DEVILYN-11 (CD-2005, Conquer Records / Metal Age)

Pamatujete si ještě na první nahrávky polské legendy VADER? To byly časy! Vzor evropské death metalové síly se snažil rozválcovat americkou nedobytnou hegemonii. Nechci tvrdit, že se to VADER zcela úplně povedlo, ovšem v evropském měřítku si tito chlapíci vydobyli pověst nemilosrdného buldozeru, o čemž se mohli několikráte přesvědčit také naši death metaloví příznivci. A proč zrovna tento úvod recenze? Protože DEVILYN jsou jednoznační pokračovatelé toho, co bylo jejich slavnějšími souputníky zaseto. Kdo se však o death metal hlouběji zajímá, tak dobře ví, že ani tato partička nepatří k žádným zelenáčům. Doprovázela např. CANNIBAL CORPSE a naše KRABATHOR na společném evropském turné v devadesátém osmém roce. To už je ale dávno pryč. Letos se však Poláci do Čech vrátili a vystoupili na berounském festivalu FIT OF RAGE.

Večerní set však z mého pohledu nepatřil k nejpovedenějším a tak jsem byl velice zvědav na studiovou tvorbu, lépe řečeno na třetí regulérní CD „11“.Ani DEVILYN se nevyhnuli novátorskému electro vstupu (v současné době je tento druh „překvapení“ na můj vkus až příliš častý) „The Counting Of Quartered“, předznamenávající příchod něčeho zlého a podlého. V propagačních materiálech se píše, že DEVILYN přidali ke své brutalitě a razanci něco málo melodií a jednoznačně tak natočili nejlepší studiové dílko. Opravdu málokdy tyto proklamace hovoří pravdu, ovšem tentokrát „hlasy labelu“ nelhaly. Nejen že si kapela zachovala vlastní tvář minulého počinu „Reborn In Pain“, ale navíc přidala něco málo složitějších skladeb. Ortodoxní přímočarost tedy trošku odfoukl vítr a dle mého soudu je to jen a jen dobře. Nejedná se však o žádné vyměknutí, příznivci VADER a především CANNIBAL CORPSE budou jistě velice nadšeni, protože DEVILYN se právě v tomto ranku cítí nejlépe. Na druhou stranu však musím podotknout, že podobných nahrávek najdete v každém metalovém distru na desítky. „11“ je proto pouze kvalitním death metalovým albem a to dnes zřejmě nestačí.

Ještě bych závěrem zesumíroval nejstěžejnější klady a zápory. Jednoznačným plusem je skutečně zabijácké tempo všech skladeb. Maximální energie a brutalita! Album není nikterak otravné. Trvá necelou půl hodinku, což si myslím bohatě stačí (ha, další společný znak s VADER). Naproti tomu se mi příliš nepozdává zvuk bicích, především v těch méně kytarově zahuštěných pasážích. Jako kdyby bicman Domin mlátil do plechovek. Hodnocení tedy jasné. Nic nového, ale dobrá polská práce.

PS: Zakoupit si toto CD můžete u hlavního distributora Conquer Records pro ČR a SR – Metal Age Productions => web: http://www.metalage.sk, e-mail: info@metalage.sk.

ALL

http://www.devilyn.metalkings.com/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *