bych se ještě vrátil k DARK GAMBALLE. Nedávno jsi s klukama odehrála koncert, při kterém bylo natáčeno jejich první DVD. Jaké z něho máš pocity a jak se ti vlastně celý večer líbil? (Nemáš náhodu zprávy o tom, kterak koncert z hlediska natáčení nakonec dopadl?)
Večer byl bezvadný, pocity jednoznačně pozitivní. Hrálo se mi dobře i po letech! Audio je vynikající (říká Tomáš alias Robotom) a ostatní je ještě ve střižně.

Co v poslední době nejvíce posloucháš? Prozraď třeba své stálé oblíbence….
V poslední době jsem si oblíbila Norah Jones a Vlastislava Matouška (hráč na shakuhachi). Ke stálým oblíbencům patří FAITH NO MORE a všechny další projekty Mike Pattona. Dále pak třeba YOUNG GODS, DIE HAPPY, Miles Davis…

Tak na projektech Mika Pattona se rozhodně shodneme! Čtenářům však ještě prozradím, že jsi povoláním učitelka českého jazyka na ZŠ. Vědí žáčkové o tvých hudebních aktivitách? Jak bys obecně zhodnotila současnou mládež? V čem vidíš největší rozdíly oproti našim ročníkům?
Děti vědí, že jejich úča je zpěvule, protože jsem jim v rámci hudební výchovy, kterou je také učím, pouštěla naši desku a líbilo se jim to velice. Byly na mě pyšné:-)). Dnešní mládež má více sebedůvěry, což je na jednu stranu dobré, na druhou stranu jim to asi zavaří při kontaktu se staršími ročníky. Všímám si taky toho, že spousta z nich se chce pouze bavit a a někteří jsou stráááášně rozmazlení!

Jak hodnotíš jejich vztah k hudbě? Z vlastní zkušenosti vím, že mezi studenty panuje spíše nezájem, a nebo jde o jakýsi konzum toho všeho co znají z médií, a protože se toho na ně valí hodně, mají z toho všeho docela zmatek….
Valí se toho na ně opravdu moc a vůbec jim nezávidím to, že se v tom nějak musí vyznat. V tom by jim měli pomoci rodiče nebo učitelé. Ti moji žáci poslouchají vesměs to, co rodiče a to je česká populárně-pivní hudba. Menšina z nich třeba taneční hudbu, protože třeba tancují – hip hop. Ze zpěvem jsou na štíru,doma se skoro vůbec nezpívá a hra na hudební nástroj…to je moc práce. Ti, co opravdu hrají a vydrží jsou buď podporováni rodiči nebo je to prostě „chytlo“….

Sleduješ alespoň letmo nějaká hudební média? Myslím tím např. hudební pořady, ale i různé časopisy, webové magazíny atd?
Hudební pořady velice zřídka, protože nevlastním televizor. Spíše jdu na živý koncert, občas prolítnu ROCK A POP … moc tomu teda nedám. Po očku sleduji jazzovou scénu v Brně a Praze, to je ten druhý žánr…

Nevlastníš televizor, protože nechceš, anebo to má jiný důvod?
Nějak mi nechybí. Rozhodla jsem se, že ji k životu nepotřebuji. Trávím už tak dost času u počítače. 🙂

Jaký máš názor na stahování hudby z internetu?
Hmm, pro posluchače je to rozhodně značné zjednodušení, jak si co nejdřív a nejlevněji obstarat své oblíbené CD, ovšem pro obchodníky s CD a interprety už to tak růžové není. Je možné, že v budoucnu žádná CD nebudou a budeme si je kupovat přímo z netu a rovnou si je pouštět.

Jsi hudebnice tělem i duší! Nějaká sólová nahrávka, kde by ses naplno „vyřádila“ tě neláká?
Docela by mě lákalo zjistit všechny mé možnosti ! 🙂 Zatím to ve mně dříme…

Otázkami ohledně DARK GAMBALLE začali a podobně také skončíme! Když se fanoušci podívají do bookletů, zjistí, že flétnu a zpěv tam měla pod palcem „nějaká“ Yadzza :). Kdo ti takovou přezdívku ušil? Jak se ti vlastně zpívalo v gamballštině? 🙂
Přezdívku mi na míru ušil Robotom.. V gamballštině se mi zpívalo kosmicky…:)

Děkuji ti za skvělé odpovědi a ještě jednou se omlouvám, že jsem ti snědl tvojí pizzu! Až se někdy uvidíme, zvu tě!
Ok 🙂 Přeji slunečné léto s metalem či jinou neméně skvělou hudbou! Mějte se báječně!!!

ALL

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *